Dom na drzewie - marzenie wielu dzieci i niektórych dorosłych. Jak go zbudować i urządzić?

Domek na drzewie
Dom na drzewie
Źródło: Getty Images/Stanislaw Pytel
Dom na drzewie to konstrukcja pożądana nie tylko przez najmłodszych. Dziś także dorośli traktują domki na drzewie jako coś, co może urozmaicić przestrzeń w ogrodzie czy na działce. Powstają nawet firmy wyspecjalizowane w projektowaniu i budowie domków na drzewie. Jak się do tego zabrać?

Domy na drzewie zasadniczo można podzielić na domki dwojakiego typu. Domki na drzewach dla dzieci oraz domki na drzewach do użytku dorosłych, np. na wynajem lub jako miejsce, w którym można spędzić czas zamiast przesiadywać np. w altanie w ogrodzie.

Dom na drzewie 

Dom na drzewie to pomysł, który został spopularyzowany prawdopodobnie przez amerykańskie filmy familijne z końca dwudziestego wieku. To mniej więcej od tamtej pory domki na drzewach zaczęły pojawiać się na prywatnych posesjach, w ogrodach. Pierwotnie domki na drzewach budowano w dżungli, gdzie niebezpieczne środowisko zmuszało ludzi do izolowania się od zagrożeń. Domki takie chroniły przed dzikimi zwierzętami czy wrogimi plemionami. Dom na drzewie zapewniał też lepszy dostęp do światła w odróżnieniu np. od szałasów budowanych na ziemi.

Ogród

Źródło: Dzień Dobry TVN
Domowy ogródek z resztek
Domowy ogródek z resztek
Bananlove ogrody
Bananlove ogrody
Szkodniki w naszych ogrodach
Szkodniki w naszych ogrodach
Ile kosztują ogródki działkowe i jak je kupić?
Ile kosztują ogródki działkowe i jak je kupić?
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Oczko wodne w ogrodzie
HGTV: Oczko wodne w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie

Dziś w wielu miejscach na świecie domki na drzewie pozwalają ciekawie spędzić wolny czas i są miejscem do zabawy. Domek na drzewie ma też inne zalety. Po pierwsze do małego domku na drzewie nie wejdą dorośli. Może być on pewnego rodzaju azylem dla najmłodszych. Po drugie domek na drzewie położony jest wysoko, co zapewnia lepszą widoczność, w dodatku z ukrycia. To frajda wiedzieć, co dzieje się w okolicy, a szczególnie widzieć, gdy ktoś się zbliża (np. rodzice). Zabawa w domku na drzewie to też w pewnym sensie obcowanie z naturą.

Dom na drzewie – pozwolenie

Czy do budowy domu na drzewie potrzebne jest pozwolenie? Okazuje się, że nie. Jednak nie oznacza to, że niepotrzebne jest przyzwolenie – zgodę na budowę domku na drzewie powinni wyrazić sąsiedzi. Przed przystąpieniem do budowy domku na drzewie warto z nimi porozmawiać, czy nie będą mieli nic przeciwko. A mogą mieć, ponieważ dzięki takiej konstrukcji będzie widać jak na dłoni, co sąsiedzi robią w swoim ogrodzie, a przy dobrej widoczności z góry może być widać także to, co dzieje się w ich domach – kuchni, jadalni czy nawet sypialni. Dla sąsiadów krępujący może być też fakt, że ukryty w koronie drzewa domek będzie prawie niewidoczny, więc nie będą w stanie sprawdzić, czy są w danej chwili obserwowani. Trzeba też sprawdzić lokalne przepisy, żeby upewnić się, że plany budowy domku na drzewie nie są zagrożone obostrzeniami.

Domki na drzewie – jak zbudować?

Budowę domku na drzewie można zlecić wyspecjalizowanej firmie, jak i wykonać go samodzielnie. Domki na drzewach dla dzieci nie wymagają zastosowania specjalnych materiałów, inaczej niż domki na wynajem czy domki na drzewie pełniące funkcję domków letniskowych. Gdy z budowli na drzewie będą korzystali głównie dorośli – koniecznie trzeba uwzględnić ich wagę, częstotliwość i sposób użytkowania. Potrzebne będą zapewne trwałe materiały, a sam domek będzie mógł powstać wyłącznie na odpowiednio wytrzymałym pniu drzewa.

Jakie drzewa nadają się na budowę domku na drzewie? Po pierwsze zdrowe. Nie mogą być naruszone przez pasożyty czy osłabione chorobami. Dobrze wybierać drzewa o grubym pniu i długich korzeniach. Na budowę domków na drzewie nadają się np. dąb, klon, wyrośnięte jodły, a nawet brzoza. Zaleca się, by średnica pnia nie była mniejsza niż 30 cm. To pozwoli zbudować domek z podłogą o wymiarach 2 × 2, a nawet 3 × 3 m. Średnica otworu w podłodze powinna być większa niż średnica pnia, by podczas wiatru drzewo nie naruszało konstrukcji domu. Jeśli chodzi o sposób zamocowana domku na drzewie, są trzy podstawowe sposoby.

Umieszczenie go na ukośnych wspornikach, co wiąże się z uszkodzeniem drzewa, zawieszenie na linach (łańcuchach) lub zamocowanie na przygotowanych w tym celu nogach – podporach. Belki nośne do budowy podłogi warto wzmocnić metalowymi wspornikami. Drewniany daszek należy pokryć od góry np. grubą folią. Drewno użyte do budowy domku na drzewie powinno się wcześniej zaimpregnować, by dłużej opierało się wpływowi czasu i warunków atmosferycznych. Do domu na drzewie może prowadzić tradycyjna drabina, drabinka linowa lub drewniane schodki.

Jak urządzić domek na drzewie?

Urządzanie domku na drzewie zależy od preferencji użytkowników, jednak warto trzymać się zasady, że im lżejsze wyposażenie, tym lepiej. Do domku możemy doprowadzić prąd, co dodatkowo zwiększa możliwości wniesienia różnych urządzeń. Dobrze sprawdzą się lekkie meble, np. płócienne krzesła.

Domki na drzewach na wynajem

Zanim zdecydujemy się na własny dom na drzewie, możemy skorzystać z domków na drzewach na wynajem. Oczywiście są to profesjonalnie budowane domki, których jakość może być trudna do osiągnięcia przy budowie na własną rękę. Jednak kilka godzin czy nocy w takim domku ułatwi podjęcie decyzji – czy budować własny domek na drzewie, jak i z czego.

Dom na drzewie dla dzieci

Drewniane domki na drzewie dla dzieci to niemal stuprocentowa gwarancja dobrej zabawy. Można je wykonać samemu, także na podstawie zakupionego projektu, lub podnająć do ich budowy zawodowców.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/Stanislaw Pytel

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana