Ogród francuski to jeden z najbardziej wykwintnych stylów urządzania ogrodu na świecie. Charakteryzuje się symetrią, wymaga regularnych oraz intensywnych starań ogrodnika. Ogrody francuskie zakłada się na dużych przestrzeniach, ale elementy tego stylu można wprowadzić też w przydomowym ogródku.
Ogrody wiejskie to kwintesencja sielskości. Aby jednak stworzyć tak niezwykły klimat, należy wybrać odpowiednie rośliny i prawidłowo je ze sobą zestawić. Które gatunki roślin są najlepsze do takiego ogrodu?
Wiele osób nie wyobraża sobie swoich domów, ogrodów i balkonów bez zdobiących je kwiatów. Rośliny wymagają jednak stałej pielęgnacji i pamiętania o tym, by je podlewać. Warto więc pomyśleć o sprytnych gadżetach, które zadbają o to, by kwiaty miały stale odpowiednią porcję nawodnienia.
Łąki kwietne coraz częściej pojawiają się na naszych balkonach i w ogrodach. Jak zasiać je w doniczce? Krok po kroku pokazali nam to Natalia i Maciej Podyma, czyli „Pani i Pan Łąka”.
Sadzenie resztek to nie tylko ekologiczny, ale i szybki sposób na założenie własnego ogrodu warzywnego. Wystarczy mała przestrzeń i bez większego, już za kilkanaście dni można się cieszyć plonami. Jak to zrobić - pokazała nam Sylwia Majcher, dziennikarka i propagatorka zero waste.
Na dworze robi się coraz cieplej, a do wakacji zostało zaledwie kilka tygodni. To idealny czas, aby zadbać o rozrywkę naszych dzieci. Złota rączka, Wiesiek Skiba pokazał nam, jak samodzielnie wykonać huśtawkę ogrodową. Jesteście gotowi? To nic trudnego.
Nie są trudne w uprawie, ale wymagają stałej opieki. Paprocie to niezwykłe rośliny, a o ich pielęgnacji opowiedział Kasi Olubińskiej, dr Wojciech Podstolski z ogrodu botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Praca w ogrodzie to niezwykle ciężkie, ale i satysfakcjonujące zajęcie. Warto dołożyć wszelkich starań, aby pielęgnowane przez nas rośliny miały jak najlepsze i najbezpieczniejsze warunki rozwoju. W tym celu Łukasz Skop zademonstrował, na czym polega ściółkowanie.
W swoim ogródku nie musisz stosować sztucznych nawozów i chemicznych środków do chronienia ukochanych roślin przed szkodnikami. Postaw na naturalne substancje, które zrobisz dzięki wskazówkom Łukasza Skopa.
Zbliża się lato, a wraz z nim długie i ciepłe wieczory. Najlepiej spędzić je na balkonie lub w ogródku. Jakie gadżety upiększą każdy taras? Swoje propozycje przedstawiła EwaMierzejewska, ekspertka w dziedzinie urządzania wnętrz.
Surfinie to niezwykle efektowna roślina, bez której trudno wyobrazić sobie letni balkon. Kwiaty te dostępne są w wielu kolorach, a także różnią się miedzy sobą wielkością pąków, formą wzrostu i odpornością na chłód. Jaki rodzaj wybrać? O odmianach, uprawie i wymaganiach tych kwiatów opowiedziała nam florystka Anna Wojtala.
Ilona Krzykała i Tomasz Pluta to osoby, które jeszcze kilkanaście lat temu nie interesowały się roślinami, a teraz są właścicielami pięknych ogrodów, które stworzyli sami. Zobaczcie, jak niezwykłe są to miejsca.
Piękny ogród to marzenie każdego. Należy jednak pamiętać o tym, że niektóre rośliny mają swoje toksyczne właściwości. Jeśli zdarza nam się podjeść prosto „z krzaczka”, musimy dysponować odpowiednią wiedzą na temat tego, które gatunki mogą być dla nas nie tylko niebezpieczne, ale nawet śmiercionośne. To wiedza szczególnie istotna również jeśli posiadamy dzieci. O pospolitych, toksycznych roślinach w Dzień Dobry TVN opowiedział Dominik Strzelec, ogrodnik, prowadzący program „Polowanie na ogród”.
Maj to najlepszy czas na sadzenie kwiatów. Ogrodnik Łukasz Skop przygotował kompozycje roślin, z których jedna doskonale sprawdzi się na balkonie południowym, a druga - na północnym. Sprawdź, które z nich możesz wykorzystać u siebie.
Zimna Zośka już za nami, a wraz z nią ryzyko ostatnich przymrozków. Śmiało możemy więc przystępować do wszelkich prac ogrodniczych. Maj to świetna pora zwłaszcza na sadzenie warzyw. Łukasz Skop, czyli prowadzący cykl „Co z tego wyrośnie?” pokazał nam, jak w łatwy sposób stworzyć własny ogródek warzywny.
Balkon może być wspaniałym miejscem wypoczynku i relaksu, a kwiaty dodają mu szczególnego uroku. W programie rozmawialiśmy o roślinach pnących i zwisających, które pięknie się prezentują i kwitną przez całe lato. Mogą nas też ochronić przed wzrokiem wścibskich sąsiadów.
Karczownik ziemnowodny to szkodnik ogrodowy, który potrafi zniszczyć całą działkę. Nawet jeśli nie masz na niej wielu gatunków uprawnych, trawnik w krótkim czasie pokryje się całą masą kopców, a pojedyncze rośliny zaczną usychać i obumierać. Poznaj skuteczne sposoby na wytępienie karczownika.
Miododajne drzewo, krzew lub kwiat pomagają zwiększyć populację pszczół, bez których ludzkość nie mogłaby przetrwać. Zobacz, jakie gatunki roślin warto mieć w swoim ogrodzie i jak dzięki nim pomaga się tym owadom.
Rośliny jednoroczne i dwuletnie nie różnią się zbytnio pod względem uprawy, dlatego warto rozważyć posadzenie w ogrodzie różnych gatunków kwiatów, aby zwiększyć jego atrakcyjność. Zobacz, jak dbać o rośliny dwuletnie i jakie warto mieć na swojej działce
Jeśli chcemy cieszyć się smakiem warzyw i ziół z własnego ogródka, wcale nie musimy być działkowcami. Do założenia małej plantacji wystarczy balkon albo nawet parapet. Łukasz Skop prowadzący cykl „Co z tego wyrośnie?” opowiedział nam, jak założyć domowy warzywnik.
W maju jak w raju. Pięknie zakwitły już konwalie i niezapominajki, na kasztanowcach pojawiły się wspaniałe białe kwiatostany, a bzy przybrały wyraziste barwy. Łukasz Skop postanowił natomiast zasiać na swojej działce łąkę kwietną, która będzie idealnym pokarmem dla pszczół. Jak to zrobić? Zobaczcie sami.
Efektem ubocznym przymusowej kwarantanny i pracy w domu jest rozwój nowych umiejętności. Jedną z nich, może być nauka szycia. Co powiecie na hamak do ogródka, na taras lub do pokoju? Jak wykonać go krok po kroku wytłumaczył nam Jan Leśniak.
Majowe spacery nie byłyby takie same, gdyby nie przepiękna woń bzów. Z tego powodu Maja Popielarska wybrała się na przechadzkę po najsłynniejszej alei bzowej w Warszawie, gdzie opowiedziała, jak należy uprawiać te urokliwe krzewy.
W obecnych czasach taras to dla wielu z nas jedyne okno na świat. Musi być on jednak przede wszystkim praktyczny, funkcjonalny i dobrze przemyślany. Dzięki naszym radom twoje miejsce będzie oazą spokoju i wypoczynku.
Długotrwały pobyt w domu zachęca nas do kreatywności, a ze względu na ciepłą i słoneczną pogodę coraz więcej czasu chcemy spędzać na zewnątrz. Warto wykorzystać ten czas, żeby zadbać o swój balkon czy ogródek. Wiesiek Skiba pokazał, jak w prosty sposób samemu zrobić kwietniki z palet.
Dobrze zaprojektowany ogródek ziołowy zapewni dostęp do świeżych i aromatycznych ziół własnej hodowli. Te cenne rośliny są nieodzowne w kuchni, a ich uprawa może być bardzo przyjemnym zajęciem. Należy jedynie dobrze ją zaplanować.
Klomby w ogrodzie są wspaniałym pomysłem dla wszystkich, którzy marzą o niebanalnych kompozycjach. Można je tworzyć z różnych rodzajów roślin, co daje szerokie pole do eksperymentów. Jak zrobić klomb?
Rabaty kwiatowe to świetna dekoracja ogrodu. Zgromadzenie kilku gatunków roślin o różnym okresie kwitnienia znacznie zwiększa atrakcyjność zielonej przestrzeni. Sprawdź, jak zaprojektować rabatę kwiatową i co na niej posadzić
Ogród chiński to świetny pomysł dla osób, które cenią sobie prostotę. Nie oznacza to jednak, że jego urządzanie będzie łatwe. Projektowanie takiego ogrodu należy zacząć od zapoznania się z kilkoma zasadami.
Ogrody na dachu stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnego ogrodu. Stają się coraz bardziej popularne. Nic w tym dziwnego, ponieważ zielone dachy mają wiele zalet. Warto dowiedzieć się, jak je zakładać.