Jak zapewnić roślinom więcej światła?
Rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują przede wszystkim światła. Niestety zimą często jest go zbyt mało, przez co kwiaty marnieją. Co z tym zrobić? Sposobów jest kilka.
- W niektórych przypadkach wystarczy postawić roślinę bliżej okna, a czasem konieczne jest dodatkowe oświetlenie - mówił Łukasz Skop.
Trzeba jednak pamiętać, że do doświetlania roślin nie nadają się zwykłe żarówki żarowe, które wydzielają żółte światło. Do tego emitują bardzo dużo ciepła, które może przypalić liście naszych roślin. Nie najlepszym rozwiązaniem będą też żarówki ledowe.
- Choć nie nagrzewają się tak bardzo, to wytwarzają tylko białe światło, z które rośliny potrafią skorzystać tylko w małym stopniu - dodał.
Zatem, czym doświetlić rośliny?
Jeśli zależy nam na tym, aby przedłużyć ich kwitnienie lub pobudzić je do zawiązania nasion lub owoców wybierzmy do doświetlania żarówki z przewagą diod czerwonych - powiedział Łukasz Skop.
W sytuacji, gdy zależy nam na tym, aby nasze rośliny miały piękne, mięsiste i mocno zielone liście sięgnijmy po żarówki, które dają niebieskie światło.
- Światło niebieskie wpływa na piękne wybarwienie liści - dodał.
A czy można mieć zimą rośliny, które będą miały nie tylko piękne liście, ale i kwiaty. Na szczęście tak! Wystarczy wybrać takie żarówki, które mają zarówno diody czerwone, jak i niebieskie - najlepiej w stosunku 10 do 7. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt taką żarówkę warto wkręcić w lampkę biurową i postawić ją maksymalnie jak najbliżej rośliny, którą chcemy doświetlić.
Które rośliny potrzebują najwięcej światła?
Do tej grupy należą wszystkie palmy, sukulenty, iglaki oraz warzywa, np. pomidory czy papryczki chili.
Umiarkowanej ilości światła potrzebuje większość roślin doniczkowych, czyli filodendrony, fikusy czy monstery. Najmniej światła potrzebują paprocie.
Jak rozpoznać, że roślina potrzebuje więcej światła? Jeśli ma długie pędy, a kolejne liście są coraz mniejsze, warto ją doświetlić.
Należy zaznaczyć, że im więcej w naszym otoczeniu roślin, tym lepsze będzie nasze samopoczucie i zdrowie.
- Sporo mówi się o roślinach, które oczyszczają powietrze ze smogu. Niestety te domowe rośliny doniczkowe tego nie potrafią, za to doskonale eliminują groźne dla nas lotne toksyczne związki pochodzące np. z farb czy lakierów - dodał Łukasz Skop.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
Polska podbija biegun. Rozpoczyna się budowa nowej stacji polarnej na Antarktyce
Tworzone przez niego proce to prawdziwe dzieła sztuki. "Odkryłem w sobie talent manualny"
Kochają offroad i ekstremalne warunki. "Błoto nazywamy prywatnym SPA"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Łukasz Kowalski