Kwiaty doniczkowe mogą być zarówno piękne, jak i niebezpieczne. Mogą zawierać toksyny, szkodliwe dla zdrowia kotów. Dracena to jedna z najbardziej trujących roślin, której spożycie może wywołać poważne zagrożenie dla życia zwierząt.
Posiadacze zwierząt domowych nie zawsze zdają sobie sprawę, że niektóre kwiaty mogą być szkodliwe dla kotów. Jednym z nich jest dracena, popularna roślina doniczkowa, chętnie uprawiana w warunkach domowych. Czy jej spożycie może zagrażać życiu futrzaków?
Czy dracena jest trująca dla kota?
Koty są z natury ciekawskimi i wszędobylskimi zwierzętami, niezależnie od tego, czy żyją dziko, czy są udomowione. Każdy opiekun wie, że małego mruczka ciężko upilnować i liczyć na całkowite posłuszeństwo. Niepokorny koci charakter i tak zrobi swoje, nie zważając na konsekwencje. Potrzeba odkrywania świata jest u tych zwierząt bardzo silna, dlatego tak chętnie badają każdy zakątek mieszkania oraz znajdujące się w nim przedmioty. Wszelkiego rodzaju kwiaty i rośliny są dla nich wyjątkowo atrakcyjne, ponieważ kojarzą się z ich naturalnym środowiskiem i mogą posłużyć do odkłaczania, czyli oczyszczenia przewodu pokarmowego. Nic więc dziwnego, że koty lubią podskubywać listki i łodygi, chcąc jak najdokładniej je zbadać. Choć wygląda to niewinnie, warto uważać, bo draceny są trujące dla kota .
Wielu miłośników roślin nie przyjmuje do wiadomości, że niektóre kwiaty są szkodliwe dla kotów. Niestety, to prawda, nie tylko w przypadku draceny. Chcąc opiekować się zwierzęciem, należy więc zrezygnować z posiadania tej rośliny doniczkowej. Niektórzy zalecają mniej radykalne rozwiązania, zachęcając do umieszczania kwiatów w miejscach trudno dostępnych dla kotów. To niekoniecznie dobry pomysł, ponieważ ciekawski mruczek zawsze znajdzie sposób, aby dostać się tam, gdzie nie powinien. Istnieją również sposoby na zniechęcanie zwierząt do podgryzania łodyg i liści. Można postawić w ich pobliżu kaktusy, które swoimi kolcami będą broniły dostępu do trujących kwiatów. Właściwości odstraszające ma także zapach octu. Dlatego umieszczenie w ziemi kieliszka z octem może podziałać na koty odpychająco.
Skutki zatruć draceną u kota
Wiedząc, że dracena jest trująca dla kota, warto sprawdzić, jak wyglądają skutki jej spożycia. Futrzaki bardzo źle znoszą wszelkiego rodzaju zatrucia, niezależnie od tego, jakie jest ich źródło. Niestety, w warunkach domowych często są na to narażone, nie tylko podczas skubania listków draceny. Koty mogą również zatruć się chemikaliami, trutką na myszy, środkami czystości, lekami lub kosmetykami. Dlatego tak ważne jest pilnowanie, aby zwierzęta nie miały do nich dostępu, ponieważ ich spożycie może grozić nie tylko poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, ale nawet śmiercią. Kiedy zwierzę skosztuje trującej dla kota draceny, objawy pojawiają się bardzo szybko, więc łatwo zauważyć, że coś mu dolega. Najbardziej typowymi skutkami zatruć są:
- ślinotok;
- wymioty (czasem zawierające krew);
- problemy z poruszaniem się i oddychaniem;
- biegunka;
- gorączka;
- uczucie lęku i niepokoju;
- nadpobudliwość;
- brak apetytu;
- nerwowość;
- zmęczenie i apatia;
- zaburzenia pracy serca;
- bladość śluzówek;
- problemy z utrzymaniem równowagi;
- kaszel i kichanie;
- bolesne i częste skurcze;
- utrata przytomności;
- krew w moczu i kale;
- drgawki.
Jak reagować w przypadku zatrucia draceną?
Kiedy kot zatruje się draceną, należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Tak naprawdę liczy się każda minuta, ponieważ nawet niepozorne objawy mogą się okazać śmiertelnym zagrożeniem dla życia zwierzęcia. Czasem nie pomaga nawet udzielenie natychmiastowej pomocy. Wiele zależy od ilości spożytej trucizny, ale warto pamiętać, że toksyny znajdujące się w kwiatach mogą poważnie uszkodzić najważniejsze organy , doprowadzając do szybkiej agonii. Jeśli kontakt z weterynarzem jest niemożliwy, warto samodzielnie udzielić kotu pierwszej pomocy. Tutaj bardzo ważna jest obserwacja, bo jeżeli zwierzę skubie dracenę w obecności właściciela, można szybko zadziałać i powstrzymać je przed dalszym jedzeniem rośliny. Bywa, że natychmiastowa reakcja ratuje mu życie. Niestety, w razie spożycia dużej ilości toksyn ciężko będzie pomóc kotu domowymi sposobami. Jest to wręcz niewskazane, ponieważ brak wiedzy w tym zakresie może jedynie zaszkodzić. Dlatego należy uczynić wszystko, co możliwe, aby zwierzę jak najszybciej trafiło pod opiekę weterynarza, który zaaplikuje odpowiednie leki, oceni, w jaki sposób trucizna wpłynęła na organizm kota, a także dobierze rodzaj leczenia dostosowany do powstałych uszkodzeń.
Przegląd najlepszych gadżetów do podróży z psem i kotem
Zobacz także:
Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych. Jak możemy im pomóc?
Białaczka u kota – czym jest FeLV i jak się objawia?
Kwitnące i jadalne kwiaty w twoim ogrodzie lub na balkonie. Porady ogrodnika
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF