Ekologiczny nawóz
Nasz gość pokazał widzom, jak zrobić domowy, ekologiczny kompostownik. - Zbieramy dużo masy zielonej i mamy też sporo brązowej. Zielone to są wszystkie chwasty, resztki warzyw, które wykorzystujemy w kuchni, świeżo koszona trawa. One zawierają więcej azotu niż węgla - tłumaczył Jacek
- Żeby dobrze proces kompostowy zachodził, trzeba połączyć je z brązową masą. Są to np. liście, zrębki, czyli to, co tniemy na działce, rozdrobnione - zaznacza.
- Tego brązowego powinno być więcej niż zielonych składników, (...) słoma jest ekstra, a także kratki po jajkach. Masy wkładamy do skrzynki, dzięki czemu mamy przygotowaną mieszkankę do tego, żeby założyć pryzmę kompostową - dodaje.
Jak złożyć kompostownik w ogrodzie?
Dlaczego kompost pełni tak ważną rolę w uprawie roślin? - Kompost to jest życie - pełno bakterii, grzybów nicieni. Żeby zaprosić te mikroorganizmy do siebie, to trzeba im tak, jak w kuchni Dzień Dobry TVN, przygotować dobre danie. (...) Te bakterie rzucają się na żerowanie, wtedy pojawia się temperatura - tłumaczy Jacek Naliwajek.
Według dziennikarza miejsce postawienia kompostownika nie ma większego znaczenia. - Chodzi o to, że im większa skrzynia, tym lepsza. Małe kompostowniki się nie nagrzeją, a jak nagrzeją, to dzięki temu nie mamy nasion chwastów, one nie przeżyją w takiej temperaturze - podsumowuje.
Skrzynię możemy wykonać z desek, palet czy siatki heksagonalnej.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jak zrobić domowy kompost?
Zobacz tez porady dotyczące kompostowania z programu "Nowa Maja w ogrodzie". Kolejne odcinku programu możesz oglądać na kanale HGTV.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy anginka może leczyć? "Wspaniale łagodzi wszelkiego rodzaju stany zapalne"
- Wrzesień w kolorach wrzosów. Ta odmiana kwitnie bardzo długo. "Zachowuje kolor przez całą zimę"
- Lawendomaniacy żyją także w Polsce. "Staramy się wprowadzać minimalistyczny klimat Prowansji"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN