Styl Życia

Najciekawsza praca świata? Łukasz Łebek: "Mimo wszystko wybrałbym ten zawód ponownie"

Styl Życia

Najciekawsza praca świata? Łukasz Łebek: "Mimo wszystko wybrałbym ten zawód ponownie"

Kim będziesz, gdy dorośniesz? - to pytanie niejednokrotnie zadawano nam w dzieciństwie. I o ile jednym z czasem marzenia o drodze kariery zmieniły się diametralnie, o tyle drudzy mają szczęście wykonywać zawód tak chętnie wskazywany przez najmłodszych jako najciekawszy. Tak jest w przypadku naszego gościa, Łukasza Łebka - blogera i pisarza dzielącego się wiedzą o swojej pracy. Sam ostrzega - "Nie zadzieraj z Weterynarzem". My podpytujemy - dlaczego?

Łukasz Łebek - przedstawiciel najciekawszego zawodu świata? 

Miewa różnych pacjentów. Bardziej i mniej puszystych, większych i mniejszych, takich, co to potrafią nieźle dziabnąć lub pokazać pazury. Wiesz już, czym się zajmuje? Tak, Łukasz Łebek to lekarz weterynarii i autor fanpage'u "Nie zadzieraj z Weterynarzem". O urokach swojego zawodu potrafi opowiadać w pozytywny i nieco ironiczny sposób. Jednak czy również uważa go za najciekawszy na świecie?  Konkurencja jest wszak spora. 

- Dla mnie to rzeczywiście była praca marzeń, bo od zawsze chciałem być weterynarzem - wyznaje - chociaż nie do końca byłem przygotowany na to, co mnie spotka w pracy. Przede wszystkim, nigdy do mnie nie docierało, że jest to praca 1:1 z człowiekiem - zaznacza - Zwierzęta są bardzo ważne, ale przecież z każdym zwierzęciem jest opiekun, emocjonalnie związany ze swoim czworonożnym przyjacielem. To był szok. Niektórzy nie radzą sobie z emocjami i dają temu wyraz w trakcie badania - wyjaśnia. 

Emocje to jedno - są jeszcze inne wyzwania, z którymi musi się zmierzyć lekarz weterynarii. Ale czy z drugiej strony, nie czyni to zawodu ciekawszym? - Leczyć możemy wszystko - stwierdza Łukasz Łebek - Są lekarze, którzy leczą pająki, gryzonie, ptaki. W naszej przychodni gady odsyłamy do specjalistów - wyjaśnia. Ponoć kiedyś przyszła też pluszowa żaba. 

Lekarz weterynarii - zawód, w którym nie ma nudy ?

Łukasz Łebek przedstawia nam specyfikę codziennej pracy lekarza weterynarii. Zawód zmienia się jednak wraz z kolejnymi innowacjami. Nowinki technologiczne - takie jak fantomy klaczy i krów do nauki anatomii zwierząt - czynią go jeszcze bardziej interesującym. Wspomniane modele przyleciały na Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu aż z Kanady i są symulacyjnymi, najnowocześniejszymi metodami kształcenia.

- Idealnie imitują żywe zwierzę. Studenci uczą się tak odbierać poród - wyjaśnia prof. Wojciech Niżański, prezentując fantomy. Ważą tyle, co żywe zwierzęta i do złudzenia wyglądają jak one. 

>> Zobacz tutaj, na jakich symulatorach uczą się przyszli weterynarze: 

Takie symulatory pozwalają - dosłownie - zajrzeć do środka zwierzęcia. Tak lekarze weterynarii mogą przystosowywać się do zawodu. Czy to nie jest ciekawe?  Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się więcej o wyzwaniach i urokach pracy weterynarza, koniecznie obejrzyj rozmowę z naszego studia. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Kobiety w ciąży chorują na koronawirusa. Prof. Zimmer: "Przerażająca liczba przypadków i wstrząsający przebieg"

W zeszłym roku było najmniej urodzeń od 15 lat. "Kobiet, które mogą mieć dzieci, będzie coraz mniej"

Niezwykłe metamorfozy "kostek" z PRL-u. "Chyba nikt nie wybiera takiego domu dlatego, że mu się podoba" 
Co sądzisz o tym artykule?
72
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
11.04.2021
Paulina
Skąd jest ta piękna sukienka pani Małgorzaty w kolorze koralowym?