Leszczyna pospolita (Corylus avellana), zwana także orzechem laskowym, to krzew z rodziny brzozowatych. Występuje w Europie i niektórych częściach Azji. Uprawiana jest ze względu na wartościowe owoce i wyjątkową dekoracyjność liści.
Bób to bardzo zdrowe warzywo, którego uprawa nie jest skomplikowana. Uprawa bobu jest możliwa zarówno w przydomowym ogródku, na polu, działce, a nawet w specjalnie do tego przygotowanych pojemnikach na balkonie. Wystarczy, że zapewnimy roślinie słoneczne stanowisko i dużą ilość wody. Radzimy, jak uprawiać bób oraz jakie są podstawowe zasady jego pielęgnacji.
Hortensja to atrakcyjny krzew, który może stanowić ozdobę niemal każdego ogrodu. Jej uprawa nie jest szczególnie trudna, ale konieczne jest poznanie kilku podstawowych informacji. Co ciekawe, krzew ten kryje w sobie także niespodzianki - jak na przykład to, że samodzielnie możesz sterować kolorem jego kwiatów!
Piękny i zadbany trawnik to marzenie każdego ogrodnika i wizytówka naszego domu. Aby murawa w naszym ogrodzie zdrowo rosła i miała soczysto zielony kolor, wszystkie etapy zakładania trawnika musimy przeprowadzić z należytą starannością. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakładanie trawnika z rolki czy z siewu, warto wiedzieć, jak przygotować się do tej czynności krok po kroku. W cyklu "Halo ziemia" swoje sposoby na piękny trawnik zdradził nam Łukasz Skop.
Pelargonia angielska, inaczej nazywana pelargonią wielkokwiatową lub królewską, to dość wymagający i delikatny kwiat doniczkowy. Uprawia się ją zwykle na domowych parapetach i jest mniej odporna niż gatunki pelargonii hodowanych na balkonach. Można ją także trzymać na balkonie, ale trzeba spełnić kilka warunków. Jak prawidłowo uprawiać i pielęgnować pelargonię angielską?
Oprócz efektownych i oryginalnych kwiatów, warto zasadzić w ogrodzie również dekoracyjne gatunki traw, takich jak proso rózgowate. Może być ono nie tylko tłem dla rabat, ale również samodzielną, naturalną ozdobą. Sprawdź, jakie wymagania uprawowe ma proso rózgowate oraz które jego odmiany warto sadzić w przydomowych ogrodach.
Kosodrzewina cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Idealnie sprawdzi się w ogrodzie oraz w donicy na balkonie. Zobacz, jak uprawiać kosodrzewinę i jakie odmiany najlepiej wybrać.
Jastrzębiec kosmaczek to chwast, który, choć wygląda niepozornie, bujnie rozrasta się na trawnikach. Sprawdź, co możesz zrobić, by się go pozbyć.
Miejsce dla nich powinno znaleźć się w każdym ogrodzie. Krzewy ozdobne dodają uroku nawet najmniejszym i najciemniejszym ogrodom. Chętnie wykorzystywane są również do zagospodarowania zielonej przestrzeni miejskiej, np. do tworzenia labiryntów z żywopłotów.
Róża New Dawn to jedna z najstarszych i najwartościowszych odmian róż pnących. Charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu i długim okresem kwitnienia – zdobi pergole od wiosny aż do późnej jesieni. Jak wszystkie pnące róże uwielbia słońce, poza tym nie ma jednak dużych wymagań - dobrze znosi suszę, jest też odporna na mróz. Radzimy, jakiej pielęgnacji wymaga róża New Dawn i jakie jeszcze odmiany róż pnących możemy dobrać do naszego ogrodu.
Trzmielina pnąca to krzew, który można uprawiać w ogrodzie jako roślinę okrywową lub krzew przycinany w dowolne kształty, a nawet jako drzewko – jeśli jest zaszczepiona na pniu. Jest zimozielona, jej liście na zimę mogą zmieniać kolor. Sprawdź, jakie są odmiany trzmieliny, jak je uprawiać, przycinać i sadzić.
Ułudka wiosenna, tak jak i inne podobne rośliny wiosenne, jest bardzo dekoracyjna. Drobne, niebieskie kwiaty kwitną dość wcześnie, bo już w marcu. Te niebieskie byliny cieszą oczy aż do maja, a przez pozostałą część roku pozostają zielone i rozrastają się, tworząc gęsty dywan. Ułudki wiosenne stosuje się jako zamiennik trawnika, gdyż są ładniejsze, kwitną i nie trzeba ich przycinać. Pielęgnacja ułudki obejmuje przede wszystkim podlewanie i nawożenie. Sprawdź, jakie jeszcze posadzić kwiaty wiosenne w ogrodzie lub jakie niebieskie rośliny wybierać, by ogród mienił się błękitem niemal cały rok.
Różne gatunki wiązów mają odmienne zastosowania. Mogą sprawdzić się jako pojedyncza ozdoba ogrodu i źródło cienia lub gęsty żywopłot. Wiąz szypułkowy dorasta nawet do 40 m wysokości, natomiast wiąz turkiestanu - do zaledwie 6 m. Istnieją także odmiany wiązu odpowiednie do stworzenia bonsai.
Zawilce wielkokwiatowe w ogrodzie doskonale prezentują się w większych grupach, na skalniakach i skarpach. Bardzo rzadko można je spotkać rosnące dziko, głównie na wschodzie kraju. To kwiaty dobrze znoszące zimę i niezbyt wymagające. Jak je prawidłowo pielęgnować, podlewać i rozmnażać?
Złocień właściwy to inaczej popularna margerytka. Jest pospolitym kwiatem rosnącym w całej Polsce oraz rośliną ozdobną, nadającą się do ciętych bukietów. Jak wygląda złocień właściwy? Jak go uprawiać w ogrodzie? Jak go rozmnażać?
Wielosił błękitny jest odporną na mróz byliną, rosnącą naturalnie w Polsce. Można ją uprawiać w ogrodzie, najlepiej na skalniaku lub przy oczku wodnym. Wielosiły nie są wymagające i dobrze znoszą mrozy. Sprawdź, jak uprawiać wielosił błękitny i jakie ma właściwości. Poznaj inne gatunki wielosiłów.
Dobrze zaplanowany żywopłot ochroni nas przed ciekawskimi spojrzeniami, osłoni przed wiatrem i ozdobi ogród. Gęsty żywopłot będzie również doskonałym schronieniem dla ptaków. Wybierając rośliny na żywopłot najczęściej stawiamy na gatunki szybko rosnące, niewymagające wiele pielęgnacji i ładnie wyglądające również zimą.
Heliotrop jest coraz chętniej sadzony w naszych ogrodach. Rabaty, tarasy i balkony to miejsca, do których świetnie on pasuje. Kompozycje z jego udziałem nie tylko pięknie się prezentują, ale i przyjemnie pachną.
Złocień krzewiasty to wieloletni krzew, który ze względu na ogromną wrażliwość na mróz w Polsce uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Może rosnąć zarówno w pojemnikach na balkonach i tarasach, jak i na ogrodowych rabatach.
Złotokap pospolity najlepiej rozwija się na żyznej glebie, w dobrze nasłonecznionych miejscach. To wysoki krzew o wyprostowanych pędach lub niewielkie drzewo. Uprawiany jest ze względu na charakterystyczne, ozdobne kwiaty.
Efektowna i skuteczna forma uprawy roślin? Ogródek warzywny w skrzyniach. Nie wymaga stosowania specjalnej gleby ani szczególnych materiałów. Łatwo go zrobić i uprawiać.
Samodzielne zbudowanie altany ogrodowej nie jest wcale takie trudne, jak mogłoby nam się wydawać. Wystarczy kierować się naszymi wskazówkami i poświęcić nieco wolnego czasu. Zobacz, co musisz wiedzieć, zanim przejdziesz do budowy altany ogrodowej.
Baseny ogrodowe są nieocenione zwłaszcza w upalne dni, oferując nam przyjemną ochłodę w wodzie. Bogata oferta basenów ogrodowych sprawia, że bez problemu wybierzemy model dopasowany do naszych możliwości i potrzeb.
Nie mamy wpływu na to, jak wytwarzana jest żywność. A większość gospodarstw zaopatrujących rynek stosuje w uprawach nawozy chemiczne. Jeśli więc mamy własny kawałek ziemi, a na nim warzywa i owoce, nie warto używać chemii, skoro mogą ją zastąpić nawozy ekologiczne.
Rodzajów nawozów jest wiele i każdy z nich może być przydatny. Wszystko zależy od tego, o jaki nawóz do warzyw chodzi i do jakich roślin będzie stosowany.
Współczesne sadownictwo opiera się na regularnym stosowaniu oprysków. Mają one chronić drzewa i owoce przed chorobami i szkodnikami, ale w ten sposób podawane są również odżywki dolistne czy preparaty zapobiegające pękaniu owoców. W przydomowych ogrodach opryski stosuje się zwykle na mniejszą skalę, lecz nie należy z nich rezygnować.
Oprysk mocznikiem to popularna metoda nawożenia roślin azotem, stosowana zarówno w przypadku upraw zbóż, jak i w sadach czy przydomowych krzaczkach malin. Aby działał korzystnie na zdrowie roślin i obfitość plonów, należy przestrzegać kilku zasad. Warto też wiedzieć, kiedy nie można pryskać roślin mocznikiem.
Pergola ogrodowa to doskonałe miejsce do hodowania pięknych kwiatów. Relaks w takim miejscu jest jeszcze przyjemniejszy. Warto wiedzieć, jakie rośliny nadają się do pergoli.
Skrzydłokwiat to piękna roślina doniczkowa, którą można hodować w domu. Jego śnieżnobiałe kwiaty, choć nie pachną, wyglądają wyjątkowo. Jak pielęgnować skrzydłokwiat i jakie ma właściwości?
Tulipany to popularne kwiaty cebulkowe kwitnące wiosną. Istnieje wiele odmian tulipanów, mają one różne kolory, a także kształty kwiatów. Różnią się również terminem kwitnienia oraz wysokością. Nie są to rośliny o dużych wymaganiach, ale potrzebują odpowiedniej pielęgnacji.