Jesienne róże przypominają o tym, że lato już się skończyło i nadchodzi zima. Podobnie jak kwiaty późnej jesieni są dobrym materiałem do komponowania barwnych bukietów, które ozdobią nasze wnętrza ciepłymi kolorami.
Bażyna jest wieloletnią rośliną, która swoim wyglądem przypomina nieco wrzos. Rzadko uprawiana, występuje głównie jako roślina okrywowa o właściwościach leczniczych. W naturalnym środowisku rośnie głównie w Północnej i Środkowej Europie. Dzikie okazy można spotkać w północnej części Polski oraz w Sudetach i Bieszczadach. Czym charakteryzują się bażyny i jakie najatrakcyjniejsze odmiany uprawne można wśród nich wyróżnić?
Wbrew powszechnej opinii jesień to nie tylko czas barwnych opadających liści czy okres przekwitania wielu roślin. Są kwiaty, które z powodzeniem możemy hodować na naszym balkonie także o tej porze roku. Jesienne kwiaty potrafią równie pięknie czarować, co te wiosenne czy letnie.
Wrzosowisko w ogrodzie, choć najbardziej efektownie wygląda podczas jesiennego kwitnienia wrzosów, będzie ozdobą naszych rabatek przez cały rok. Zakładanie wrzosowiska nie jest bardzo skomplikowane, jednak wymaga pewnej wiedzy. Rośliny wrzosowiskowe mają bowiem specyficzne wymagania, zarówno jeśli chodzi o stanowisko, jak i rodzaj gleby. Podpowiadamy, jak założyć wrzosowisko i jakie rośliny wybrać, aby wyglądało efektownie przez cały rok. O sadzeniu i pielęgnacji wrzosów mówił w Dzień Dobry TVN ogrodnik i prowadzący cykl "Halo ziemia!" Łukasz Skop.
Choroby kwiatów doniczkowych mogą negatywnie wpłynąć na ich wygląd. Opadające kwiaty, przebarwione liście i chore łodygi są objawami wskazującymi na to, że coś jest nie tak z naszą rośliną. Nie wolno bagatelizować takich sygnałów, a najlepiej jak najszybciej się nimi zająć.
Filodendron należy do rodziny obrazkowatych (Aracae) i pochodzi głównie z Ameryki Środkowej. Jego nazwa wywodzi się od greckich słów phileo (kochać) i dendron (drzewo). Większość filodendronów to rośliny pnące lub płożące.
Uprawa dyni jest popularną praktyką w Polsce. Bez problemu możemy wyhodować ją samodzielnie. Jej smak doceni prawdziwy koneser sezonowych dań. Jak uprawiać dynie, aby mieć piękne i dorodne efekty?
Dynia piżmowa, mimo że bardziej popularna na Zachodzie Europy, do Polski wkracza powoli, ale z rozmachem. Wielu naszych rodaków coraz częściej odkrywa ogromne walory smakowe dyni piżmowej oraz to, jak bardzo zdrowym jest warzywem. W dzisiejszym artykule pokażemy Wam, jak należy uprawiać dynię piżmową oraz jakie dania można z niej wyczarować. Zapraszamy!
Najlepszym miesiącem na posadzenie nowych sadzonek jest październik. Rośliny sadzone jesienią ukorzenią się jeszcze przed nadejściem zimy i wiosną bez opóźnień rozpoczną wzrost – zgodnie z terminem, który podyktuje im pogoda. O tym, jak należy to robić mówi prowadzący cykl "Halo ziemia!", ogrodnik Łukasz Skop.
Jarmuż wciąż zyskuje na popularności w naszym kraju. Uprawa jarmużu wbrew pozorom nie jest trudna. To mało wymagające warzywo, które można uprawiać na prawie wszystkich glebach. Jak stworzyć swoją własną hodowlę jarmużu?
Często zastanawiamy się nad tym, jakie rośliny powinny zagościć w naszym ogrodzie – ozdobne czy pożyteczne? Jeśli chcemy połączyć obie te wartości, dobrze przyjrzeć się bylinie, jaką jest złocień dalmatyński.
Wszechstronne zastosowanie roślin cebulowych umożliwia stworzenie oryginalnych rabat oraz obsadzanie ogródków skalnych. Różnorodność gatunkowa pozwala na wymyślenie takiej kompozycji kwiatowej, która będzie cieszyć oczy nie tylko na początku wiosny, ale także przez całe lato i jesień. Największą popularnością cieszą się rośliny cebulowe zimujące w gruncie. Sprawdź, jakie odmiany najlepiej sadzić w polskim klimacie i jakie wymagania należy spełnić, aby zapewnić im prawidłowy rozwój. O roślinach cebulowych mówił w Dzień Dobry TVN prowadzący cykl "Halo ziemia!", ogrodnik Łukasz Skop.
Opryski jesienne drzew owocowych to jeden z najważniejszych zabiegów w sadzie o tej porze roku. Chronią drzewa przed chorobami grzybowymi i pasożytami, które mogą pojawić się jeszcze jesienią lub w następnym sezonie. Opryski drzew owocowych najlepiej przeprowadzić właśnie jesienią, ponieważ do następnego okresu wegetacyjnego jest jeszcze dużo czasu, a owady zapylające pojawiają się w ogrodzie sporadycznie lub wcale, opryski nie wyrządzą im więc większej szkody.
Lotos to jeden z najpiękniejszych kwiatów, który może być uprawiany w oczku wodnym. Jest jednak dość wymagającą rośliną, warto więc przed zakupem sadzonek bliżej przyjrzeć się jej potrzebom. Poznaj najciekawsze gatunki lotosu i zasady pielęgnacji.
Trzykrotka prezentuje się niezwykle atrakcyjnie głównie dzięki wspaniałym liściom. Warto poznać tę roślinę nieco bliżej i zrobić dla niej miejsce w swoim wnętrzu czy ogrodzie. Co trzeba o niej wiedzieć, zanim zacznie się ją uprawiać?
Prezent dla ogrodnika wcale nie tak łatwo wybrać. Na rynku jest wiele opcji, które warto dobrze przemyśleć i dopasować do charakteru osoby, która ma zostać obdarowana. Na co zwrócić uwagę, wybierając taki upominek?
Wyjątkowo dekoracyjne i zachwycające swoją oryginalnością cynie można podzielić na wiele gatunków i odmian. Jeśli chcesz odmienić ogród, sadząc w nim kwiaty cynii, musisz poznać ich wymagania uprawowe. Sprawdź, kiedy siać cynie i jak prawidłowo o nie zadbać, aby pięknie kwitły.
Nie tylko miłośnicy kawy powinni zwrócić uwagę na dostępne obecnie w wielu marketach sadzonki kawowca. Drzewko kawowe jest odpowiednie dla wszystkich, którzy chcą mieć w domu egzotyczną roślinę wydzielającą delikatny zapach ziaren kawy. Jak ją uprawiać w warunkach amatorskich?
Zobacz, co posadzić przy płocie, żeby ogród był nie tylko piękny, lecz także miał praktyczne zastosowanie i np. pełnił funkcję osłony przed sąsiadami i ulicą. Ciekawe rośliny przy płocie, takie jak pnącza szybko rosnące albo zimozielone drzewa i krzewy iglaste mogą okazać się świetnym rozwiązaniem.
Syningia coraz częściej pojawia się w polskich domach jako naturalna ozdoba wnętrza. Jej największe atuty to piękne różnobarwne kwiaty i rozeta zielonych błyszczących liści. Co jeszcze wyróżnia gloksynię i jak powinna wyglądać jej pielęgnacja?
Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, które należy przeprowadzać w ogrodzie, jest nawożenie trawnika. Warto się do tego dokładnie przygotować, sprawdzając optymalne terminy i środki, jakich powinno się w tym celu użyć.
Odkwaszanie gleby staje się konieczne w przypadku, gdy ziemia w ogrodzie jest zbyt kwaśna, czego pewne gatunki roślin nie tolerują. Można je przeprowadzić, stosując sprawdzone, a nawet domowe metody.
W kolejnym odcinku cyklu "Halo ziemia!" ogrodnik Łukasz Skop pokazał, jak wypełnić ogród roślinami bardzo małym kosztem.
Zamiast płacić za wynajęcie sali w lokalu albo po raz kolejny zapraszać gości na domówkę, możesz zorganizować nastrojowe przyjęcie w ogrodzie. Wiosną i latem, kiedy pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, okazja jest ku temu wprost idealna. Zobacz, jak zorganizować przyjęcie ogrodowe, jakie menu wybrać i czym przystroić stół.
Okres od maja do września to wyjątkowy czas na działce, zwłaszcza jeśli zdobią ją odpowiednie rośliny. Gatunki kwitnące w tym czasie znacznie zwiększają atrakcyjność ogrodu i sprawiają, że przyjemniej się w nim odpoczywa. Jakie kwiaty letnie warto sadzić w ogrodzie?
Zaprawianie nasion to zabieg, który niesie ze sobą wiele korzyści. Rośliny są bardziej odporne i znacznie lepiej się rozwijają, co z kolei przekłada się bezpośrednio na jakość i wielkość plonu. Jak przeprowadzić zaprawianie nasion?
Po zimie, z powodu przegrzanych i nieodpowiednio oświetlonych pomieszczeń, niektóre rośliny doniczkowe nie są w dobrej formie. Aby przywrócić im ładny wygląd i właściwe proporcje, warto przeprowadzić kurację odmładzającą. Najlepiej przeprowadzić ją wiosną - przed nadejściem upałów. Jak zatem odmłodzić rośliny doniczkowe? O tym w Dzień Dobry TVN mówił prowadzący cykl "Halo ziemia", ogrodnik Łukasz Skop.
Przycinanie żywopłotu to zabieg pozwalający nadać roślinom odpowiedni kształt i wysokość – umiejętne cięcie wpływa również pozytywnie na zdrowie krzewów. Kiedy i w jaki sposób należy przycinać najpopularniejsze gatunki roślin tworzących żywopłot?
Bluszczyk kurdybanek to roślina znana w medycynie naturalnej od dawna. Choć przez pewien czas jej popularność znacznie zmalała, dziś ponownie wraca do łask. Zioło znane jest również pod nazwą bluszczyk pospolity lub zimowy oraz jako kurdybanek. W naturalnym środowisku osiąga wysokość od 10 do 20 cm. Gdy rośnie na ostrym słońcu, na jego liściach pojawiają się charakterystyczne ciemnopurpurowe przebarwienia. Kurdybanek jest rośliną, z której może powstać nalewka pełna zdrowotnych właściwości. Jak jeszcze można ją wykorzystać?
Zioła to rośliny o wielu zastosowaniach. Są nie tylko piękne, ale mają także właściwości lecznicze. Dodatkowym atutem jest ich użyteczność w kuchni. Jak uprawiać zioła wieloletnie?