Hibiskus bylinowy – uprawa, odmiany i pielęgnacja. Kiedy sadzić roślinę?

Czerwony hibiskus
Fot. anand purohit / Getty Images

Hibiskusy bylinowe to jedne z nielicznych roślin ogrodowych, które mają tak duże i oryginalne kwiatostany. Choć ich uprawa nie należy do łatwych, coraz więcej osób decyduje się na zasadzenie ich na rabatach lub w doniczkach. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze odmiany hibiskusa bylinowego w Polsce i jak pielęgnować kwiat, aby jak najdłużej zdobił domowy ogródek lub działkę.

Hibiskus bylinowy , znany również jako ketmia bagienna, rośnie dziko na wschodnich obszarach Stanów Zjednoczonych. W naturalnym środowisku pojawia się najczęściej w pobliżu rzek oraz zbiorników wodnych, co warunkuje również sposób jego uprawy w polskich ogródkach.

Jako roślina ogrodowa, hibiskus bylinowy wybierany jest przede wszystkim z powodu nietypowej wysokości, którą potrafi osiągnąć (nawet do dwóch metrów), a także dzięki różnorodności kolorystycznej. Dobrze prezentuje się samodzielnie i może być wykorzystywany również jako kwiat doniczkowy . Osobom, którym zależy na stworzeniu oryginalnych, wielobarwnych kompozycji, poleca się rozmnażanie hibiskusa bylinowego i łączenie jego różnych odmian.

Hibiskus bylinowy – uprawa

Hibiskus bylinowy należy do roślin wymagających i ma określone wymagania względem gleby i stanowiska, na których ma rosnąć. Warto poświęcić mu jednak więcej czasu i spełnić wszystkie warunki jego uprawy, ponieważ w okresie kwitnienia wygląda on naprawdę przepięknie. To wyjątkowy kwiat, który na pewno przyciągnie spojrzenia i udekoruje każdy ogród. Może być posadzony zarówno na pojedynczych rabatach, jak i w ramach kompozycji z innymi kwiatami.

Dla prawidłowego rozwoju roślina potrzebuje żyznej i próchniczej gleby, która będzie utrzymywać stały poziom wilgotności. Uprawa hibiskusa bylinowego jest możliwa tylko w miejscu słonecznym, wystarczająco ciepłym i nienarażonym na bezpośrednie działanie silnego wiatru. Warto sadzić je w miejscach, które zostały uprzednio nawożone kompostem. Dzięki temu roślina szybciej się rozwinie i będzie bardziej odporna na zmieniające się warunki pogodowe, a także zmniejszy się jej podatność na choroby.

Uprawiając ketmię bagienną, warto mieć na uwadze możliwość zaatakowania jej przez wełnowce, mszyce oraz przędziorki . Po zauważeniu pierwszych objawów choroby i pojawienia się pasożytów należy natychmiast zastosować specjalne środki ogrodnicze, które pomogą zwalczyć szkodniki. Choć ketmia lubi wilgotną glebę, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie jej regularne zraszanie niż podlewanie, ponieważ zbyt duża ilość wody może doprowadzić do pleśnienia i gnicia korzeni. Zbyt suche podłoże może z kolei objawiać się spowolnieniem kwitnięcia i opadaniem liści czy kwiatów. W obu przypadkach warto wspomóc się dodatkowym nawozem naturalnym przeznaczonym do uprawy danej odmiany hibiskusa.

Hibiskus bylinowy – kiedy sadzić?

Najlepszym czasem na posadzenie hibiskusa w swoim ogrodzie jest późna wiosna, czyli okres maja i czerwca , kiedy pogoda jest już ciepła i raczej ustabilizowana. Hibiskus potrzebuje znacznie więcej czasu na przystosowanie się do nowego miejsca i później niż inne rośliny wypuszcza pierwsze liście. W trakcie prac ogrodowych w otoczeniu hibiskusów bylinowych należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić ich kwiatów, łodyg ani korzeni. Nawet drobne naruszenie w strukturze rośliny może doprowadzić do jej nieprzyjęcia się na danym terenie i obumarcie.

Hibiskus bylinowy – odmiany

Hibiskusy bylinowe cenione są ze względu na swoje kolorowe kwiaty i obfite kwitnienie. Przy wykorzystaniu kilku różnych odmian można stworzyć naprawdę ciekawe kompozycje w ogrodzie lub po prostu udekorować swój parapet. Jeśli zdecydujemy się się na ketmię bagienną w ogrodzie, możemy wybrać w sklepie różne sadzonki i dowolnie je ze sobą zestawiać, co pozwoli na stworzenie niezwykłej i wielobarwnej ozdoby czy rabaty. Najpopularniejsze odmiany hibiskusa bylinowego występujące w Polsce to:

· Cranberry Crush – posiada ciemne, bordowe kwiaty i pędy, które osiągają wysokość do jednego metra;

· Midnight Marvel – wyróżnia się ciemnoczerwonymi kwiatami, bordowymi liśćmi oraz pędami o wysokości ok. 120 centymetrów;

· My Valentine – posiada krwiście czerwone kwiaty i liście w kolorze jasnej zieleni, z pędami osiągającymi wysokość 120 centymetrów;

· Summer Storm – ma kwiaty w kolorze malinowym na środku i w odcieniu jasnoróżowym na brzegach. Liście i pędy mogą wyrosnąć nawet do 150 centymetrów i mają barwę zielonobordową;

· Berrylicious – czyli odmiana cechująca się fioletowym kolorem kwiatów z ciemniejszym odcieniem u podstawy kwiatostanu. Pędy praktycznie w całości pokryte są kwiatami i rosną na maksymalną wysokość 130 centymetrów.

Hibiskus bylinowy – rozmnażanie

Rozmnażanie hibiskusa bylinowego przeprowadza się zazwyczaj na dwa sposoby: przez sadzonki oraz przez odkłady , z którymi poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy. Odkłady wykonuje się poprzez przysypanie ziemią pędu, nadal będącego częścią rośliny matczynej. Po jakimś czasie dany pęd powinien się ukorzenić i dzięki temu w naturalny sposób otrzymuje się nową roślinę.

Hibiskus bylinowy – pielęgnacja

Podstawą pielęgnacji hibiskusa bylinowego i różnych jego odmian jest wspomaganie ich rozwoju regularnym nawożeniem oraz utrzymaniem odpowiedniego poziomu wilgotności gleby. W okresie wegetacyjnym warto zadbać o zabezpieczenie rośliny przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych , takich jak zimne wiatry, cień oraz zbyt sucha lub zbyt mokra gleba. Roślina jest natomiast odporna na niskie temperatury sięgające nawet -20 stopni. Warto chronić ketmię bagienną poprzez okrycie jej sianem, suchymi liśćmi lub gałązkami iglaków. Po zimie należy bezwzględnie pozbywać się wszystkich wysuszonych i zamarzniętych części rośliny. Hibiskusy bylinowe, które rosną w domu, powinny być systematycznie oczyszczane z kurzu i innych zanieczyszczeń.

Zobacz film: Ogród według Sprytnych, Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie