Urszula Zajączkowska jest pisarką, która łączy zainteresowanie światem roślin z literaturą. Studiuje ich wzrost, anatomię i ruch, a jej książka „Patyki i badyle” została nominowana do Paszportów Polityki. Autorka zaprosiła nas do swojego dzikiego ogrodu. Co się w nim znajduje?
Dostarczanie ziemi mikro- i makroelementów jest niezbędne, by rośliny rodziły dorodne plony. Warto do tego wykorzystać organiczny nawóz z łusek kawy. O jego zaletach mówił ogrodnik Łukasz Skop.
Działki wyszły z mody? Nic bardziej mylnego! Od pewnego czasu folgujemy powrotowi do natury, a działka stanowi idealne rozwiązanie, jeśli chcemy spędzić trochę czasu na zewnątrz. Jak swoje kawałki ziemi wykorzystują Polacy? Zapytaliśmy samych zainteresowanych.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w mieszkaniu oprócz gatunków typowo ozdobnych, ma również rośliny o właściwościach leczniczych. Warto wykorzystać je jako naturalne środki wspomagające walkę z chorobami. Zobacz, jakie rośliny doniczkowe lecznicze mogą być uprawiane w domu.
Magnolia to niesamowicie urokliwy krzew. Kiedy zaczyna ozdabiać okoliczne parki swoimi bujnymi kwiatami, możemy mieć pewność, że wiosna już na stałe zagościła wśród nas. Wbrew pozorom magnolia nie jest trudna w uprawie, wystarczy spełnić podstawowe warunki, aby krzew był zdrowy i okazały. Kilku wskazówek udzielił ogrodnik Dominik Strzelec.
Kwiaty sprawiają, że ogród nie tylko pięknie wygląda, ale także zachwycająco pachnie. Na naszej działce postanowiliśmy uporządkować rabaty kwiatowe, żeby taki efekt uzyskać tej wiosny.
Pomidory wyhodowane we własnym ogródku są bardzo aromatyczne i smaczniejsze od tych kupowanych w sklepie. Ale - aby ich uprawa się udała - należy wykonać pikowanie. Na czym polega? Jak to zrobić prawidłowo? O tym mówił prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie?", ogrodnik Łukasz Skop.
Nie ma chyba osoby, która choć raz w życiu nie zetknęłaby się z tą popularną rośliną. Pelargonia, bo o niej mowa, zdobi niemal co drugi polski ogród, balkon czy taras. Przedstawiamy najczęściej spotykane odmiany pelargonii oraz kilka przydatnych wskazówek, jak dbać o tę wdzięczną roślinę. Maja Popielarska zdradza, jak stworzyć kompozycje z pelargoniami, które sprawdzą się nawet w najnowocześniejszych wnętrzach.
Dużo czasu spędzamy teraz na naszych balkonach i w ogródkach, korzystając z pięknej pogody. To doskonały moment, by ubogacić je pięknymi roślinami, które będą cieszyły oko. Jakie sprawdzą się idealnie podczas panującej suszy? Oto porady naszej specjalistki.
W trudnym dla nas czasie, zamiast się zamartwiać zróbmy coś, co poprawi nam humor. Zajęciem, które ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, jest zabawa w ogrodnika. W glebie znajdują się związki, które przenikając przez skórę, powodują uwalnianie hormonu szczęścia. Gotowi na nowe wyzwanie? O tym, jak wysiać łąkę kwietną opowiedział nam ogrodnik, Karol Podyma.
Rośliny na taras to świetna dekoracja przestrzeni. Zazwyczaj uprawiane są w pojemnikach i często osiągają mniejsze rozmiary niż rośliny sadzone w gruncie. Warto poznać je bliżej.
Przez pandemię koronawirusa bardzo dużo czasu spędzamy w domu i możemy zająć się pielęgnacją roślin pokojowych, np. rozmnożyć fiołki afrykańskie albo posadzić ananasa. O tym, jak to się robi, ppowiedział prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie?", ogrodnik Łukasz Skop.
Kwiecień to doskonały moment, aby założyć warzywnik, dzięki któremu będziemy mogli cieszyć się zdrowymi i świeżymi warzywami przez cały sezon. O tym, jak go przygotować mówił prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie", ogrodnik Łukasz Skop.
Są mało wymagające, kolorowe i przede wszystkim - pięknie ozdobią nie tylko ogrody, ale także tarasy i balkony. Mowa o uroczych bratkach, które są idealne do posadzenia już teraz. Jak to prawidłowo zrobić?
Przesadzanie kwiatów jest konieczne ze względu na to, że rosnące rośliny zużywają substancje pokarmowe z podłoża, pojawia się też więcej korzeni, które mają coraz mniej miejsca w donicy. O tym, jak przesadzać kwiaty mówiła w Dzień Dobry TVN dziennikarka Maja Popielarska.
„Co z tego wyrośnie” to najnowszy cykl ogrodniczy Dzień Dobry TVN. W ostatnim odcinku serii Łukasz Skop pokazał, jak dbać i przycinać róże, by były chlubą naszej działki. Zobaczcie sami!
Kwiecień to dobry moment, aby zasiać rzeżuchę oraz przygotować ziemniaki do wysadzenia w maju. Ogrodnik Łukasz Skop pokazał, jak przy tej okazji wykonać ciekawe eksperymenty dla dzieci.
Kwiaty cebulowe to prawdziwy ogrodowy glamour, nie wyobrażamy sobie wiosennych i letnich rabat bez najpiękniejszych przedstawicieli tego gatunku - tulipanów, narcyzów, krokusów, mieczyków, lilii.
Wiele osób marzy o domowym ogródku, w którym będą rosły nie tylko nasze rodzime rośliny, ale także te egzotyczne. Jak sadzić pestki cytrusów i awokado? Ile trzeba czekać na owoce? Opowiadał w naszym studiu ogrodnik, Tomasz Kok.
Trybula ogrodowa jest nieco zapomnianą rośliną przyprawową. Jej wygląd jest podobny do pietruszki, co również przekłada się na uprawę. Niewątpliwie warto ją mieć w swoim ogródku ziołowym, aby tworzyć kuchnię pełną unikalnych smaków i aromatów.
„Co z tego wyrośnie” to tytuł nowego cyklu ogrodniczego Dzień Dobry TVN. W najnowszym odcinku serii Łukasz Skop pokazał, jak zbudować szklarnię i co w niej zasiać. Zobaczcie sami!
„Co z tego wyrośnie” to tytuł nowego cyklu ogrodniczego Dzień Dobry TVN. W ciągu najbliższych miesięcy prowadzący Łukasz Skop pokaże, jak na niewielkiej przestrzeni stworzyć prawdziwą oazę zieleni.
Wiosna to najlepszy moment na przesadzanie roślin domowych. Jak sobie z tym poradzić? Na co zwrócić uwagę? W naszym studiu pokazywała to Małgorzata Świgoń, dziennikarka i autorka poradników.
Marzysz o domu pełnym kwiatów, ale nie masz do tego warunków? Jeśli twoje mieszanie jest ciemne i nie sprzyja hodowli roślin mamy dobre wiadomości. Jeszcze wszystko jest możliwe, wystarczy, że oświetlisz rośliny LED-owymi żarówkami. O tym, jak zapewnić kwiatom odpowiednie warunki opowiedział nam Sebastian Kulis, autor książki „Roślinne porady”.
Nie możesz się doczekać balkonu pełnego kolorowych kwiatów, ale jednocześnie boisz się przymrozków? Mamy dobre wieści. Nie ma na co czekać. Już teraz możesz ozdobić wolną przestrzeń barwnymi roślinami. O tych, które wytrzymają wiosenne spadki temperatur, opowiedział w programie Łukasz Skop.
We Włoszech można już kupić truskawki, ponieważ zakwitły kilka tygodni wcześniej niż zwykle. Podobnie jest z polskimi jabłoniami. Skąd to przyśpieszenie w przyrodzie? O tym rozmawialiśmy z Olgą Piórkowską, prowadząca program "Wymarzone ogrody".
Być może trudno w to uwierzyć, ale istnieją rośliny kwitnące w ogrodzie nawet w mroźne dni. Ciemierniki, wrzośce czy kalina wonna doskonale czują się w otoczeniu śniegu i szronu. Jakie kwiaty zimowe warto posadzić w doniczkach, a jakie sprawdzą się na rabatach?
Na początku lutego warto pomyśleć o przydomowym ogródku. Jeżeli na wiosnę chcemy cieszyć się warzywami, takimi jak por, seler czy papryczki chili, to już teraz należy zakasać rękawy i zabrać się za ich wysiewanie.
Storczyki to rośliny tropikalne, które pokochali Polacy. Zachwycają kolorowymi kwiatami i są stosunkowo łatwe w uprawie. Kochają światło i dość wilgotne powietrze. Jak zatem hodować je zimą, kiedy za oknem jest mało słońca, a w domu panuje suche powietrze?
Kwiaty mogą bardzo uczulać, głównie ze względu na pyłek, który potrafi wywoływać między innymi katar sienny czy astmę. Są na szczęście takie gatunki roślin, które nie zrobią alergikowi krzywdy.