kury

  kury

  Filip Tomala kocha kury. Miłość do tych zwierząt okazała się na tyle silna, że postanowił zająć się ich hodowlą. Jak wyglądały jej początki? Czym różnią się od siebie poszczególne gatunki kur? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.

  Piotr Galiński jest choreografem i przez długi czas żył w mieście, jednak pragnął przeprowadzić się w spokojniejszą okolicę. Zrealizował swoje plany, mieszka na wsi i zajmuje się hodowlą kur.

  Oliwier Kwiryng to 12-latek z nietypową pasją - chłopiec hoduje kury. Do swojego świata zaprosił redakcję programu Dzień Dobry TVN. Dlaczego spośród tysięcy gatunków zwierzątek domowych wybrał kury?

  W czasie świąt wielkanocnych na naszych stołach królują przede wszystkim jajka, dlatego dobrze wiedzieć, jakie mają wartości odżywcze. Które jaja najlepiej kupować? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Kornelia Westergaard, technolog żywienia.

  Leszek Juraszek, hodowca kur, podzielił się z widzami Dzień Dobry TVN sposobem na sprawdzenie świeżości jaj.

  Ptasia grypa, kilka tygodni temu uderzyła w gigantyczne hodowle drobiu na Mazowszu. Uznano, że padłe kury trzeba szybko zakopać. Mieszkańcy okolic, gdzie miały powstać grzebowiska, powiedzieli "nie". Sprawę poruszyli reporterzy magazynu UWAGA! TVN.

  Coraz większa świadomość konsumentów sprawia, że nie jest dla nas obojętne to, co ląduje na naszym talerzu. Największa uwaga skupia się na przemyśle mięsnym i jajach. Chów ściółkowy to jeden ze sposobów hodowli kur niosek. Czym się charakteryzuje?

  Kury to ptaki, które hodowane są przede wszystkim dla jajek czy mięsa. Tymczasem kontakt z nimi może stanowić formę terapii. Kto może z niej korzystać? Co daje? Kiedy się ją stosuje? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Agatą Michalską, hodowczynią kur.

  Robert Stockinger wybrał się na farmę w Tryszczynie. Na miejscu porozmawiał z 17-letnim właścicielem Maxem, który od pięciu lat hoduje kury, gęsi i kaczki. Skąd u młodego chłopaka zamiłowanie do zwierząt?

  Joanna Jabłczyńska pochwaliła się na swoim Instagramie prezentem, który dostała od jednego z obserwatorów. Nie były to jednak ani kwiaty, ani biżuteria. Co dostała Joasia? Gwarantujemy, że będziecie zaskoczeni.

  Kamil Mączkowski jest Mistrzem Polski w hodowli kur ozdobnych. Ale to nie są jedyne ptaki, którymi się opiekuje. Jak duże jest jego stado? Jak udaje mu się godzić pasję z pracą zawodową? Dowiecie się tego z naszego materiału.

  Joanna Jabłczyńska raczej stroni od świata show-biznesu. Mimo że od lat gra w "Na Wspólnej", to równocześnie rozwija swoją karierę prawniczą. Teraz znalazła dodatkowe zajęcie, bowiem żyje na wsi i hoduje zwierzęta.

  Kamil Mączkowski z zawodu jest elektroradiologiem, ale od dziecka jego pasją są ptaki. Obecnie zajmuje się ponad setką różnych ras. Został nawet mistrzem Polski wśród hodowców. O swojej codzienności opowiedział w reportażu Alicji Myśliwiec w Dzień Dobry TVN.

  Jakiś czas temu Piotr Galiński przeprowadził się na Mazury. Odwiedziła go tam reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska. Chciała sprawdzić, jak wygląda jego życie na wsi. Czy zajmuje się jeszcze tańcem? Tęskni za show-biznesem? Zobaczcie, jak wygląda sanatorium, które Piotr urządził dla swoich kur :)

  Dorota Gardias wybrała się do Ogrodu Botanicznego w Powsinie, gdzie odbywa się właśnie wystawa drobiu rasowego: "Najpiękniejsze Kury Świata".

  Są osoby, które nie doceniają zwierząt, a tymczasem okazuje się, że ludzie mogą wiele się od nich nauczyć. Czego? Czy zwierzęta są mądrzejsze od ludzi? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN zoopsychologa i behawiorystkę zwierzęcą Antoninę Kondrasiuk oraz fotografa i biologa Łukasza Bożyckiego.

  "Każdy może mieć własną kurę". Na czym polega "kurza adopcja", co zyskują osoby, które zdecydują się na wzięcie kury pod swoje skrzydła i czy kury dobrze się czują w nowej sytuacji? ;)

  Łódzka szkoła zbudowała kurnik, a kurami zajmują się uczniowie tej szkoły. Skąd wziął się pomysł, by do szkoły ściągnąć kury? Jak dzieci zareagowały na kury? Czy kury mają swoje imiona? Czy nie przeszkadzają dzieciom w nauce? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Ta kura naprawdę znosi złote jaja! Zielononóżkowe jaja są bogatym źródłem wartości odżywczych, aminokwasów, kwasów tłuszczowych, witamin i związków mineralnych. I mają mniej cholesterolu niż tradycyjne. Kiedyś utożsamiane z folklorem dziś - trochę zapomniane. W studiu Dzień Dobry TVN Mikołaj Rey opowiedział o kurach, które znoszą złote jajka!

  Program na żywo rządzi się swoimi prawami - czasami prezenter się potknie, gość spontanicznie się zaśmieje albo coś zleci. Co wydarzyło się prezenterowi Dzień Dobry TVN Bartkowi Jędrzejakowi? Uwaga na głowy! :)

  Kąpiele, kosmetyki, regularne wizyty u fryzjera i manikiurzystki. Poznajcie Andrzeja - kurę, która działa w branży reklamowej i ogromnego koguta Karola, który jest bardzo przyjacielski. Reporter Dzień Dobry TVN Łukasz Riedel wybrał się na wystawę drobiu rasowego w Warszawie, gdzie zjechali się hodowcy z całej Polski.

  Temat rosnących cen jajek pojawiał się w ostatnim tygodniu w niemal każdej gazecie tradycyjnej, każdym portalu internetowym oraz w każdych wiadomościach telewizyjnych. Eksperci alarmują- będzie coraz drożej. Tuż przed świętami Wielkiej Nocy cena jajka może wynosić nawet złotówkę. Czy za wzrost cen odpowiadają producenci jaj, przepisy unijne czy może ekolodzy, a nawet celebryci? Rozgorzała dyskusja o kosztach ekonomicznych w opozycji do humanitarnego traktowania zwierząt. Powraca odwieczne pytanie: co jest pierwsze - jajko czy kura? W kuchni Dzień Dobry TVN gościliśmy Beatę Tyszkiewicz i jej córkę Karolinę, która o kurach i jajkach wie wszystko.