Dereń kousa: uprawa, pielęgnacja, sadzenie

Dereń kousa
Fot: skymoon13 / gettyimages.com
Dereń kousa to krzew ozdobny nieczęsto spotykany w naszym kraju. Trudno przejść obok niego obojętnie, ponieważ wyróżnia się dużymi, białymi kwiatami oraz owocami przypominającymi maliny. Błyskawicznie rośnie i jest niezwykle wytrzymały. Świetnie prezentuje się w ogrodach w stylu dalekowschodnim, na tle ciemnozielonych roślin iglastych oraz jako krzew soliterowy.

Content: Dereń kousa (Cornus kousa) w warunkach naturalnych przypomina niewielkie drzewko. Rośnie w Chinach, Korei i Japonii. W Polsce występuje jako krzew o rozłożystym pokroju, pięknych, śnieżnobiałych kwiatach oraz ciemnozielonych liściach , które jesienią zmieniają kolor na czerwony i pomarańczowy. Na jego pędach latem wyrastają owoce w postaci czerwonoróżowych kul, które są jadalne. Pierwsze kwiaty można zauważyć pod koniec maja lub na początku czerwca.

Dereń kousa – uprawa i pielęgnacja

Krzew szczególnie lubi glebę żyzną, wilgotną oraz przepuszczalną . Powinna być ona również bogata w próchnicę, która dostarczy roślinie odpowiednią ilość składników mineralnych. Jej odczyn powinien być kwaśny lub lekko kwaśny – dereń kousa poradzi sobie jednak również w glebie o odczynie obojętnym. Należy zaznaczyć, że nie wolno sadzić rośliny w podłożu wapiennym .

Dereń kousa bardzo dobrze odnajduje się w polskim klimacie, ponieważ jest odporny na działanie niskich temperatur, choć młode okazy mogą marznąć. Dobrze jest ochronić je przed przymrozkam i i osłonić na zimę, zwłaszcza w chłodniejszych regionach kraju. W tym celu w okresie jesiennym warto wyłożyć pod dereniem kousa suchą ściółkę w postaci słomy, liści paproci lub torfu i piasku – pozwoli ona ochronić korzenie przed przemarzaniem. Wiosną można zostawić cienką warstwę tej ściółki, która zabezpieczy roślinę przed chwastami.

Roślina lubi miejsca nasłonecznione i raczej zaciszne , poradzi sobie również na stanowiskach delikatnie zacienionych. Należy jednak zaznaczyć, że jej korzenie nie powinny się przegrzewać. W wysokich temperaturach krzew trzeba intensywnie podlewać, zwłaszcza w przypadku młodych okazów – dorosłe są nieco mniej wrażliwe na suszę.

Raz w roku warto dokarmić krzew nawozem wieloskładnikowym . Polecany jest szczególnie nawóz w formie granulatu, który wystarczy rozsypać wokół rośliny oraz wymieszać z warstwą gleby. Pędy derenia kousa nie muszą być przycinane , jednak u młodych krzewów ten zabieg może wzmocnić strukturę korony – wówczas należy skrócić boczne części rośliny. Cięcie można wykonywać wiosną lub latem. Dobrze także jest regularnie usuwać wyschnięte pędy.

Rozmnażanie derenia kousa

Krzew można rozmnażać poprzez nasiona, sadzonki zielne lub zdrewniałe . Obecnie najczęściej stosuje się dwie ostatnie metody, dzięki którym cały proces przebiega dużo szybciej. Sadzonki muszą mieć około 15 cm długości, przy czym zielne należy zebrać latem, a zdrewniałe zimą. Należy oberwać z nich wszystkie liście oprócz czterech wierzchołkowych.

Sadzonki derenia kousa należy na chwilę włożyć do ukorzeniacza, a następnie do pojemnika z ziemią ogrodową. Dobrze jest je przechowywać w pomieszczeniu, gdzie panuje dość wysoka temperatura, powietrze może być lekko wilgotne. Należy regularnie je podlewać. Sadzonki w ten sposób szybko zdołają się ukorzenić, jednak do ziemi warto je włożyć dopiero po około dwóch latach.

Sadzenie derenia kousa

Przed posadzeniem krzewu dobrze jest przeprowadzić test gleby, aby sprawdzić jej odczyn . W przypadku, gdy wynosi on powyżej 7 pH, należy zadbać o jego zakwaszenie. Można w tym celu wykorzystać torf wysoki – kwaśny. Jeśli zamierzasz posadzić dereń kousa na glebie gliniastej, warto sprawić, aby była ona luźniejsza i bardzo napowietrzona. Warto więc dodatkowo wymieszać ją z piaskiem oraz próchnicą.

Roślinę należy posadzić w okresie od wiosny do jesieni . Po wykopaniu dołu warto utworzyć pod sadzonkę warstwę drenażową, można więc żwir wymieszać z glebą. Do samego dołu należy wsypać ziemię ogrodową z próchnicą. Po przeprowadzeniu całej operacji można udeptać ją, a następnie podlać dużą ilością wody.

Choroby derenia kousa

Mimo że dereń kousa jest raczej odporny na działanie chorób, czasem i on może zostać zaatakowany . Do najpopularniejszych chorób tego krzewu należy antraknoza derenia (zgorzel). Dotyka ona najpierw liście, na których pojawiają się ciemne, brunatne plamy z różową obwódką. Później doprowadza to obumarcia pędów oraz zrakowaceń pnia, a w dalszej kolejności – do śmierci krzewu. Choroba jest wywoływana przez grzyb, należy zwalczać ją przy pomocy specjalistycznych preparatów.

Zobacz film: Jak dbać o rośliny? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!