Niedźwiedzie wybudzają się z zimowego snu
Z nadejściem wiosny niedźwiedzie opuściły swoje gawry. Po przebudzeniu z zimowego snu zwierzęta muszą uzupełnić zapasy tłuszczu. Jeśli nie znajdą wystarczającej ilości pożywienia, mogą zacząć zbliżać się do gospodarstw domowych. W związku z tym przyrodnicy przypominają mieszkańcom Podhala o tym, by właściwie zabezpieczać śmietniki oraz kompostowniki.
Zwierzęta
- Niedźwiedzie wabią zapachy resztek ludzkiego jedzenia i obserwujemy faktycznie ich aktywność w rejonie osiedli w Zakopanem, Kościelisku czy Bukowinie Tatrzańskiej. Lepiej jest odpowiednio zabezpieczać nasze śmieci, odpadki czy kompostowniki, tak, aby niedźwiedzie nie nauczyły się wyjadania resztek ludzkiego pożywienia. To dzikie zwierzę i powinno znajdować pokarm w przyrodzie. Musimy być świadomi, że niedźwiedzie są w pobliżu - tłumaczy Jan Krzeptowski-Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Jak zachować się w obliczu spotkania z niedźwiedziem?
Jeśli spotkamy na swojej drodze niedźwiedzia, przede wszystkim powinniśmy zachować bezpieczną odległość. Jan Krzeptowski-Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego nie ma wątpliwości, że zwierzęta pojawiające się w pobliżu gospodarstw domowych należy zostawić w spokoju.
- To jest dzikie zwierzę, które co prawda boi się człowieka, ale jeżeli jest zaskoczone, to może poczuć się w niebezpieczeństwie i zaatakować w obronie własnej lub swojego potomstwa. Widząc niedźwiedzia należy zachować odpowiedni dystans i powiadomić służby Tatrzańskiego Parku Narodowego - wyjaśnia przyrodnik.
Jak podaje tvn24.pl, problematycznym osobnikom, które coraz śmielej zbliżają się do terenów zamieszkiwanych przez ludzi, zakładane są specjalne obroże z nadajnikami. Aktywność zwierząt na bieżąco monitorowana jest przez przyrodników z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Pozwala to ograniczyć ryzyko spotkania człowieka z drapieżnikiem. Niedźwiedź przemieszczający się w kierunku zabudowań odstraszany jest wystrzałami gumowych pocisków.
- Chodzi o to, żeby niedźwiedź nie kojarzył danego miejsca z łatwym pokarmem w postaci odpadków kuchennych, a raczej z odstraszaniem. Wtedy zachowa naturalny lęk przed człowiekiem - podsumowuje Jan Krzeptowski-Sabała.
Więcej na ten temat na tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Bociany przyleciały do Polski. "Możemy im pomóc robiąc platformy pod gniazdo, mają problem mieszkaniowy"
- 12-latek kocha kury. "Nie miałem warunków na hodowlę dużych zwierząt jak świnie czy krowy"
- Piotr Galiński odkrywa tajemnice kur. "Wcale nie są głupie"
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Freder/Getty Images