Zwierzęta

Nie usuwaj liści z ogrodu! Zostaw coś dla żab, jeży i innych zwierzaków

Zwierzęta

Nie usuwaj liści z ogrodu! Zostaw coś dla żab, jeży i innych zwierzaków

Piękne, kolorowe jesienne liście leża na trawnikach, tworząc barwny dywan. Jednak czasem chcemy je usunąć. Dlaczego nie należy tego robić? W  Dzień Dobry TVN Marcin Kostrzyński opowiedział o zwierzętach, dla których liściasta pierzynka to idealne miejsce na przetrwanie. I co tak naprawdę dają przyrodzie spadające liście?

Jesienne liście nie tylko pięknie wyglądają, ale są też bardzo potrzebne, dlatego nie należy ich wszystkich grabić i wyrzucać do śmieci, a już zwłaszcza nie palić!

Liście to nie śmieci!

Dlaczego warto zostawić liście w ogrodzie? 

  • Warstwa liści doskonale zabezpiecza ogrodowe rośliny przed mrozem.
  • Liście to naturalna ściółka oraz nawóz, który wzbogaca ziemię w próchnicę i składniki odżywcze – drzewo oddaje w ten sposób ziemi, to co z niej wyciągnęło, żeby wyprodukować liście.
  • Warstwa liści to cały ekosystem i czasem jedyne miejsce do życia lub zimowania dla wielu organizmów – od biedronek i chrząszczy, po żaby i jeże, a nawet bakterie, które przekształcają liście w pożyteczny nawóz.

Dlaczego nie wolno palić liści?

  • Spalanie liści, traw czy gałęzi przyczynia się do powstawania zanieczyszczenia powietrza.
  • Za palenie liści czy gałęzi grozi mandat: od 20 do 500 zł.
Palenie liści to masakra! One przez cały rok chłonęły smog. Tam jest mnóstwo mikropyłów. Paląc je, uwalniamy to wszystko z powrotem.

- tłumaczył Marcin z Lasu w Dzień Dobry TVN.

Dom dla jeża i nie tylko

Teraz jest czas, kiedy jeże szukają skrytek, w których mogą spędzić zimę. Może to być pozostawiona w naszym ogrodzie sterta liści albo gałęzi, miejsce, którego nikt nie będzie ruszał. Jesienią jeż zaśnie w zimowym gnieździe z liści i pozostanie tam zwinięty w kulę i nieruchomy aż do marca. Niska temperatura spowoduje zwolnienie jego przemiany materii, działalności układu krążenia i układu oddechowego oraz spadek temperatury ciała, lepiej więc go nie budzić, bo będziemy musieli zająć się nim aż do wiosny. Jeże są w Polsce pod całkowitą ochroną.

Zobacz także: Jeż w ogrodzie – jakie są zalety? Czym go dokarmiać?

Jeśli  pozostawimy w ogrodzie warstwę liści to będą one wartościowym lokum dla pożytecznych stworzeń. W takich hałdach zimuje też wiele innych drobnych zwierząt – oprócz owadów będą to między innymi żaby i jaszczurki.

Co sądzisz o tym artykule?
52
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0