Ogród

Jak zadbać o ogród we wrześniu? Niektóre rośliny warto posadzić już teraz

Ogród

Autor:
Berenika
Olesińska
Ogród we wrześniu. Jakie prace trzeba wykonać?
Ogród we wrześniu. Jakie prace trzeba wykonać? Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

We wrześniu warto podjąć się lekkich i przyjemnych prac ogrodowych. To idealny czas, by posadzić kwiaty kwitnące na wiosnę. Które rośliny potrzebują specjalnego nawodnienia? Co zrobić z zeschniętymi cebulkami? Na te pytania odpowiedział w Dzień Dobry TVN ogrodnik Łukasz Skop.

Ogród we wrześniu. Jakie prace trzeba wykonać?

Już na początku września w sklepach pojawiają się świeże cebulki kwiatów. Ich wybór jest wówczas na tyle duży, że każdy miłośnik ogrodów znajdzie dla siebie w ofercie idealne propozycje roślinne. Warto skorzystać z tej okazji, by w przyszłym sezonie móc cieszyć oko pięknymi przebiśniegami czy krokusami.

- Wrzesień jest bardzo fajnym miesiącem, bo wciąż jest dużo do zrobienia, ale to są takie przyjemne prace. Nie musimy się z nimi spieszyć tak jak na wiosnę. Możemy przygotowywać ogród trochę do jesieni, a trochę też już na przyszły rok - zapewnia w Dzień Dobry TVN ogrodnik Łukasz Skop.

Które kwiaty można zasadzić już teraz? Specjalista wymienia:

  • przebiśniegi,
  • krokusy,
  • tulipany,
  • narcyzy,
  • szafiry,
  • irysy,
  • piwonie.

Ogrodnik radzi również, co zrobić ze starymi, już zeschniętymi cebulkami roślin, które już mamy. - Można je posadzić, ale one muszą się wziąć w garść i być może w przyszłym roku jeszcze nie zakwitną. Nie będą miały na to siły, ale wytworzą liście i dopiero za dwa lata zakwitną - tłumaczy ekspert.

Hortensje - czy należy je podcinać?

Łukasz Skop zwrócił uwagę na to, że we wrześniu nie trzeba jeszcze martwić się o zabezpieczanie kwiatów przed zimą. Warto jednak zadbać o ich odpowiednie nawodnienie. Szczególnej opieki i systematycznego podlewania wymagają rośliny w donicach, warzywa i sadzonki. A jak postępować z hortensjami?

- O tej porze roku, czyli we wrześniu, hortensje najlepiej podziwiać. Nie trzeba z nimi absolutnie nic robić. Hortensje ogrodowe, czyli te, których nie obcinamy, one już zakończyły kwitnienie i nie ruszamy ich absolutnie. Hortensje bukietowe teraz wspaniale kwitną, mają takie wielkie, stożkowate kwiatostany - to można przyciąć, ale dopiero na wiosnę - wyjaśnia ogrodnik.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości