Pelargonie kaskadowe mają wiele do zaoferowania każdemu, kto spróbuje o nie należycie zadbać. Zanim zdecydujemy się na ich uprawę, warto jednak dowiedzieć się, jakie wymagania mają te interesujące rośliny.
Santolina to pochodząca z krajów Morza Śródziemnego egzotyczna roślina, którą docenili polscy ogrodnicy. Wybierana jest jako ozdoba i wsparcie dla mniejszych roślin. Służy jako naturalny niski żywopłot i wykorzystywana jest do aranżacji rabat bylinowych oraz ogrodów skalnych. Zielona santolina znalazła zastosowanie w kuchni i ziołolecznictwie. Jakie są jej gatunki, odmiany i jak ją uprawiać?
Brzoskwinia "Inka" to ciepłolubne drzewo rodzące soczyste i smaczne owoce. Pochodzi z Chin, dlatego dogodne warunki do jej wzrostu to chronione od wiatru, słoneczne miejsca. Pielęgnacja inki jest prosta, ale wymaga posadzenia drzewa w konkretnej glebie i regularnego przycinania gałęzi. Roślina nie jest odporna na choroby i mróz.
Trójsklepka to bardzo interesująca bylina. Znana jest także pod nazwą „storczyk ropuszy”, a to dlatego, że osobliwy wygląd jej kwiatów bywa czasami kojarzony właśnie ze storczykami.
Akacja to potoczna nazwa drzewa, wywodzącego się z rodziny bobowatych bądź motylkowych. Poprawna nazwa tej rośliny to robinia akacjowa. Jest to drzewo bardzo powszechnie występujące na całym świecie, ponieważ bardzo dobrze rośnie, nawet na ubogich glebach.
Latem rośliny mogą pięknie się rozwijać, ale do tego potrzebują odpowiedniego nawodnienia, zwłaszcza w upały. O tym, jak prawidłowo je podlewać, opowiedział Łukasz Skop w cyklu „Co z tego wyrośnie?”
Po remontach czy budowaniu drewnianego płotu zwykle pozostają kawałki drewna, z którymi nie wiadomo, co zrobić. Dlatego Izabela Szarmach i Olga Piórkowska w programie HGTV pt. "Wymarzone ogrody" pokazały, jak łatwo wyczarować z nich piękne donice. Zobacz, jak zrobić je krok po kroku.
Cyprysik japoński to popularna, piękna, choć dość wymagająca roślina. Dowiedz się o niej więcej i sprawdź, jak należy ją pielęgnować.
Jeśli marzy ci się figa z makiem domowej roboty, to na pewno zainteresuje cię hodowla figowca pospolitego. Choć nie jest najpopularniejszym owocem w naszym kraju, może być uprawiany zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Dowiedz się, która opcja odpowiada ci najbardziej.
Klon kulisty znany jest również pod nazwą Globosum. Rośnie dość wolno i po kilkunastu latach osiąga wysokość do 4 metrów. Jego gęsta korona jest atrakcyjna zwłaszcza jesienią, kiedy pojawiają się na niej różnobarwne liście. W ogrodzie można sadzić zarówno czysty gatunek drzewa, jak i klon kulisty szczepiony na pniu. Jakie odmiany klonu występują w Polsce? Poznaj wymagania uprawowe i sprawdź, jak i kiedy przycinać klony kuliste.
Starzec popielny – znany również jako mrozy, starzec srebrzysty czy starzec popielnik – to roślina, która wyróżnia się na tle innych. Jest rośliną jednoroczną, ale warto sadzić ją w ogrodzie co sezon, aby uatrakcyjnić swoje rabaty. Jej rozmnażanie jest stosunkowo proste, dlatego nie trzeba za każdym razem kupować nowych sadzonek rośliny. Chcesz mieć w swoim ogrodzie egzemplarz starca popielnika, ale nie wiesz jak go uprawiać? Poznaj podstawowe wymagania gatunku oraz dowiedz się, jak prawidłowo przycinać mrozy.
Byliny zajmują ważne miejsce w wielu typach ogrodów. Ciekawym przykładem wśród tej grupy roślin jest rogownica kutnerowata, dla której można znaleźć wiele zastosowań. Aby jednak prawidłowo rosła, należy spełnić jej specyficzne wymagania.
Kupidynek to ozdobna roślina, podobna do chabra i stokrotki. Rośnie na łąkach i w ogrodach. Ze względu na ich trwałość, kwiaty wykorzystuje się również jako ozdobę ciętych bukietów. Ma konkretne wymagania w uprawie i pielęgnacji. Cechuje się delikatnością i subtelnością. Ze względu na swoje rozmiary w kompozycjach rabatowych może być kolorowym tłem dla innych, mniejszych roślin.
Fruczak gołąbek nazywany jest również dłużnicem gwiaździkiem. Zwierzę to może być spotykane w ogrodach i potocznie określane jest polskim kolibrem ze względu na charakterystyczny sposób spijania nektaru z kwiatów. Co warto o nim wiedzieć? Jak zwabić go do naszego ogrodu?
Wilczomlecz białounerwiony jest sukulentem z rodziny wilczomleczowatych. Naturalnie występuje wyłącznie w klimacie subtropikalnym, głównie na egzotycznym Madagaskarze. Często kupujemy go jako roślinę ozdobną i trzymamy na parapecie. Mało kto wie, że może być trujący. Sprawdź, co warto wiedzieć.
Szkodniki to utrapienie dla wszystkich miłośników ogrodnictwa, nie tylko profesjonalistów, ale i amatorów. Potrafią zniweczyć trud włożony w pielęgnowanie roślin i sprawić, że stracą one swój urok. Jednym ze szkodników jest ochojnik, który atakuje różne grupy roślin.
Rutewka należy do bylin trujących, jednak przy prawidłowej pielęgnacji i zachowaniu ostrożności, nie wyrządzi ona krzywdy ani ludziom, ani zwierzętom domowym. Szacuje się, że można wyróżnić nawet 200 różnych gatunków roślin. Wśród najpopularniejszych znajdują się m.in. rutewka orlikolistna, rutewka żółta oraz rutewka dwuskrzydłowa. Jak je uprawiać?
Pęcherznica kalinolistna to krzew, który coraz chętniej uprawiany jest w polskich ogrodach. Dobrze prezentuje się jako pojedyncza roślina, jednak bardzo często wykorzystuje się go do tworzenia pięknych i gęstych żywopłotów. W jakich odmianach występuje pęcherznica i jak należy ją pielęgnować?
Trzcinnik piaskowy jest gatunkiem pochodzącym z rodziny wiechlinowatych, funkcjonuje także pod nieco bardziej wdzięczną nazwą – trzcinnik łąkowy. Naturalnie występuje na terenie Europy, Azji i Afryki. W Polsce występuje znaleźć go można niemal wszędzie, jest bowiem jednym z najbardziej uporczywych chwastów.
Żelaźniak to roślina ogrodowa, która ze względu na swoje pokaźne gabaryty chętnie jest wykorzystywana do ozdoby i aranżacji ogrodów. Jest odporny i nie ma szczególnych wymagań w uprawie. Ma żółte kwiaty i w całości pokryty jest meszkiem. Stanowi jedną z ulubionych roślin pszczół.
Krzew Mojżesza to roślina, która ma zdolności do samozapłonu. Nazywana jest też dyptamem. Spotkanie z tą byliną może mieć tragiczne skutki. Bywa, że bliski kontakt prowadzi do rozległych oparzeń, przede wszystkim podczas upalnych dni. Co to za roślina? Jak chronić się przed poparzeniem i co zrobić, jeśli już do tego dojdzie?
W naturalnym środowisku różanecznik występuje tylko w Japonii. Innymi popularnymi nazwami tego gatunku są rododendron oraz azalia. Chcesz uprawiać tę roślinę w swoim ogrodzie, ale nie wiesz, na co zwrócić największą uwagę? Różaneczniki japońskie są dość wymagające w pielęgnacji, jednak warte poświęceń – w okresie kwitnienia zmieniają ogród nie do poznania.
Omieg to roślina coraz częściej pojawiająca się w naszych ogrodach. Kiedy zapewnimy jej wszystko, czego potrzebuje, odwdzięczy się bujnym wzrostem i pełnym zdrowiem. Jakie wymagania ma omieg i jak należy go uprawiać?
Szkodniki roślin to istne utrapienie każdego ogrodnika. Choć zazwyczaj mają niewielkie rozmiary, to mogą wyrządzić wiele szkód. Jednymi z popularnych szkodliwych owadów są miseczniki. Sprawdź, jak sobie z nimi radzić.
Sezon ślubny trwa w najlepsze. W związku z tym przyszłe panny młode poszukują inspiracji, by zorganizować uroczystość swoich marzeń. Kluczową decyzją jest m.in. wybór odpowiednich kwiatów do bukietu. Jakie będą najlepsze? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała florystka Anna Wojtala.
Rododendrony to niezwykle dekoracyjne rośliny z okazałymi kwiatami i imponującymi liśćmi. Jakie są ich odmiany? Gdzie najlepiej się rozwijają? Jak je uprawiać? O tym w reportażu Dzień Dobry TVN opowiedział ogrodnik Łukasz Skop.
Uprawa bonsai to hobby państwa Kurowskich. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby opowiedzieli o sposobach pielęgnacji i podcinaniu drzewek, które - jak się okazuje - jest niezwykle istotne. Co jeszcze należy wiedzieć o tej niezwykłej sztuce?
Jabłoń ozdobna zaliczana jest do grona najbardziej atrakcyjnych wizualnie roślin. W zależności od odmiany drzewa, można spotkać egzemplarze o kwiatach białych, różowych, czerwonych lub purpurowych.
Trawy ozdobne podbijają nasze ogrody. I nic dziwnego, są efektowne, proste w uprawie i niezwykle dekoracyjne praktycznie przez cały rok. Jedną z chętniej uprawianych traw jest ostnica cieniutka, którą warto poznać nieco bliżej.
Dereń Cornus mas to ozdobne, owocujące drzewko, często wykorzystywane do aranżacji żywopłotu. Jest jedną z najbardziej odpornych roślin. Nie tylko radzi sobie ze szkodnikami i chorobami, ale nie straszne są mu też mrozy, susza i wiatr. Cornus mas rodzi cierpkie i kwaśne owoce, które wykorzystywane są do produkcji konfitur i dżemów. Jest prosty w uprawie i pielęgnacji.