Dobrze zaprojektowany ogródek ziołowy zapewni dostęp do świeżych i aromatycznych ziół własnej hodowli. Te cenne rośliny są nieodzowne w kuchni, a ich uprawa może być bardzo przyjemnym zajęciem. Należy jedynie dobrze ją zaplanować.
Klomby w ogrodzie są wspaniałym pomysłem dla wszystkich, którzy marzą o niebanalnych kompozycjach. Można je tworzyć z różnych rodzajów roślin, co daje szerokie pole do eksperymentów. Jak zrobić klomb?
Rabaty kwiatowe to świetna dekoracja ogrodu. Zgromadzenie kilku gatunków roślin o różnym okresie kwitnienia znacznie zwiększa atrakcyjność zielonej przestrzeni. Sprawdź, jak zaprojektować rabatę kwiatową i co na niej posadzić
Ogród chiński to świetny pomysł dla osób, które cenią sobie prostotę. Nie oznacza to jednak, że jego urządzanie będzie łatwe. Projektowanie takiego ogrodu należy zacząć od zapoznania się z kilkoma zasadami.
Ogrody na dachu stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnego ogrodu. Stają się coraz bardziej popularne. Nic w tym dziwnego, ponieważ zielone dachy mają wiele zalet. Warto dowiedzieć się, jak je zakładać.
Bielenie drzew to zabieg pielęgnacyjny, na jaki powinien zdecydować się każdy odpowiedzialny ogrodnik. Jeśli chcesz cieszyć się zdrowymi roślinami, które przetrwają zimę bez nawet drobnych uszkodzeń, sprawdź, jak możesz to zrobić przy pomocy wapna.
Nie trzeba mieć własnej szklarni, ani nawet działki, żeby uprawiać swoje własne warzywa. Wystarczy balkon i odpowiednia donica. Do jakich roślin nadaje się plastikowa, a do jakich gliniana lub z drewna? Zapytaliśmy o to prowadzącego cykl "Co z tego wyrośnie?", ogrodnika Łukasza Skopa.
Majowa pogoda rozbudziła chęć do działkowania. Jest ciepło, zielono i kolorowo. Przekwitły już ostatnie magnolie i rajskie jabłonie, ale zaczynają kwitnąć azalie, które przejmują po nich pałeczkę. Nadszedł już czas na uporządkowanie naszych ogródków. Na wielu z nich wciąż pozostały krzewy, które czekają na interwencję. Jak sobie z nimi poradzić? Rad udzielił Łukasz Skop, prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie?".
Bluszczyk kurdybanek to znane od stuleci zioło mające właściwości prozdrowotne. Pomaga w leczeniu wielu dolegliwości. Bluszczyk można uprawiać samodzielnie lub kupić suszone ziele w sklepie spożywczym.
Wiosna w pełni. Czas więc zadbać o ogród i balkonową roślinność. Co jednak z niechcianymi gośćmi, którzy niszczą marzenia o pięknych kwiatach? O tym, jak sobie z nimi poradzić, opowiedziała Izabela Szarmach, pasjonatka ogrodów i prowadząca program „Wymarzone ogrody”.
Co należy zrobić, by uprawiać kocimiętkę Faassena w ogrodzie? Jakie wymagania należy spełnić i jak pielęgnować tę roślinę, by rosła zdrowa i obficie kwitła? Co toleruje ta roślina, a czego powinniśmy raczej unikać?
Przez brak deszczu trawa nie wygląda najlepiej - źdźbła są zupełnie wysuszone i pozbawione koloru. Co zrobić, aby trawnik odzyskał piękny wygląd? O swoich sposobach mówił prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie?", ogrodnik Łukasz Skop.
Powszechnie uważa się, że przesadzanie drzew nie jest dla nich dobre i powinno się go unikać. Istnieją jednak sposoby, które nie naruszają struktury korzeniowej drzewa, dzięki czemu można zapewnić roślinie zmianę lokalizacji bez negatywnych skutków ubocznych.
Urszula Zajączkowska jest pisarką, która łączy zainteresowanie światem roślin z literaturą. Studiuje ich wzrost, anatomię i ruch, a jej książka „Patyki i badyle” została nominowana do Paszportów Polityki. Autorka zaprosiła nas do swojego dzikiego ogrodu. Co się w nim znajduje?
Dostarczanie ziemi mikro- i makroelementów jest niezbędne, by rośliny rodziły dorodne plony. Warto do tego wykorzystać organiczny nawóz z łusek kawy. O jego zaletach mówił ogrodnik Łukasz Skop.
Działki wyszły z mody? Nic bardziej mylnego! Od pewnego czasu folgujemy powrotowi do natury, a działka stanowi idealne rozwiązanie, jeśli chcemy spędzić trochę czasu na zewnątrz. Jak swoje kawałki ziemi wykorzystują Polacy? Zapytaliśmy samych zainteresowanych.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w mieszkaniu oprócz gatunków typowo ozdobnych, ma również rośliny o właściwościach leczniczych. Warto wykorzystać je jako naturalne środki wspomagające walkę z chorobami. Zobacz, jakie rośliny doniczkowe lecznicze mogą być uprawiane w domu.
Magnolia to niesamowicie urokliwy krzew. Kiedy zaczyna ozdabiać okoliczne parki swoimi bujnymi kwiatami, możemy mieć pewność, że wiosna już na stałe zagościła wśród nas. Wbrew pozorom magnolia nie jest trudna w uprawie, wystarczy spełnić podstawowe warunki, aby krzew był zdrowy i okazały. Kilku wskazówek udzielił ogrodnik Dominik Strzelec.
Kwiaty sprawiają, że ogród nie tylko pięknie wygląda, ale także zachwycająco pachnie. Na naszej działce postanowiliśmy uporządkować rabaty kwiatowe, żeby taki efekt uzyskać tej wiosny.
Pomidory wyhodowane we własnym ogródku są bardzo aromatyczne i smaczniejsze od tych kupowanych w sklepie. Ale - aby ich uprawa się udała - należy wykonać pikowanie. Na czym polega? Jak to zrobić prawidłowo? O tym mówił prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie?", ogrodnik Łukasz Skop.
Nie ma chyba osoby, która choć raz w życiu nie zetknęłaby się z tą popularną rośliną. Pelargonia, bo o niej mowa, zdobi niemal co drugi polski ogród, balkon czy taras. Przedstawiamy najczęściej spotykane odmiany pelargonii oraz kilka przydatnych wskazówek, jak dbać o tę wdzięczną roślinę. Maja Popielarska zdradza, jak stworzyć kompozycje z pelargoniami, które sprawdzą się nawet w najnowocześniejszych wnętrzach.
Dużo czasu spędzamy teraz na naszych balkonach i w ogródkach, korzystając z pięknej pogody. To doskonały moment, by ubogacić je pięknymi roślinami, które będą cieszyły oko. Jakie sprawdzą się idealnie podczas panującej suszy? Oto porady naszej specjalistki.
W trudnym dla nas czasie, zamiast się zamartwiać zróbmy coś, co poprawi nam humor. Zajęciem, które ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, jest zabawa w ogrodnika. W glebie znajdują się związki, które przenikając przez skórę, powodują uwalnianie hormonu szczęścia. Gotowi na nowe wyzwanie? O tym, jak wysiać łąkę kwietną opowiedział nam ogrodnik, Karol Podyma.
Rośliny na taras to świetna dekoracja przestrzeni. Zazwyczaj uprawiane są w pojemnikach i często osiągają mniejsze rozmiary niż rośliny sadzone w gruncie. Warto poznać je bliżej.
Przez pandemię koronawirusa bardzo dużo czasu spędzamy w domu i możemy zająć się pielęgnacją roślin pokojowych, np. rozmnożyć fiołki afrykańskie albo posadzić ananasa. O tym, jak to się robi, ppowiedział prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie?", ogrodnik Łukasz Skop.
Kwiecień to doskonały moment, aby założyć warzywnik, dzięki któremu będziemy mogli cieszyć się zdrowymi i świeżymi warzywami przez cały sezon. O tym, jak go przygotować mówił prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie", ogrodnik Łukasz Skop.
Są mało wymagające, kolorowe i przede wszystkim - pięknie ozdobią nie tylko ogrody, ale także tarasy i balkony. Mowa o uroczych bratkach, które są idealne do posadzenia już teraz. Jak to prawidłowo zrobić?
Przesadzanie kwiatów jest konieczne ze względu na to, że rosnące rośliny zużywają substancje pokarmowe z podłoża, pojawia się też więcej korzeni, które mają coraz mniej miejsca w donicy. O tym, jak przesadzać kwiaty mówiła w Dzień Dobry TVN dziennikarka Maja Popielarska.
„Co z tego wyrośnie” to najnowszy cykl ogrodniczy Dzień Dobry TVN. W ostatnim odcinku serii Łukasz Skop pokazał, jak dbać i przycinać róże, by były chlubą naszej działki. Zobaczcie sami!
Kwiecień to dobry moment, aby zasiać rzeżuchę oraz przygotować ziemniaki do wysadzenia w maju. Ogrodnik Łukasz Skop pokazał, jak przy tej okazji wykonać ciekawe eksperymenty dla dzieci.