Hobby

12-latek kocha kury. "Nie miałem warunków na hodowlę dużych zwierząt jak świnie czy krowy"

Hobby

Autor:
Patrycja
Sibilska
Kokochajmy kurki
Kokochajmy kurkiDzień Dobry TVN
wideo 2/28
Dzień Dobry TVNKokochajmy kurki

Oliwier Kwiryng to 12-latek z nietypową pasją - chłopiec hoduje kury. Do swojego świata zaprosił redakcję programu Dzień Dobry TVN. Dlaczego spośród tysięcy gatunków zwierzątek domowych wybrał kury?

Mail z przesłaniem

Oliwier Kwiryng oprócz chęci podzielenia się ze światem swoją pasją do hodowli kur, napisał bardzo ważny apel do swoich rówieśników.

Dzień dobry mam na imię Oliwier i mam 12 lat pochodzę z małej miejscowości Rychwał w województwie wielkopolskim i chciałbym u państwa podzielić się moją pasją do kur które osobiście hoduje. Pasją tą zaraziłem się w wieku 7 lat, a gdy miałem 8 lat sam z własnych jajek w inkubatorze wychowałem małe pisklaki. Obecnie kurnik mój liczy około 60 kur z tego 15 kur jest ozdobnych reszta różnej maści kur to nioski. Pragnę podzielić się swoją pasją z widzami, jak również namówić rówieśników, aby odeszli od komputerów i znaleźli swoją pasję poza Internetem. Oczywiście jeżeli będzie mi dane u państwa wystąpić, wezmę swoje pociechy do studio, niech zobaczą duże miasto. Z góry dziękuję i pozdrawiamy, Oliwier.

Skąd się wzięła pasja Oliwiera?

Oliwier odwiedził studio ze swoimi kurami i opowiedział o tym, skąd wzięła się jego nietypowa pasja oraz przedstawił każdą ze swoich towarzyszek.

- Tu mamy, jak wspomniałem, kurkę Rossę na jajka, tu mamy kurkę Czubatkę. Ciekawostka, to to, że ma bardzo ładny czub i, że kogut jest jaśniejszy od kury. (...) To jest Silka Jedwabista pochodzi ona z Chi, ma całe czarne mięso, pięć palców i zamiast piór ma puch. To jest kochin miniaturowy, jest małych rozmiarów, waży do kilograma i ma owłosione pazurki. To jest Ajam Cemani, jest to bardzo rzadka kura w Polsce. Jest cała czarna, kości i krew ma czarne - przedstawia kolejno swoje kury Oliwier.

- W wieku 7 lat zacząłem interesować się gospodarstwem, warzywkami. Mój wujek ma gospodarstwo i tam często bywam na żniwa. Pewnego razu wziąłem od wuja troszkę zboża i zasiałem je w moim ogródku. Pomyślałem, żeby nakarmić kury tym zbożem, które zasiałem. Poprosiłem tatę, żeby wybudował mi na urodziny taki mały kurnik do pięciu kur. Na wiosnę z babcią i dziadkiem pojechałem na targ, zakupiłem pięć zwykłych niosek, tak hodowałem je dwa lata. Kiedy kupiliśmy więcej kur, już się nie mieściły. (...) Wybudowaliśmy duży kurnik i teraz hoduje łącznie 60 kur. Z tego 40 to nioski, a 20 ozdobne - z pasją o początkach swojej hodowli mówi nastolatek.

Oliwier ma wiele planów związanych z dalszym rozwojem swojej hodowli, a o tym, dlaczego wybrał właśnie kury, mówi krótko:

"Nie miałem warunków na hodowlę dużych zwierząt jak świnie czy krowy. Kura to małe zwierzątko."

O codzienności z kurami i o największych kurzych marzeniach Oliwier mówi więcej w materiale ze studia, do obejrzenia którego serdecznie zachęcamy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości