Ogród

Wrzesień w kolorach wrzosów. Ta odmiana kwitnie bardzo długo. "Zachowuje kolor przez całą zimę"

Ogród

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Łukasz Kowalski/Łukasz Skop
Wrzesień w kolorach wrzosów
Wrzesień w kolorach wrzosówDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Wrzesień to miesiąc kojarzący nam się głównie z wrzosami. To właśnie wtedy zaczynają zachwycać nas swoim pięknym kolorem, tworząc wyjątkowe, efektowne kobierce. Jak pielęgnować wrzosy, by cieszyć się nimi dłużej? Czego potrzebują? O tym dowiesz się w Dzień Dobry TVN.

Wrzesień miesiącem wrzosów

Początek jesieni to czas, by ogrody powoli położyły się do zimowego snu, ale nie oznacza to, że nie mogą jeszcze cieszyć naszych oczu wspaniałymi kolorami. Do tego najlepiej wykorzystać wrzosy. Ogrodnik Łukasz Skop wybrał się z kamerą do Końskowoli na Lubelszczyźnie.

To właśnie tam udało mu się poznać wszystkie tajemnice tych roślin. - Wrzosy królują we wrześniu, stąd też jest nazwa, która nawiązuje do tego miesiąca. To jest właśnie ta ich pora, najbardziej spektakularne zjawisko - opowiada właściciel szkółki z Końskowoli Marek Majewski.

Jak pielęgnować wrzosy?

Czego potrzebują te rośliny, by stworzyć w naszym ogrodzie malownicze kobierce? Jak tłumaczy ekspert, nie lubią one nadmiaru wilgoci. - Ideałem byłaby leśna polana, czyli słoneczne, suche, bezwietrzne stanowisko - zaznacza Marek Majewski. Możemy łączyć je z trawami, brzozami czy karłowymi iglakami. Takie zestawienie będzie wyglądało bardzo efektownie.

Wrzosy dzielimy na dwie podstawowe grupy - odmianę tradycyjną i pączkową. Ta pierwsza charakteryzuje się obfitym kwitnięciem, jednak najczęściej przekwita już po czterech tygodniach. Inaczej jest w przypadku odmiany pączkowej.

- Pączki bardzo długo kwitną, praktycznie nie przekwitają. Mogą przemarznąć, ale kolor zachowują praktycznie przez całą zimę - podkreśla. Jakie kolory wrzosów będą hitem tej jesieni? Choć do niedawna był to biały, to jednak w tym sezonie dominują kolory w kierunku czerwieni i purpury.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Łukasz Kowalski/Łukasz Skop

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości