„Co z tego wyrośnie” to tytuł nowego cyklu ogrodniczego Dzień Dobry TVN. W ciągu najbliższych miesięcy prowadzący Łukasz Skop pokaże, jak na niewielkiej przestrzeni stworzyć prawdziwą oazę zieleni.
Działka Dzień Dobry TVN
Działka Dzień Dobry TVN jest częścią rodzinnych ogrodów działkowych. W jej centralnej części znajduje się altanka. Tuż za domkiem umiejscowiony jest wymagający przebudowy kompostownik. Przed altanką stoi szklarnia, której przyda się odświeżenie, a obok niej powstaną rabatki warzywne. Po drugiej stronie ścieżki znajduje się trawnik, na którym rosną drzewa owocowe wymagające przycięcia. To tutaj będziemy się uczyć, jak na skrawku ziemi stworzyć oazę zieleni, która przyniesie naręcza kwiatów i kosze pełne owoców. Za kilka miesięcy przekonamy się "co z tego wyrośnie".
Od czego zacząć prace ogrodowe?
W połowie marca na naszej działce powinniśmy:
- rozgrabić kopczyki ziemi, które zimą okrywały wrażliwe rośliny,
- sprawdzić i poprawić mocowania roślin,
- przerzucić pryzmę kompostową,
- przyciąć drzewa i krzewy owocowe.
Przede wszystkim trzeba pograbić, liście zebrać, a później powoli kopać, przygotowywać ziemię do uprawy
– zauważyła Halina Szydłowska, sąsiadka.
Pierwsze wiosenne rośliny
W połowie marca rośliny szykują się do nadejścia wiosny. Kwitną krokusy, przebiśniegi i cebulice. Z ziemi zaczynają wychodzić tulipany, kosaćce i liliowce. Paczki na drzewach i krzewach puchną, gotowe do rozwoju. Jak widać, przyroda ma pełne ręce roboty
– zauważył Łukasz Skop.
O tej porze roku można już sadzić pierwsze warzywa. Dobrze sprawdzą się: pietruszka, marchewka, rzodkiewka, buraki, czy sałata.
Jakie narzędzia przydadzą się do pracy w ogródku?
Przy zakupie narzędzi, należy wybierać tylko te, które faktycznie są nam potrzebne. Warto pamiętać, że narzędzia drewniane są mniej trwałe od narzędzi metalowych. Z kolei te, które mają jaskrawe kolory, będzie łatwiej znaleźć, jeśli zawieruszą się w trawie.
Jeśli nie znacie przeznaczenia jakiegoś narzędzia, to zrezygnujcie z jego zakupu. Nie wszystko musimy kupować na samym początku
– powiedział prowadzący.
Jak poprawnie przycinać drzewa i krzewy?
Wszystkie krzewy i drzewa wymagają przycinania, co nie zawsze okazuje się być takie proste. Istnieją ogólne zasady, które można stosować podczas pracy na działce. Wyciąć należy:
- suche, uszkodzone i słabe gałęzie,
- gałęzie, które krzyżują się i ocierają o siebie,
- konary, które rosną pod bardzo ostrym kątem i mogłyby się wyłamać podczas burzy,
- gałęzie z widocznymi oznakami choroby,
- gałęzie, które rosną do środka korony i blokują przepływ powietrza.
Ważne, aby miejsce przycinania znajdowało się w odpowiedniej odległości od pąka. Jeśli wypadnie zbyt daleko, istnieje ryzyko, że gałązka zaschnie. Jeżeli przytniemy zbyt blisko pąka, wówczas to on może uschnąć. Z kolei obcinanie gałęzi pod niewłaściwym kątem, czyli do kierunku wyrastania pąka może przyczynić się do jego gnicia.
Prawidłowe miejsce cięcia powinno wypadać około 1 cm od pąka w kierunku w którym on wyrasta
– wytłumaczył Łukasz Skop.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Rośliny a ciemność w domu. Jak założyć hodowlę kwiatów w ciemnym mieszkaniu?
Ciepła zima zmyliła rośliny. Kwitną o kilka tygodni za wcześnie. Czym to grozi?
Z sianiem tych warzyw warto startować już w lutym
Autor: Agata Polak