Jak wykorzystać opadłe liście? Zrób z nich ziemię liściową. "To czarne złoto, które możemy przygotować w prosty sposób"

''Jesienne liście''

Pod koniec października gotowe do zbioru są owoce pigwy, a na trawnikach leżą kolorowe liście, które warto zebrać i zrobić z nich ziemię. Jak ją przygotować? Do czego można ją wykorzystać? Zobaczcie kolejny odcinek z cyklu "Co z tego wyrośnie".

Ziemia liściowa - z jakich liści

Ziemia liściowa to czarne złoto, które możemy przygotować w bardzo prosty sposób. Do jej stworzenia odpowiednie są liście drzew owocowych, np. czereśni, gruszy, jabłoni, wiśni czy brzoskwini, a także liście topoli, lipy, klonu oraz dębu. Nie nadają się natomiast liście kasztanowca, w których rozwijają się larwy szkodnika zwanego szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Nie powinniśmy także wykorzystywać liści orzechów włoskich, które mają w składzie substancje hamujące wzrost innych roślin.

Do czego służy ziemia liściowa

Ziemia liściowa ma konsystencję mąki i możemy ją wykorzystać na wiele sposobów.

Może ona służyć jako dodatek do innej ziemi, jako spulchniacz poprawiający strukturę ziemi. Może być też użyta jako ściółka. Ziemię liściową możemy w końcu użyć do wysiewów wiosennych warzyw i w końcu możemy ją też użyć jako zamiennik torfu, ponieważ pochodzi ze źródeł odnawialnych

- wyjaśnił Łukasz Skop.

Ziemia liściowa - jak ją zrobić

Ziemię liściową możemy przygotować w worku z grubej, czarnej folii. Wystarczy napełnić go liśćmi po sam brzeg, następnie zmoczyć zawartość, szczelnie związać, a na sam koniec nakłuć w kilku miejscach.

Przy powstawaniu ziemi liściowej główny udział biorą grzyby, które rozkładają liście na próchnicę. Ziemia liściowa - w zależności od użytych liści - będzie się rozkładała od sześciu miesięcy do dwóch lat

- powiedział ogrodnik.

Liście możesz też pozostawić w ogrodzie. Co tak naprawdę dają przyrodzie i jakim zwierzętom się przydają? Opowiedział o tym Marcin Kostrzyński.

>>> Zobacz także:

Kompostownik na działce. Zobacz, jak go zbudować samemu

Jak sadzić drzewka owocowe jesienią? Poznaj porady eksperta

Jesienny zbiór nasion. Łukasz Skop: "To duża frajda"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Reporter: Łukasz Kowalski

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie