Czy czerwiec to dobry moment na nowe sadzonki? Ogrodnik przekonuje, że tak. Łukasz Skop pokazał, jak rozmnażać buraki, bukszpany, tuje, irysy i miętę. Co z tego wyrośnie? Przekonaj się o tym, korzystając z niezawodnych porad naszego eksperta.
Katarzyna Bellingham jako jedyna Polka pracowała w ogrodach księcia Karola. Specjalnie dla Dzień Dobry TVN opowiedziała, jak trafiła na dwór brytyjskiej rodziny królewskiej i jakie panowały tam zwyczaje. Zdradziła też, jaki prywatnie jest syn Elżbiety II. Swoją służbę traktuje z należytym szacunkiem i darzy dużą sympatią.
Sezon ogrodowy w pełni, a na tarasach, balkonach i działkach pojawiają się letnie okazałości. Obok kolorowych kwiatów, krzewów czy drzew także trawy ozdobne. Dlaczego warto wziąć je pod uwagę, w Dzień Dobry TVN opowiedziała florystka Jolanta Sowa.
Uprawa agrestu na działce czy w ogródku to zajęcie zyskujące na popularności przez amatorskich ogrodników i nie tylko. Dlaczego? Agrest jest pysznym owocem, rosnącym w umiarkowanym klimacie i niewymagającym zapewnienia skomplikowanych warunków rozwojowych.
Ogród to wyjątkowe miejsce. Od tego, jak będzie się prezentował, zależy nie tylko dobór kwiatów czy krzewów, ale przede wszystkim właściwa kompozycja. Jak zadbać o symetrię w ogrodzie? Sprawdzone patenty zdradza Maja Popielarska.
Kwiaty doniczkowe mogą być zarówno piękne, jak i niebezpieczne. Mogą zawierać toksyny, szkodliwe dla zdrowia kotów. Dracena to jedna z najbardziej trujących roślin, której spożycie może wywołać poważne zagrożenie dla życia zwierząt.
Tegoroczna wiosna była wyjątkowo chłodna i kwiaty zaczęły kwitnąć bardzo późno. Na szczęście jest sposób, aby dłużej cieszyć się ich widokiem i pięknymi zapachami. Co zrobić, aby kwiaty zostały z nami przez całe lato?
Maja Popielarska jest specjalistką w dziedzinie uprawy i pielęgnacji roślin. Na ogrodnictwie zna się jak mało kto, a swoją wiedzą od lat dzieli się z widzami na antenie HGTV. W programie "Nowa Maja w ogrodzie" podpowiedziała, jak dbać o kwiaty i drzewa, które są zasadzone w donicach.
Polskie balkony zostały zdominowane przez pelargonie i bratki. Dlatego część osób eksperymentuje i idzie o krok dalej, urządzając je w stylu boho lub francuskim. Natomiast architekt Jonatan Kilczewski pokazał, jak zaprojektować balkon, by nawiązał do Kraju Kwitnącej Wiśni.
Topola. Zwykle widzimy ją w rzędzie innych podobnych drzew, gdy jedziemy samochodem i oglądamy krajobraz zza jego szyby. Niekiedy przyglądamy się jej bliżej dopiero wtedy, gdy widzimy pięknie obsadzony ogród. Może to dobry powód, aby zacząć ją uprawiać? Przyjrzyjmy się jej!
Łukasz Skop radzi, jak stworzyć ziołową rabatkę, tak aby móc cieszyć się aromatycznymi roślinami i korzystać z ich dobrodziejstw przez cały sezon. Odpowiedni dobór i ułożenie roślin sprawia, że mikroplantacja stanie się źródłem nie tylko aromatycznych przypraw, ale będzie też cieszyła oko.
Budowa własnego stawu kąpielowego w pobliżu domu czy na terenie ogródka działkowego to świetny pomysł zagospodarowania posiadanej przestrzeni. Jak zbudować staw kąpielowy w ogrodzie? Ile potrzebujemy miejsca? Jakie są rodzaje stawów i sposoby filtrowania w nich wody?
Przemyślana aranżacja tarasu i balkonu może zamienić ten fragment domu lub mieszkania w prawdziwą oazę. Aby uzyskać wymarzony efekt, warto trzymać się kilku zasad, które zdradziły Izabela Szarmach i Olga Piórkowska.
Projektując dom, warto również pomyśleć o przestrzeni ogrodu. Chętnie wybieraną ozdobą jest skalniak. Sprawdzi się również na działce. To zbudowane z kamieni i roślin wzniesienie, które dzięki odpowiedniemu doborowi kwiatów, może cieszyć oko przez cały rok.
Dzień Matki zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji część z nas podaruje swojej mamie kwiaty, być może kupione w dyskoncie. Czy rośliny i sadzonki z supermarketu to dobry pomysł? Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Piotrem Sekundą, florystą.
Wiele osób uważa krety za szkodniki, które niszczą roślinny w ogrodzie, i odnosi się do tych zwierząt z niechęcią. Marcin Kostrzyński, przyrodnik i filmowiec, przekonuje, że zwierzęta te są fascynujące i pożyteczne. Co warto o nich wiedzieć?
Domowe kwiaty czy rośliny, które trzymamy na balkonie, do życia potrzebują nie tylko słońca, ale także wody. Co zrobić, aby nie przesuszyć, albo nie przelać rośliny? W tym pomogą nam nowoczesne gadżety. Które zasługują na uwagę? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Konradem Koterbą, pasjonatem technologii i gadżetów.
Czy wiedzieliście, że trawnik o wymiarach 15x15 metrów potrafi zaopatrzyć w tlen 4-osobową rodzinę? Co więcej, trawniki produkują trzykrotnie więcej tlenu od drzew i wyłapują rocznie 12 milionów ton kurzu. To wystarczające powody i najwyższy czas, by dać swojemu trawnikowi trochę miłości. Jak o niego zadbać? To zagadnienie wyjaśnił nam ogrodnik Łukasz Skop.
Na wyspie Sobieszewskiej mieści się prawdziwe ptasie osiedle. Odwiedzamy je z reporterką Dzień Dobry TVN, Agatą Zjawińską. Przewodnikami po tym niezwykły miejscu są Mieczysława Cierpioł, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej oraz ornitolog Jakub Typiak. Pokazują, jakie budki można zainstalować w ogrodzie, by zachęcić ptaki do zamieszkania w nim.
Ogródki działkowe to jedno z ulubionych miejsc Polaków. Ich popularność wzrosła zwłaszcza w czasie pandemii. Wielu z nas doceniło kawałek własnej, zielonej przestrzeni, gdzie można wypocząć i odetchnąć świeżym powietrzem. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie zachowania na działce są zgodne z przepisami. Sprawdź, za co można zostać ukaranym.
Zakwaszenie ziemi to zabieg konieczny, umożliwiający zakorzenienie się i wzrost roślin kwasolubnych, które często sadzi się w ogrodzie lub w doniczce. Powszechnie występujące gatunki, preferujące kwasowy odczyn gleby, to borówki, wrzosy, magnolie, żurawina, różanecznik oraz hortensja. Zamiast skomplikowanych i drogich metod obniżania pH, można wykorzystać proste i naturalne techniki. Sprawdź, jak zakwasić ziemię, na czym polega ten zabieg oraz jak wykonać go przy pomocy domowych sposobów.
Maj to miesiąc, w którym zaczynają kwitnąć wiśnie, śliwy czy czereśnie. Do życia budzą się też wszystkie drobne rośliny, które rosną tuż przy ziemi. To właśnie one doskonale nadają się na skalniak. Jak go zrobić? Od czego zacząć? Szczegółowe instrukcje znajdziecie w naszym materiale.
Obowiązkową pozycją w menu każdego prawdziwego grill party są oczywiście żeberka. Choć można przyrządzać je na wiele sposobów, najpopularniejsze są żeberka w sosie barbecue z grilla. Na przestrzeni lat, ten kultowy amerykański przysmak stał się symbolem każdego sezonu grillowego. Podpowiadamy, jak przygotować pyszne, chrupiące żeberka w sosie barbecue.
Laurowiśnia to roślina zimozielona, a więc taka, która charakteryzuje się całorocznym przyrostem liści, nie gubiąc ich na zimę, a zrzucając je stopniowo przez cały rok. Jej nazwa, Prunus laurocerasus, bierze się od pięknych skórzastych liści przypominających liście laurowe (lauro) oraz od owoców, które roślina wydaje, przypominających wiśnie (cerasus).
Sue Stuart-Smith jest psychiatrą i psychoterapeutą, której książka "Kwitnący umysł. Uzdrawiająca moc natury" trafiła na listę najlepszych książek minionego roku stworzoną przez magazyn "Times". Pisarka uchyliła rąbka tajemnicy, zapraszając do swojego ogrodu w Hedfordshire Annę Senkarę.
Wiosna w pełni, więc to najwyższy czas, by zadbać o ogród i zagospodarować balkon. Nie każdy jednak ma rękę do kwiatów i jest zaawansowanym ogrodnikiem, dlatego Maja Popielarska w rozmowie z Agatą Młynarską i Magdą Psiuk doradziła, jakie rośliny sprawdzą się u tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rabatami ogrodowymi.
Ogród w stylu angielskim łączy w sobie dzikość natury i romantyzm. Z jednej strony znajdują się w nim kolorowe kwiaty, z drugiej - wszędzie powinien panować delikatny chaos. Miłośnicy naturalnych ogrodowych aranżacji, którzy źle czują się pośród równo przystrzyżonej trawy i perfekcyjnie okrągłych klombów, z pewnością odnajdą się w ogrodzie angielskim.
Maj to najlepszy miesiąc na założenie warzywnika, bo dopiero kiedy nasiona trafiają do rozgrzanej ziemi mamy gwarancję, że coś z nich wyrośnie. Jak stworzyć urozmaiconą rabatkę na niewielkiej przestrzeni? Kilku porad udzielił ogrodnik Łukasz Skop.
Storczyki królują na parapetach milionów Polaków. To jeden z ulubionych kwiatów, choćby ze względu na to, że jest niezwykle barwny i potrafi zachwycić liczebnością kwiatów. Wiele osób jednak narzeka, że bardzo szybko usychają. Dlaczego tak się dzieje?
Sylwia Majcher jest dziennikarką i propagatorką stylu życia w duchu zero waste. W studiu Dzień Dobry TVN podzieliła się wiedzą na temat uprawy awokado, mango i cytryn. Co trzeba zrobić, by z pestek tych owoców w domowych warunkach wyrosły dorodne rośliny?