Nornica – jak się jej pozbyć z ogrodu?

Nornica w ogrodzie
Fot: Hanna Knutsson / gettyimages.com
Nornica to niepozorne zwierzę, które przypomina mysz. Podobnie jak ona, drąży tunele w ziemi, zjada korzenie, a nawet całe uprawy. Nornica w domu i w ogrodzie może wyrządzić duże szkody

C: Jak wygląda nornica? Jest podobna do myszy (ma mniejszą głowę) oraz do chomika. Ma też wiele wspólnych cech z kretem - podobnie się zachowuje. Tak jak kret, drąży tunele w ziemi, choć jej podkopy są płytsze i zakończone otworem.

Nornica – co to za gryzoń?

Nornica to gryzoń roślinożerny. Jej zamiłowanie do roślin – korzeni, bulw, warzyw, a nawet kwiatów czy owoców, skutkuje stratami na ogrodowym czy działkowym obszarze. Zwierzę należy do rodziny chomikowatych, co w dużym stopniu podpowiada, jak wygląda nornica – jest drobna, podobna do chomika lub myszy. W naszym kraju występuje głównie gatunek nornicy rudej .

Jak walczyć z nornicami ? Sposobów jest kilka i warto wykorzystać parę z nich, by mieć pewność, że problem będzie rozwiązany. Nornica w domu , a jeszcze częściej nornica w ogrodzie to nieproszony gość, który może pozbawić gospodarza ciężko wypracowanych plonów czy roślin. Te pozbawione korzeni więdną, a zasadzone warzywa czy owoce znikają w mgnieniu oka. Właśnie dlatego jeśli pojawią się pierwsze oznaki charakterystyczne dla obecności zwierząt takich jak nornica - kopce (w formie dziur), pęknięcia ziemi czy masowo wysychające rośliny z naruszonym układem korzeniowym, trzeba zacząć działać.

Mysz, kret czy nornica – jak je rozróżnić?

Ze względu na podobieństwo nornicy do innych gryzoni, warto wiedzieć, czym różnią się te trzy gatunki. Zdecydowanie łatwiej jest rozpoznać, czy to kret czy nornica . W znacznym stopniu różnią się pod względem wyglądu i sposobu odżywiania się. Kret ma ciemne futerko, krótki ogonek, podłużny ryjek, niewielkie oczy i uszy, za to dobrze rozwinięte przednie łapy z pazurami, blisko osadzone względem tułowia. Jest on drapieżcą - jego celem są np. dżdżownice. Krety kopią tunele na dużej głębokości, kończąc je usypanymi na powierzchni kopcami.

Jak wygląda nornica ogrodowa ? Przypomina mysz lub chomika – posiada długi ogon, duże oczy i uszy, liczne wąsy, lekko rude umaszczenie. Czym się żywi nornica ? W odróżnieniu od kreta zjada rośliny (korzenie, bulwy, warzywa, owoce), a nawet korę z drzew. Tunele nornicy osadzone są płytko, zakończone otworem, powodują pęknięcia wzdłuż ziemi. Cechy, które odróżniają ją od myszy, to przede wszystkim krótszy ogon i łapy oraz mniejsze uszy.

Jak walczyć z nornicami?

Jak walczyć z nornicami w sposób skuteczny, ale nie bezwzględny? Możemy sięgnąć po specjalne pułapki, w które powinna wejść nornica. Zwalczanie w domu i w ogrodzie tych gryzoni za pomocą takich urządzeń jest bardziej humanitarne niż ich trucie – zwierzę wchodzi do pojemnika i tam zostaje jedynie uwięzione do czasu wypuszczenia go przez człowieka z dala od działki.

Jeśli nasze uprawy niszczy nornica, jak zwalczyć gryzonia innymi, mniej skomplikowanymi sposobami? Można użyć do tego sygnalizatorów dźwiękowych wbijanych w ziemię. Walka z nornicami w naturalny sposób będzie łatwa, gdy w ogrodzie mamy kota lub psa. Gryzonie boją się tych zwierząt, dlatego szybciej uciekną z takiego terenu. Jeśli pojawiła się u nas nornica w ogrodzie, zwalczanie najlepiej zacząć od naturalnych metod, czyli produktów, które mogą odstraszyć ją zapachem. Należą do nich czosnek, mięta lub czarny bez. Włożone do dziury w tunelu sprawią, że gryzoń będzie unikać tego miejsca.

Jak walczyć z nornicami w ogrodzie za pomocą bardziej radykalnych sposobów? W sklepach dostępne są specjalne trutki w postaci granulatu czy płyny do wlewania w otwory kończące korytarze. Walka z kretami i nornicami może być przeprowadzona także fosforowodorem. Ten środek w postaci tabletek umieszcza się w tunelach, co skutecznie wypędza z nich gryzonie.

Jak zabezpieczyć korzenie drzew przed nornicami?

Jeśli zdarzyło nam się mieć nornice w ogrodzie, lepiej zabezpieczyć rośliny przed ich ponownym atakiem. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się specjalna siatka, mocowana od dołu lub wokół pnia. Jeśli chodzi o mniejsze drzewka lub rośliny cebulowe, dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnych koszyczków z licznymi otworami, dzięki którym zasadzone uprawy są zabezpieczone przed różnymi gryzoniami m.in. nornicami i kretami.

Zobacz film: Porządki w ogrodzie. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości