Po zimie, z powodu przegrzanych i nieodpowiednio oświetlonych pomieszczeń, niektóre rośliny doniczkowe nie są w dobrej formie. Aby przywrócić im ładny wygląd i właściwe proporcje, warto przeprowadzić kurację odmładzającą. Najlepiej przeprowadzić ją wiosną - przed nadejściem upałów. Jak zatem odmłodzić rośliny doniczkowe? O tym w Dzień Dobry TVN mówił prowadzący cykl "Halo ziemia", ogrodnik Łukasz Skop.
Przycinanie żywopłotu to zabieg pozwalający nadać roślinom odpowiedni kształt i wysokość – umiejętne cięcie wpływa również pozytywnie na zdrowie krzewów. Kiedy i w jaki sposób należy przycinać najpopularniejsze gatunki roślin tworzących żywopłot?
Bluszczyk kurdybanek to roślina znana w medycynie naturalnej od dawna. Choć przez pewien czas jej popularność znacznie zmalała, dziś ponownie wraca do łask. Zioło znane jest również pod nazwą bluszczyk pospolity lub zimowy oraz jako kurdybanek. W naturalnym środowisku osiąga wysokość od 10 do 20 cm. Gdy rośnie na ostrym słońcu, na jego liściach pojawiają się charakterystyczne ciemnopurpurowe przebarwienia. Kurdybanek jest rośliną, z której może powstać nalewka pełna zdrowotnych właściwości. Jak jeszcze można ją wykorzystać?
Zioła to rośliny o wielu zastosowaniach. Są nie tylko piękne, ale mają także właściwości lecznicze. Dodatkowym atutem jest ich użyteczność w kuchni. Jak uprawiać zioła wieloletnie?
Ogródek na balkonie lub na tarasie to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą wykorzystywać w kuchni własnoręcznie wyhodowane warzywa i zioła. Nie trzeba mieszkać w domu prywatnym ani być właścicielem działki – nawet niewielką powierzchnię balkonu można zagospodarować na warzywny lub ziołowy ogródek. Zobacz, jak założyć miniogródek na balkonie i jakie rośliny warto w nim uprawiać. W Dzień Dobry TVN rad udzieliła Ula Chincz.
Krety to gryzonie, będące problemem wielu posiadaczy ogrodów. Tworzone przez nich kopce szpecą trawniki i niszczą rabaty z kwiatami. Podziemna działalność kretów może uszkadzać korzenie roślin. Jaki jest najlepszy sposób na kreta? Zapytaliśmy o to prowadzącego cykl Dzień Dobry TVN - "Halo, ziemia!" i ogrodnika Łukasza Skopa.
Rozpalanie grilla może zająć mniej niż kwadrans, musisz tylko poznać kilka trików oraz… trafić na odpowiednią pogodę. Przyda się dobra rozpałka i zapas węgla drzewnego. Zabrakło rozpałki lub nie chcesz z niej korzystać? Sprawdź sposoby na sprawne rozpalenie grilla bez jej użycia.
Uprawa roślin na balkonie to dobry pomysł dla osób, które marzą o własnych kwiatach, ale nie mają możliwości założenia ogrodu. Każdy balkon jest jednak inny i w zależności od jego położenia mogą panować na nim różne warunki. Jakie kwiaty na balkon zachodni będą najlepsze?
Kwiaty na balkonie mogą totalnie odmienić jego wygląd. Przy wybieraniu roślin warto jednak kierować się warunkami, jakie są one w stanie znieść. Jakie kwiaty na słoneczny, południowy balkon będą odpowiednie?
Brzoza pożyteczna to gatunek z rodziny brzozowatych, który wywodzi się z Azji. W Polsce jest uprawiana jako roślina ozdobna, idealna do parków i ogrodów. Doskonale prezentuje się szczególnie zimą ze względu na dekoracyjny pień i gałęzie w białym kolorze. Istnieją ciekawe odmiany brzozy pożytecznej z korą o odcieniu fioletowym lub czerwonym, a także drzewka o nietypowym pokroju.
Co zrobić, by trawa w ogródku wyglądała dobrze?Jak szybko i skutecznie przywrócić jej stan sprzed pierwszych wiosennych przymrozków? Czasem wystarczy prawidłowa pielęgnacja i wiosenne nawożenie, innym razem wymagane będzie dosiewanie trawnika. W studiu Dzień Dobry TVN Anna Nowak-Ibisz opowiedziała o gadżetach, które przydadzą się w pielęgnacji trawnika i ogródka. Co należy robić i w jakiej kolejności, aby trawnik wyglądał jak najlepiej?
Fioletowe kwiaty sasanki dla wielu są symbolem zbliżającej się wiosny. Gdzie występuje sasanka zwyczajna? Jak się ją uprawia i pielęgnuje, w jakich odmianach występuje najczęściej? Czy sasanka jest pod ochroną?
Wirusy, bakterie, grzyby, szkodniki, źle dobrane nawozy, czy nieodpowiednie warunki siedliskowe. Przyczyn, które wywołują choroby roślin, jest wiele.Jak je prawidłowo rozpoznawać i co należy robić, by wygrać z nimi walkę?
Golteria to ciekawa roślina o wielu odmianach. Jest mniej znaną kuzynką popularnych azalii i wrzosów. Ze względu na jej liczne walory warto zrobić dla golterii miejsce w swoim ogrodzie.
Leszczyna pospolita (Corylus avellana), zwana także orzechem laskowym, to krzew z rodziny brzozowatych. Występuje w Europie i niektórych częściach Azji. Uprawiana jest ze względu na wartościowe owoce i wyjątkową dekoracyjność liści.
Bób to bardzo zdrowe warzywo, którego uprawa nie jest skomplikowana. Uprawa bobu jest możliwa zarówno w przydomowym ogródku, na polu, działce, a nawet w specjalnie do tego przygotowanych pojemnikach na balkonie. Wystarczy, że zapewnimy roślinie słoneczne stanowisko i dużą ilość wody. Radzimy, jak uprawiać bób oraz jakie są podstawowe zasady jego pielęgnacji.
Hortensja to atrakcyjny krzew, który może stanowić ozdobę niemal każdego ogrodu. Jej uprawa nie jest szczególnie trudna, ale konieczne jest poznanie kilku podstawowych informacji. Co ciekawe, krzew ten kryje w sobie także niespodzianki - jak na przykład to, że samodzielnie możesz sterować kolorem jego kwiatów!
Piękny i zadbany trawnik to marzenie każdego ogrodnika i wizytówka naszego domu. Aby murawa w naszym ogrodzie zdrowo rosła i miała soczysto zielony kolor, wszystkie etapy zakładania trawnika musimy przeprowadzić z należytą starannością. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakładanie trawnika z rolki czy z siewu, warto wiedzieć, jak przygotować się do tej czynności krok po kroku. W cyklu "Halo ziemia" swoje sposoby na piękny trawnik zdradził nam Łukasz Skop.
Pelargonia angielska, inaczej nazywana pelargonią wielkokwiatową lub królewską, to dość wymagający i delikatny kwiat doniczkowy. Uprawia się ją zwykle na domowych parapetach i jest mniej odporna niż gatunki pelargonii hodowanych na balkonach. Można ją także trzymać na balkonie, ale trzeba spełnić kilka warunków. Jak prawidłowo uprawiać i pielęgnować pelargonię angielską?
Oprócz efektownych i oryginalnych kwiatów, warto zasadzić w ogrodzie również dekoracyjne gatunki traw, takich jak proso rózgowate. Może być ono nie tylko tłem dla rabat, ale również samodzielną, naturalną ozdobą. Sprawdź, jakie wymagania uprawowe ma proso rózgowate oraz które jego odmiany warto sadzić w przydomowych ogrodach.
Kosodrzewina cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Idealnie sprawdzi się w ogrodzie oraz w donicy na balkonie. Zobacz, jak uprawiać kosodrzewinę i jakie odmiany najlepiej wybrać.
Jastrzębiec kosmaczek to chwast, który, choć wygląda niepozornie, bujnie rozrasta się na trawnikach. Sprawdź, co możesz zrobić, by się go pozbyć.
Miejsce dla nich powinno znaleźć się w każdym ogrodzie. Krzewy ozdobne dodają uroku nawet najmniejszym i najciemniejszym ogrodom. Chętnie wykorzystywane są również do zagospodarowania zielonej przestrzeni miejskiej, np. do tworzenia labiryntów z żywopłotów.
Róża New Dawn to jedna z najstarszych i najwartościowszych odmian róż pnących. Charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu i długim okresem kwitnienia – zdobi pergole od wiosny aż do późnej jesieni. Jak wszystkie pnące róże uwielbia słońce, poza tym nie ma jednak dużych wymagań - dobrze znosi suszę, jest też odporna na mróz. Radzimy, jakiej pielęgnacji wymaga róża New Dawn i jakie jeszcze odmiany róż pnących możemy dobrać do naszego ogrodu.
Trzmielina pnąca to krzew, który można uprawiać w ogrodzie jako roślinę okrywową lub krzew przycinany w dowolne kształty, a nawet jako drzewko – jeśli jest zaszczepiona na pniu. Jest zimozielona, jej liście na zimę mogą zmieniać kolor. Sprawdź, jakie są odmiany trzmieliny, jak je uprawiać, przycinać i sadzić.
Ułudka wiosenna, tak jak i inne podobne rośliny wiosenne, jest bardzo dekoracyjna. Drobne, niebieskie kwiaty kwitną dość wcześnie, bo już w marcu. Te niebieskie byliny cieszą oczy aż do maja, a przez pozostałą część roku pozostają zielone i rozrastają się, tworząc gęsty dywan. Ułudki wiosenne stosuje się jako zamiennik trawnika, gdyż są ładniejsze, kwitną i nie trzeba ich przycinać. Pielęgnacja ułudki obejmuje przede wszystkim podlewanie i nawożenie. Sprawdź, jakie jeszcze posadzić kwiaty wiosenne w ogrodzie lub jakie niebieskie rośliny wybierać, by ogród mienił się błękitem niemal cały rok.
Różne gatunki wiązów mają odmienne zastosowania. Mogą sprawdzić się jako pojedyncza ozdoba ogrodu i źródło cienia lub gęsty żywopłot. Wiąz szypułkowy dorasta nawet do 40 m wysokości, natomiast wiąz turkiestanu - do zaledwie 6 m. Istnieją także odmiany wiązu odpowiednie do stworzenia bonsai.
Zawilce wielkokwiatowe w ogrodzie doskonale prezentują się w większych grupach, na skalniakach i skarpach. Bardzo rzadko można je spotkać rosnące dziko, głównie na wschodzie kraju. To kwiaty dobrze znoszące zimę i niezbyt wymagające. Jak je prawidłowo pielęgnować, podlewać i rozmnażać?
Złocień właściwy to inaczej popularna margerytka. Jest pospolitym kwiatem rosnącym w całej Polsce oraz rośliną ozdobną, nadającą się do ciętych bukietów. Jak wygląda złocień właściwy? Jak go uprawiać w ogrodzie? Jak go rozmnażać?
Wielosił błękitny jest odporną na mróz byliną, rosnącą naturalnie w Polsce. Można ją uprawiać w ogrodzie, najlepiej na skalniaku lub przy oczku wodnym. Wielosiły nie są wymagające i dobrze znoszą mrozy. Sprawdź, jak uprawiać wielosił błękitny i jakie ma właściwości. Poznaj inne gatunki wielosiłów.