Newsy

Wybudzone z zimowego snu niedźwiedzie mogą pojawiać się w pobliżu gospodarstw domowych. Przyrodnicy apelują o ostrożność

Newsy

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
tvn24.pl
Niedźwiedź. Zimowy sen.

Niedźwiedzie w Tatrach zaczęły wybudzać się z zimowego snu. Głodne zwierzęta mogą rozpocząć wędrówki w poszukiwaniu pożywienia, a co za tym idzie zbliżyć się do terenów zamieszkiwanych przez ludzi. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają przed możliwością spotkania drapieżników w pobliżu śmietników czy kompostowników.

Niedźwiedzie wybudzają się z zimowego snu

Z nadejściem wiosny niedźwiedzie opuściły swoje gawry. Po przebudzeniu z zimowego snu zwierzęta muszą uzupełnić zapasy tłuszczu. Jeśli nie znajdą wystarczającej ilości pożywienia, mogą zacząć zbliżać się do gospodarstw domowych. W związku z tym przyrodnicy przypominają mieszkańcom Podhala o tym, by właściwie zabezpieczać śmietniki oraz kompostowniki.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

- Niedźwiedzie wabią zapachy resztek ludzkiego jedzenia i obserwujemy faktycznie ich aktywność w rejonie osiedli w Zakopanem, Kościelisku czy Bukowinie Tatrzańskiej. Lepiej jest odpowiednio zabezpieczać nasze śmieci, odpadki czy kompostowniki, tak, aby niedźwiedzie nie nauczyły się wyjadania resztek ludzkiego pożywienia. To dzikie zwierzę i powinno znajdować pokarm w przyrodzie. Musimy być świadomi, że niedźwiedzie są w pobliżu - tłumaczy Jan Krzeptowski-Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jak zachować się w obliczu spotkania z niedźwiedziem?

Jeśli spotkamy na swojej drodze niedźwiedzia, przede wszystkim powinniśmy zachować bezpieczną odległość. Jan Krzeptowski-Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego nie ma wątpliwości, że zwierzęta pojawiające się w pobliżu gospodarstw domowych należy zostawić w spokoju.

- To jest dzikie zwierzę, które co prawda boi się człowieka, ale jeżeli jest zaskoczone, to może poczuć się w niebezpieczeństwie i zaatakować w obronie własnej lub swojego potomstwa. Widząc niedźwiedzia należy zachować odpowiedni dystans i powiadomić służby Tatrzańskiego Parku Narodowego - wyjaśnia przyrodnik.

Jak podaje tvn24.pl, problematycznym osobnikom, które coraz śmielej zbliżają się do terenów zamieszkiwanych przez ludzi, zakładane są specjalne obroże z nadajnikami. Aktywność zwierząt na bieżąco monitorowana jest przez przyrodników z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Pozwala to ograniczyć ryzyko spotkania człowieka z drapieżnikiem. Niedźwiedź przemieszczający się w kierunku zabudowań odstraszany jest wystrzałami gumowych pocisków.

- Chodzi o to, żeby niedźwiedź nie kojarzył danego miejsca z łatwym pokarmem w postaci odpadków kuchennych, a raczej z odstraszaniem. Wtedy zachowa naturalny lęk przed człowiekiem - podsumowuje Jan Krzeptowski-Sabała.

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Freder/Getty Images

Pozostałe wiadomości