Jak hodować kury? "Opieka nad nimi jest wymagająca i czasochłonna"

Dzień Dobry TVN
Kamil Mączkowski jest Mistrzem Polski w hodowli kur ozdobnych. Ale to nie są jedyne ptaki, którymi się opiekuje. Jak duże jest jego stado? Jak udaje mu się godzić pasję z pracą zawodową? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Jak hodować kury?

Kamil Mączkowski może się pochwalić tytułem Mistrza Polski w hodowli kur ozdobnych. Jeszcze do niedawna jego stado było największe w Polsce, jednak ze względu na pracę zawodową musiał je zredukować. Jakie ptaki ma w swojej hodowli? Czym różnią się od siebie ich jaja?

- Kacze jajko ma zieloną skorupkę, do tego poryte jest woskiem, który stanowi warstwę ochronną jajka. Natomiast jajko od kury zielononóżki, wbrew temu, co się uważa, wcale nie jest zielone, tylko białe - mówił w rozmowie z Dorotą Gardias Kamil Mączkowski.

A które jajka najlepiej nadają się na pisanki?

- Bardzo często wykorzystuje się do tego jaj gęsie. Są duże, a ich skorupka znacznie twardsza - dodał.

Święta Wielkanocne to nie tylko pisanki, ale także małe kurczaczki. Ile musi minąć czasu, nim wykluje się z jajka?

- Zapłodnione jajko wkłada się do inkubatora, gdzie kilka razy dziennie jest przekręcane. Jeśli tego nie zrobimy, zarodek się nie rozwinie. Przez 21 dni jajka są ogrzewane przez specjalne nagrzewnice - dodał.

Jak wygląda opieka nad kurami?

Karol Mączkowski w swojej hodowli ma nie tylko kury, ale także pawie, kaczki czy czubatki polskie. Czy opieka nad tymi ptakami jest bardzo wymagająca?

- Zajmuje się kurami od dzieciaka. Opieka nad nimi jest wymagająca i czasochłonna, zwłaszcza, jak ma się szkołę, maturę czy jakieś egzaminy. Po szkole trzeba było je nie tylko karmić i poić, ale i także doglądać, czy nic złego się nie dzieje, czy nie chorują. W hodowli mam także ptaki egzotyczne, które nie są dostosowane do naszych warunków. Tym bardziej trzeba się im przyglądać i sprawdzać, czy nie mają problemów, np. z drogami oddechowymi - mówił.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Dorota Gardias

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?