Judaszowiec kanadyjski to drzewo ozdobne, które ożywia ogród i dodaje mu barw. Wyjątkowo ładnie wygląda w okresie kwitnienia (między kwietniem a majem), kiedy jego liczne kwiaty zmieniają kolor na różowo-fioletowy i zdobią czasami także pędy i grube konary drzewa. Judaszowiec kanadyjski pochodzi ze wschodnich i południowych obszarów Ameryki Północnej, zyskuje coraz większą popularność w polskich ogrodach i parkach miejskich. Sprawdź, po ilu latach kwitnie judaszowiec kanadyjski i jak dbać o to malownicze drzewo.
Judaszowiec kanadyjski – uprawa
Judaszowiec kanadyjski nie jest trudny w uprawie, ale dla zapewnienia mu prawidłowego rozwoju i kwitnienia trzeba spełnić szereg warunków. Przede wszystkim jest drzewem ciepłolubnym, dlatego może zostać posadzone wyłącznie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. W regionach, w których jest przeważnie chłodno i pochmurno, roślina rzadko kwitnie, przez co nie jest aż tak atrakcyjną dekoracją. Warto wybierać takie miejsca w ogrodzie, które będą osłaniać judaszowca od silnych podmuchów wiatru. Judaszowiec kanadyjski jest wrażliwy na zmieniającą się pogodę , szczególnie młode drzewa mogą cierpieć z powodu mrozu i niskich temperatur. Dlatego też jesienią i zimą ich uprawa opiera się głównie o zabezpieczenie pędów, korzeni i gałęzi. Konieczność ochrony drzewa przed przemarzaniem jest jednym z głównych powodów, dla których nie należy on do najczęściej sadzonych drzew w polskich ogrodach.
Mimo dużych wymagań co do pogody i stanowiska, judaszowiec kanadyjski wykazuje się dużą tolerancją względem rodzaju podłoża , na którym został zasadzony. Bez problemu poradzi sobie na typowych glebach ogrodowych, choć preferuje miejsca żyzne, umiarkowanie wilgotne i próchnicze. Drzewo dobrze znosi chwilowe susze i okresy bezdeszczowe, z kolei zbyt duża wilgotność może stać się przyczyną jego zamierania.
Judaszowiec kanadyjski może być przesadzany tylko w początkowej fazie życia. W późniejszych latach roślina wytwarza rozbudowany, silny system korzeni i może nie przyjąć się w danym miejscu. W Polsce jego przeciętna wysokość to 6-8 metrów.
Judaszowiec kanadyjski – jak sadzić?
Drzewo najlepiej sadzić w słonecznych i ciepłych regionach Polski. Sadzonki judaszowca kanadyjskiego szybko przyjmują się w nowym miejscu i nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Młode drzewka warto kupować w donicach lub specjalnych pojemnikach, które pozwalają na dowolność w wyborze terminu sadzenia (od marca do listopada, kiedy ziemia nie przymarza). Najlepszą porą jest okres wiosenny lub jesienny , kiedy gleba jest na tyle wilgotna, że nie wymaga regularnego podlewania. Dzięki temu pielęgnację drzewa można ograniczyć do minimum.
Judaszowce kanadyjskie to drzewa wolnorosnące, zazwyczaj sadzone pojedynczo. Rzadko zdarza się, żeby występowały w grupach liczących kilka okazów.
Drzewo judaszowiec kanadyjski – odmiany
Choć czysty gatunek judaszowca kanadyjskiego jest sam w sobie oryginalny i rzadko spotykany, to drzewo ma również kilka odmian, różniących się od siebie kolorem liści lub formą pędów. Najczęściej spotykane odmiany judaszowca kanadyjskiego to:
· Silver Cloud, posiadająca liście w kolorze zielonym z miejscowymi białymi przebarwieniami;
· Ruby Falls z bordowymi liśćmi;
· Lavender Twist o charakterystycznych, wywijających się pędach;
· Royal White, posiadająca białe kwiaty;
· Forest Pansy o czerwonych liściach.
Judaszowiec kanadyjski a cięcie
W celu nadania roślinie formy i wybrania pędu głównego (jeśli ma ich kilka), można przycinać tylko młode sadzonki. Na wiekowych egzemplarzach po takim zabiegu mogą pojawić się objawy choroby. Drzewo jest wtedy również bardziej podatne na atak szkodników. Cięcie judaszowca kanadyjskiego powinno ograniczać się do pozbywania się gałęzi przemarzniętych po zimie .
Jak powinna wyglądać pielęgnacja judaszowca kanadyjskiego?
Podstawową czynnością w pielęgnacji judaszowca kanadyjskiego jest nawożenie podłoża, na którym rośnie. Na młodych sadzonkach warto przeprowadzić cięcie formujące kształt drzewa. Zimą pień judaszowca wymaga okrycia, np. agrowłókniną, która zabezpieczy go przed przemarzaniem. Podstawę drzewa warto przysypać również suszonymi liśćmi, szyszkami lub przekompostowaną korą.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN