Jak pozbyć się kreta? Poradnik

Krety to pełne uroku stworzenia, jednak niejednemu ogrodnikowi zdołały uprzykrzyć życie. Na szczęście można sobie z nimi poradzić. Jak pozbyć się kreta z działki w skuteczny sposób?

Kopczyki ziemi na zielonym trawniku to efekt działań kreta, doprowadzający do furii każdego, kto starannie pielęgnuje swoją murawę. Choć kretowiska to nie jedyna oznaka działalności tego zwierzęcia, ale z pewnością zalicza się ją do najbardziej widocznych. Co jeszcze może zrobić kret? Jak pozbyć się kreta z ogrodu?

Zobacz też: Wypalanie traw – co trzeba wiedzieć? >>>

Kret – co warto o nim wiedzieć?

Kret europejski ( Talpa europaea ) to owadożerny ssak, który należy do rodziny kretowatych ( Talpidae ). Kret może osiągać do 20 cm długości, przy wadze około 120 g. Żyje pod ziemią i z wyglądu przypomina nieco ogromnego szczura o czarnym futerku. Ma jednak krótszy ogon, charakterystycznie zadarty ryjkowaty pyszczek i silne łopatowate łapy, które umożliwiają mu kopanie podziemnych tuneli. Kret, choć nie widzi, jest bardzo wyczulony na drgania otoczenia , co pozwala mu z łatwością poruszać się w podziemnym świecie. W menu kreta można znaleźć głównie dżdżownice, które przyczyniają się do poprawy jakości gleby. Oprócz tego żywi się on larwami owadów i drobnymi kręgowcami, np. żabami. Kret w ogrodzie może zniszczyć korzenie roślin, a tworząc kopczyki, często rujnuje trawniki i powoduje gnicie roślin, które zasypuje ziemią. Warto jednak wiedzieć, że krety mogą także być pożyteczne, ponieważ żywią się ślimakami, pędrakami oraz larwami i poczwarkami wielu gatunków owadów, w tym szkodników. Krety w Polsce są objęte częściową ochroną gatunkową. Nie podlegają ochronie krety, które występują na terenie ogrodów, upraw, szkółek, lotnisk i obiektów sportowych oraz ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych.

Zobacz też:

Petardy, siatki i kulki naftalinowe - skuteczne sposoby na pozbycie się kreta z ogrodu

Jak pozbyć się kreta z ogrodu?

Jest wiele sposobów walki z kretami. Warto jednak wybrać metody, które odstraszą krety, a nie przyczynią się do ich eksterminacji.

  • Plastikowe butelki | Wiele osób zastanawia się, jak pozbyć się kreta domowym sposobem, wykorzystując przedmioty, które zazwyczaj każdy posiada w swoim domu. Jedną z najprostszych metod jest wbicie w ziemię stalowych rur, prętów lub palików. Najlepiej, by emitowały one dźwięki. Warto wykorzystać do tego celu plastikowe butelki. Trzeba wyciąć z nich wiatraki, które – umieszczone na prętach i wprawiane w ruch siłą wiatru – przesyłają drgania do ziemi. Ten sposób jest zdecydowanie najprostszy i najtańszy, jednak krety mogą po pewnym czasie się przyzwyczaić do tego typu straszaków, dlatego koniecznie należy co pewien czas je przenosić w inne miejsce. To także niestety rozwiązanie mało estetyczne.
  • Odstraszacze elektroakustyczne | To zmodyfikowana wersja pierwszej opcji, która także wykorzystuje fakt, że krety mają bardzo wyczulony słuch. W tym przypadku trzon urządzenia wbija się w ziemię. Aparat wysyła sygnały dźwiękowe o różnych częstotliwościach w zależności od modelu, które są słyszalne przez krety i bardzo dla nich nieprzyjemne. Niektóre odstraszacze emitują także wibracje. Źródłem ich zasilania są baterie tradycyjne lub solarne.
  • Siatka pod trawnikiem | Jeśli na działce krety pojawią się jeszcze przed planowaniem założenia ogrodu lub właściciel jest po prostu przezorny, to warto pomyśleć o specjalnej siatce. Powinna mieć drobne oczka. Umieszcza się ją na głębokości około 10 cm i zasypuje ziemią. Dopiero wtedy przystępuje się do zakładania trawnika. Siatka powinna być umieszczona na głębokości, która pozwoli na wykonywanie aeracji i jednocześnie uniemożliwi kretom kopanie tuneli ponad nią. To jeden ze skuteczniejszych sposobów, by pozbyć się kreta z trawnika.
  • Murek lub zapora | Kolejny dobry sposób na krety to wylanie pod ogrodzeniem działki podmurówki na głębokość około 60–70 cm, wykopanie rowu i wypełnienie go gruzem lub kamieniami albo po prostu wkopanie siatki na podobną głębokość. Kret wówczas nie przedostanie się na teren ogrodu.
  • Roślinne odstraszacze | Krety nie znoszą zapachu komosy, bazylii, czosnku i aksamitek. Nie lubią także czarnego bzu, czy żywotników, warto więc te rośliny wykorzystać do walki z kretami, sadząc je lub wlewając gnojówki z tych roślin do krecich korytarzy.
  • Pułapki na krety | Są podłużne i mają wejścia po obu stronach. Wyposażone są także w zapadki, które uniemożliwiają ucieczkę. Trzeba je umieszczać w korytarzach, sprawdzać zawartość każdego dnia i wynosić krety daleko poza teren ogrodu.
  • Preparaty chemiczne |Jest to ostateczność, ale kiedy krety nie wyniosą się potraktowane bardziej etycznie, można użyć specjalnych środków, które są do kupienia w sklepach ogrodniczych. Używa się ich według instrukcji producenta. Działają także na nornice.

Zobacz też: Nornica – jak się jej pozbyć z ogrodu? >>>

Autor: Filip Yak

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie