Ogród

  Ogród

  Jak wygląda przylaszczka? Jak się ją uprawia w ogrodzie? Czy można ją przesadzać? Czy lubi nawożenie? Czy wysiewa się ją z nasion? Jakie ma odmiany? Sprawdź też, czy przylaszczka jest pod ochroną.

  Rdest Auberta to bardzo ekspansywna roślina, szybko i bujnie obrastająca wszelkie podpory. Jej uprawa nie jest wymagająca, chociaż trzeba pamiętać o przycinaniu, szczególnie na wiosnę. Sprawdź, gdzie posadzić rdest Auberta w ogrodzie, jak go rozmnażać i pielęgnować.

  Jeśli szukamy łatwych w uprawie i efektownych roślin ogrodowych, rudbekia powinna być w ścisłej czołówce. Jej kwiaty są duże i barwne. Rudbekie mają niewielkie wymagania podczas uprawy, więc mogą cieszyć oczy nawet początkujących ogrodników.

  Wszyscy, którzy planują trawnik w swoim ogrodzie, oczekują bujnej zieleni, ale sianie trawnika nie jest proste. Trzeba dobrze wybrać termin siania trawy, przygotować podłoże i zastosować nawóz przed sianiem trawy.

  Szukając roślin doniczkowych o walorach dekoracyjnych, warto przyjrzeć się skrętnikowi i jego odmianom. Kwiaty tej rośliny mogą być w wielu kolorach. Cechuje ją łatwa uprawa i pielęgnacja. Skrętnik to kwiat doniczkowy, który zachwyca przez wiele miesięcy w roku. Co trzeba o nim wiedzieć, by faktycznie taki był?

  Turzyca to roślina chętnie sadzona, ponieważ bez względu na porę roku pozostaje zielona. Ale to nie wszystkie jej zalety. Jest tania, odporna na szkodniki i – co najważniejsze – po prostu doskonale się prezentuje, przez co jest bardzo atrakcyjnym elementem ogrodu.

  Werbena patagońska to bardzo ładna i delikatna roślina ogrodowa. Charakteryzuje się subtelnym wyglądem – dzięki niej ogród prezentuje się wyjątkowo pięknie! Co więcej, werbena patagońska jest łatwa w pielęgnacji i utrzymaniu.

  Wierzba płacząca jest bardzo dobrze znanym w Polsce gatunkiem, choć jeszcze kilka dekad temu, nie była tak popularna. Poznaj ciekawostki związane z tą rośliną i dowiedz się, jak ją uprawiać.

  Nazwa tej wierzby jest nieco egzotyczna i zaskakująca, a sam krzew naprawdę zachwyca. Wierzba Hakuro nadaje się zarówno do ogrodów, jak i do uprawy na balkonie czy tarasie – doskonale czuje się i w ziemi, i w donicy. Prezentuje się bardzo dobrze, zwłaszcza gdy jest odpowiednio uprawiana i pielęgnowana.

  Zantedeschia potocznie bywa nazywana kallą, ale jest to nazewnictwo błędne. To piękna roślina tropikalna, która daje oryginalne i pięknie wyglądające kwiaty. Poznaj najważniejsze informacje na jej temat i ozdób nią ogród lub balkon!

  Żagwin to roślina, która zadba o spektakularny wygląd ogrodu bądź działki. Jego piękne kwiaty potrafią gęsto pokryć całe połacie przestrzeni, tworząc wręcz bajkowy efekt. Roślina ta w doskonały sposób ożywi dopiero budzący się do życia wiosenny ogród.

  Czasami świeci w nocy, a jej słodki zapach przyciąga kolibry, pszczoły oraz motyle. W kulturach Wschodu uważa się, że albicja, czyli drzewo jedwabne, uzdrawia złamane serca oraz wywołuje radość i poczucie zadowolenia. Dzięki pięknym kwiatom podbiła ona serca miłośników roślin rzadkich i egzotycznych. Podpowiadamy, jak należy ją pielęgnować oraz uprawiać.

  Begonia bulwiasta to popularna w naszym kraju kwitnąca bylina, o okazałych i kolorowych kwiatach. Zdobi wiele balkonów i tarasów aż do momentu pierwszych przymrozków. Kwitnie praktycznie przez cały sezon: od czerwca do września, a czasem nawet do października.

  Bergenia to wieloletnia roślina, która doskonale sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji i wyrasta tam, gdzie nie są w stanie wyrosnąć inne rośliny. Zazwyczaj można ją spotkać w ogródkach, na rabatach, skalniakach, przy oczkach wodnych oraz w otoczeniu liściastych krzewów. Kwitnie zazwyczaj od kwietnia do maja.

  Brzoza brodawkowata jest stałym elementem polskiego krajobrazu. Jej znakiem rozpoznawczym jest kredowobiała, spękana kora, dzięki której trudno ją pomylić z innymi drzewami. Mało kto jednak wie, jak wspaniałe właściwości lecznicze posiada to na pozór zwyczajne drzewo.

  Buk pospolity to drzewo, które rośnie głównie w południowej i zachodniej części Polski. Nie lubi mrozów, a poszczególne jego odmiany charakteryzują się różnymi kolorami liści. W wyjątkowych przypadkach osiąga nawet 50 m wysokości. Może przeżyć 350 lat.

  Wiele osób pragnie mieć w swoim ogrodzie własne róże, jednak nie każdy wie, jak o nie zadbać. Choroby róż atakują bowiem bardzo często, najczęściej w wyniku błędów pielęgnacyjnych lub pomyłek popełnionych już na etapie sadzenia. W wyniku tego rośliny tracą swoje walory dekoracyjne i słabiej kwitną. Jakie są objawy chorób róż i jak należy z nimi walczyć?

  Cymbidium to rodzaj storczyka z kwiatami zebranymi w długie grona. Roślina wyróżnia się tym, że jest piękna i bardzo trwała. Ze względu na swój urok świetnie prezentuje się w doniczkach lub jako element kompozycji kwiatowych oraz bukietów. Jakie warunki trzeba mu zapewnić i jak właściwie pielęgnować cymbidium?

  Ciemiernik, zwany też „różą zimy”, może pojawić się, nawet jeśli w ogrodzie jeszcze leży śnieg. Wyróżnia się spośród innych kwiatów tym, że jest odporny na mróz i nie ma zbyt dużych wymagań pielęgnacyjnych. Istnieją różne odmiany ciemiernika, które kwitną w różnych miesiącach. Jak należy uprawiać i pielęgnować ten wyjątkowy kwiat?

  Czosnek – wbrew powszechnej opinii – sprawdzi się świetnie nie tylko na talerzu. Coraz bardziej popularny staje się jego kuzyn, czosnek ozdobny, który wyróżnia się oryginalnymi kwiatostanami tworzącymi kształt kuli. Dzięki niepowtarzalnej urodzie i intensywnym kolorom może stanowić fantastyczną dekorację każdego ogrodu.

  Dalie to ozdobne rośliny, które na dobre zadomowiły się na parapetach oraz w ogródkach. Kwitną przez całe lato i jesień, aż do pierwszych przymrozków. W stosownym momencie należy je wykopać i przechować w odpowiednim pomieszczeniu. O tym, kiedy należy to zrobić i jakie warunki trzeba daliom zapewnić, dowiesz się w niniejszym artykule.

  Dereń biały to krzew, który dzięki barwnym pędom potrafi urozmaicić swoim wyglądem każdy ogród, nawet w okresie zimowym po zrzuceniu liści. Wykorzystywany jest przy tworzeniu rabat, żywopłotów oraz krzewiastych kompozycji. Nie ma zbyt dużych wymagań pielęgnacyjnych, jest łatwy w uprawie. Dzięki temu, że szybko rośnie, w krótkim czasie może stać się ozdobą ogrodu.

  Dąbrówka rozłogowa to malownicza roślina, która jest bardzo łatwa w uprawie. Jej znakiem rozpoznawczym jest dekoracyjne ulistnienie. Często rośnie w grupie, tworząc w ogródku wielobarwny dywan z liści o rozmaitych odcieniach. Doskonale sprawdza się także w różnego rodzaju kompozycjach kwiatowych. Osiąga wysokość do 20 cm.

  Dipladenia to urocza roślina, która często zdobi tarasy, ogrody i balkony. W szczególności oko przyciągają jej duże, dzwonkowate kwiaty, które – w zależności od odmiany – mogą się między sobą różnić kolorem. Atrakcyjne są również wijące się, ulistnione pędy. Co więcej, nie trzeba specjalnie się wysilać, aby roślina pięknie się rozwijała. Aby zaprosić ją na dłużej do swojego domu lub ogródka, warto wiedzieć, w jakich warunkach najbardziej lubi przebywać.

  Dereń kousa to krzew ozdobny nieczęsto spotykany w naszym kraju. Trudno przejść obok niego obojętnie, ponieważ wyróżnia się dużymi, białymi kwiatami oraz owocami przypominającymi maliny. Błyskawicznie rośnie i jest niezwykle wytrzymały. Świetnie prezentuje się w ogrodach w stylu dalekowschodnim, na tle ciemnozielonych roślin iglastych oraz jako krzew soliterowy.