Uprawa bratków ogrodowych – jak hodować te kwiaty?

Bratki
Fot: DigiPub / gettyimages.com

Bratki - w Polsce chętnie sadzimy te piękne kwiaty. Uprawa i pielęgnacja tych roślin to częste zjawisko. Jak efektywnie hodować bratki?

Content: Bratki to jedne z najpopularniejszych kwiatów w polskich ogrodach. Cieszą nasze oczy i kuszą pięknymi kolorami. Chociaż można kupić gotowe, rozwinięte już kwiaty, warto zdecydować się na samodzielnie wyhodowane bratki. Uprawa i pielęgnacja tych roślin nie jest wyzwaniem, jeśli zna się cenne wskazówki . Przeczytaj artykuł pełen praktycznych porad.

Bratki – uprawa w ogrodzie

Uprawa bratków powinna zacząć się w czerwcu bądź lipcu - to właśnie wtedy wysiej kwiaty. Warto wyznaczyć kawałek grządki bądź przyszykować specjalne skrzynki.

Uprawę bratków z nasion zaczynamy od przykrycia ich delikatnie ziemią, lekkiego przyklepania i starannego podlania. Odpowiednie warunki, czyli wilgotna ziemia oraz ciepłe dni i noce, sprzyjają wschodzeniu siewek. Bratki potrzebują żyznej ziemi, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. W takich okolicznościach mogą pokazać się już nawet po dwóch tygodniach. W tym okresie uważnie obserwuj swoje sadzonki. Gdy wytworzy się kilka listków, należy przepikować je na rozsadnik w rozstawie 5 centymetrów.

Po upływie około 6 tygodni bratki są gotowe do przeniesienia na stałe miejsce. Pamiętaj, że kwiatów nie można sadzić gęściej, niż w odległości 20 centymetrów od siebie!

UWAGA! Spulchniaj, nawóź i podlewaj grządki regularnie. Dzięki temu bratki lepiej zakwitną następnej wiosny.

Na początku listopada, kiedy nadchodzą pierwsze przymrozki, zaczyna się uprawa bratków w tunelu foliowym . Tunel nie musi on ogrzewany, gdyż jest to tak zwany proces zimowania. Nie oznacza to jednak, że masz biernie czekać na efekty. Stale kontroluj stan swoich bratków w tunelu. Podczas bezśnieżnej zimy rośliny są zagrożone z powodu tzw. „zimowej suszy”. Należy je solidnie podlewać, kiedy temperatura będzie powyżej zera.

Bratki najlepiej kwitną na stanowiskach umiarkowanie n asłonecznionych lub w półcieniu. Całkowity cień jest niesprzyjającym środowiskiem dla tych popularnych kwiatów, bo w tym miejscu wyjątkowo słabo kwitną i stają się nieatrakcyjnie wybujałe. Jednak przy uprawie bratków należy również stronić od przesadnie dużego słońca. Promienie mogą wybarwić płatki, które w konsekwencji staną się płowe, a mniej nasycone kolory nie prezentują się już tak ładnie.

Zobacz film: Jak przesadzać kwiaty? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Uprawa bratków ogrodowych – dlaczego warto?

Trzeba przyznać, że uprawa bratków to wyjątkowo przyjemna czynność. Bratki bardzo łatwo dostosowują się do warunków naturalnych – można sadzić je praktycznie wszędzie. Ciekawym faktem jest, że kwiaty te lubią wysiewać się same. Bratki drugoroczne rozmieszczają siewki w różnych miejscach działki. Gdy już podrosną, warto przesadzić je w jedno miejsce. Wysiewanie się bratków ma swoje plusy - będziemy mieć darmowe, wiosenne krzaczki bratków.

Kusi też walor estetyczny kwiatów . Bratki tworzą zarówno piękne kwietniki, jak i obwódki rabatek. Główki tych kwiatów są okazałe i charakterystycznie pachną.

Dodatkowo uprawa bratków w ogrodzie nie jest jedynym rozwiązaniem. Śmiało można umieścić je w skrzynkach balkonowych lub specjalnych pojemnikach na tarasach. Pięknie też dekorują mieszkania, nadając im wiosennego stylu.

Uprawa bratków z nasion może być źródłem dodatkowego dochodu. Te rośliny cieszą się dużym zainteresowaniem - mogą być sadzone w parkach oraz na skwerach czy rabatach w miejscach publicznych. Poza tym własnoręczna uprawa bratków jest o wiele tańsza niż kupno gotowych krzaczków.

O bratkach ciekawostek kilka

Czy wiesz, że… te powszechnie sadzone rośliny nie są tworem natury, lecz efektem działań człowieka? Pierwsza uprawa bratków rozpoczęła się połowie XIX w., poprzez skrzyżowanie fiołka trójbarwnego z fiołkiem żółtym i ałtajskim.

Warto kontynuować tę tradycję i sadzić bratki, nie tylko po to, żeby otrzymać piękny ogródek! Te rośliny mają wszechstronne zastosowanie. Młode pączki dodaje się do wykwintnych sałatek. Dodatkowo liście bratków zawierają m.in. bioflawonoidy, sole mineralne i witaminę C. Często stosuje się je do domowych kosmetyków czy maseczek.

Postaw na własnoręczną uprawę bratków i zachwyć wszystkich swoimi rabatami. Naprawdę warto!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie