Nawłoć kanadyjska to coraz chętniej uprawiana roślina nie tylko ozdobna, ale i lecznicza. Skąd brać nasiona nawłoci kanadyjskiej? Jak ją uprawiać w ogrodzie? Jakie dolegliwości można leczyć z jej pomocą?
Najpiękniejszy, najprostszy prezent, który może wyrazić to, co trudno ująć słowami? Bukiet. Kwiaty dajemy sobie od święta lub bez okazji, chcąc okazać uczucia drugiej osobie. Ale czy wiesz, jak powinno się je wręczać i przyjmować, aby zachowały swoje znaczenie?
Walentynki zbliżają się wielkimi krokami. Najlepszy prezent na święto zakochanych to tradycyjnie kwiaty, cięte albo doniczkowe, które każdemu na pewno sprawią dużo radości. Jakie wybrać? O tym opowiadał Łukasz Skop, prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie".
Paprotka domowa to roślina, którą chyba każdy choć raz miał w swoim mieszkaniu. Od lat jest jednym z najczęściej wybieranych gatunków do uprawy domowej. Jej pielęgnacja potrafi przysporzyć pewnych trudności (szczególnie osobom początkującym), jednak długie i piękne liście wynagrodzą trud hodowcy. Sprawdź, jak pielęgnować paprotkę zwyczajną oraz co robić, kiedy roślina zaczyna usychać.
Rośliny, tak samo, jak ludzie, potrzebują zimą światła. Niestety o tej porze roku jest go jak na lekarstwo. Na szczęście są sposoby na to, aby zapewnić domowym roślinom jego odpowiednią dawkę. Jak to zrobić? Porad udzielił Łukasz Skop.
Prawdziwy dziki las wygląda wspaniale o każdej porze roku, ale najwspanialszy to ten letni, zielony i pachnący. Łukasz Skop, inspirując się słynną bajką "Aladyn", postanowił złapać ducha lasu do szklanego naczynia.
Biały nalot na powierzchni ziemi w doniczce często świadczy o tym, że roślina ma problem z pleśnią. Jak trzeba wtedy zareagować? W najnowszym odcinku "Co z tego wyrośnie?" wyjaśniał to Łukasz Skop. Ogrodnik podał także przepis na domowy preparat pleśniobójczy.
Tym razem Katarzyna Jaroszyńska ze swoim cyklem "Odpicowane mieszkanie" zawitała do kamienicy na warszawskiej Pradze. Choć lokum Marcina Osińskiego ma zaledwie 70 m2 jest absolutnie magicznym wnętrzem. Wszystko dlatego, że w środku znajdują się setki roślin.
Czujecie atmosferę zbliżających się świąt? Jeżeli jeszcze nie, to najwyższy czas, by przygotować bożonarodzeniowe dekoracje. Propozycje z naturalnych materiałów znalezionych w ogrodzie przedstawił w Dzień Dobry TVN Łukasz Skop, autor cyklu "Co z tego wyrośnie".
Kaktusy są uznawane za rośliny niewymagające, ale nieprawdą jest, że nie należy ich podlewać. Łukasz Skop często słyszy słowa: "Nie mam ręki do roślin. Potrafię ususzyć nawet kaktusa". W kolejnym odcinku "Co z tego wyrośnie?" opowiedział, jak pielęgnować kaktusy.
Jeśli zaliczasz się do grona osób, które zapominają o regularnym podlewaniu roślin, a każdy nowy kwiatek po kilku miesiącach usycha lub gnije, koniecznie posłuchaj rad Łukasza Skopa. W ramach cyklu "Co z tego wyrośnie" przedstawił niezniszczalne rośliny, które przeżyją w każdym domu. Jakie się do nich zaliczają?
Jesienna, zazwyczaj deszczowa pogoda, dostarcza roślinom tyle wody, żeby te świeżo posadzone mogły się dobrze ukorzenić, a te o zimozielonych liściach w dobrej formie przetrwały zimę. A co z roślinami domowymi? One dostaną tylko tyle wody, ile im jej zapewnimy. O tajnikach podlewania opowiadał Łukasz Skop, autor cyklu "Co z tego wyrośnie?".
Stewia to jedna z popularniejszych roślin w ostatnich latach, znana głównie ze swoich właściwości słodzących. Jest zdrowym zamiennikiem cukru, a przy odrobinie zaangażowania i wiedzy można z powodzeniem uprawiać ją w domu lub w ogrodzie. Poznaj wymagania uprawne stewii i zasady pielęgnacji.
W dzisiejszych czasach, by zaopatrzyć się w wybrane owoce i warzywa, wystarczy udać się do sklepu. Istnieją jednak rodziny, które pragną być samowystarczalne, a przy tym ekologiczne. Do tej grupy należą państwo Kasperscy, posiadacze "Anielskich ogrodów".
Pod koniec października gotowe do zbioru są owoce pigwy, a na trawnikach leżą kolorowe liście, które warto zebrać i zrobić z nich ziemię. Jak ją przygotować? Do czego można ją wykorzystać? Zobaczcie kolejny odcinek z cyklu "Co z tego wyrośnie".
Październik i listopad to miesiące, w których królują chryzantemy, zwane również złocieńcami. Kwiaty te zdobią groby naszych bliskich, ale również upiększają ogrody i balkony, kiedy inne rośliny już nie kwitną. O tym, jak o nie dbać i rozmnażać powiedział ogrodnik, Łukasz Skop.
Na działki zawitała jesień i nie ma na to rady. Na szczęście nie jest to powód do smutku. To właśnie teraz w naszych ogrodach pięknie wyglądają ozdobne kapusty, na których o poranku osadzają się kropelki rosy. O tej porze roku warto także pamiętać o cebulkach wiosennych kwiatów. Co sadzić jesienią? Na to pytane odpowiedział nam Łukasz Skop.
W Poznaniu rozpoczęto niezwykłą akcję ekologiczną. "Kreda wstydu" zwraca uwagę mieszkańców miasta na wyrzucane na ulice niedopałki papierosów. Dlaczego aktywiści je obrysowują, a nie zbierają?
Jesienne dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Szczególnie jeżeli możemy to robić w towarzystwie ostatnich kwitnących słoneczników ozdobnych czy płonących na różowo krzewów trzmieliny oskrzydlonej. To dobry moment, by posadzić sadzonki drzew i krzewów owocowych oraz zrobić porządki tam, gdzie przez cały rok nie mieliśmy na to czasu. Pora też zająć się kompostownikiem.
Już od ponad trzech lat w Łodzi funkcjonuje niezwykła inicjatywa prospołeczna i proekologiczna, która polega na urozmaicaniu terenów zielonych oraz powiększaniu obszarów leśnych. Przeczytaj więcej na temat "Lasu Młodej Łodzi".
W ostatnim czasie w polskim społeczeństwie, szczególnie wśród młodych ludzi, można zauważyć nowy trend - spora liczba osób zainteresowała się pielęgnacją i kolekcjonowaniem kwiatów. Jakie gatunki cieszą się największą popularnością?
Jesień to idealny moment na przesadzanie roślin. To również dobra pora, by zasadzić na działce czy balkonie nowe drzewka. Jak jednak to zrobić, żeby się przyjęły? Podpowiada nasz ogrodniczy ekspert Łukasz Skop.
Październik to doskonały moment, aby posadzić swoje pierwsze drzewo, nawet w doniczce, na balkonie. Potrzebne nasiona można znaleźć w parku, lesie oraz supermarkecie.
Początek jesieni to dobry moment na zbieranie nasion, które można wykorzystać w następnym sezonie. Jak je pozyskać z kwiatów i warzyw? O tym powiedział prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie", Łukasz Skop.
Do niecodziennego zajścia doszło na warszawskiej Pradze Północ. Mieszkańcy ulicy Stalowej chcieli ratować rosnące tam drzewa i w przeciągu 1,5 godziny zdjęli osiem metrów kwadratowych płyt chodnikowych, połączyli misy drzew oraz nasadzili zieleń. Ich inicjatywa wzburzyła urzędników.
Bez wątpienia dynie to najpopularniejsze jesienne warzywa. Nie dość, że są niskokaloryczne i dostarczają błonnika pokarmowego, to jeszcze sprzyjają oczyszczaniu organizmu z toksyn oraz mają właściwości odkwaszające. Wszystko to sprawia, że o tej porze roku królują na naszych stołach. Sprawdź, jak wyhodować dynię o imponujących rozmiarach.
Nawet prawidłowa pielęgnacja i odpowiednio dobrane miejsce uprawy nie są w stanie ochronić roślin przed chorobami i szkodnikami. Niektóre choroby iglaków szybko rozprzestrzeniają się na rosnące w sąsiedztwie gatunki drzew, co w rezultacie może spowodować znaczne pogorszenie stanu i wyglądu wszystkich roślin w ogrodzie. O czym świadczy brązowienie iglaków i jak rozpoznać, że igły zaatakował przędziorek? Sprawdź, jakie są pierwsze symptomy choroby i kiedy należy wykonać oprysk na iglaki.
Końcówka września, a zarazem początek jesieni, to czas największych prac w ogrodzie. To właśnie od tego zależy, jak będzie on wyglądał w następnym roku. Czego w takim razie należy się pozbyć, a co warto już zasiać? Z pomocą przychodzi Łukasz Skop.
Wszyscy wiemy, że kwiaty domowe i balkonowe rosną w ziemi, która znajduje się w doniczkach. Czy może być inaczej? Okazuje się, że tak. Istnieje japoński sposób nazwany kokedama, co tłumaczy się dosłownie jako kula z mchu. Łukasz Skop pokazał jak ją wykonać.
Początek jesieni to doskonały moment na suszenie kwiatów i traw ozdobnych. Takie rośliny mogą stanowić piękną dekorację mieszkania. Które z nich nadają się do suszenia? Jak to zrobić w prawidłowy sposób? Zapytaliśmy o to specjalistkę.