Ogród

Jak zadbać o rośliny przed wyjazdem na wakacje? Dzięki tym sposobom przetrwają nawet 3-tygodniowy urlop

Ogród

Aktualizacja:

Zbliżają się upragnione wakacje, przez co wiele osób zastanawia się czy rośliny na działce, bądź w domu poradzą sobie podczas ich nieobecności. W Dzień Dobry TVN Łukasz Skop podpowiedział, co zrobić, by kwiaty przetrwały i nadal zachwycały po powrocie z urlopu.

Pielęgnacja roślin w szklarni przed urlopem

Kwiaty, warzywa i zioła na działce powinny bez problemy przetrwać nawet 2, bądź 3-tygodniowy urlop. W najgorszej sytuacji będą jednak wszystkie warzywa rosnące w szklarni, bo tam nie dociera deszcz.

- Poprośmy o pomoc sąsiada lub kogoś zaprzyjaźnionego, żeby przynajmniej raz w tygodniu przyszedł i podlał nasze plony. Możemy mu zaoferować w zamian część naszych zbiorów, bo kiedy nas nie będzie i tak z nich nie skorzystamy, a kiedy przerosną, staną się gorzkie i niesmaczne - tłumaczył Łukasz Skop w Dzień Dobry TVN.

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

W szklarni szybko starzeją się wszystkie nowalijki, w tym warzywa liściaste, takie jak sałata, rukola czy szpinak oraz warzywa korzeniowe, np. rzodkiewka, od której należy teraz zrobić przerwę i ponownie ją zasiać jesienią. Poza tym specjalnego potraktowania wymagają pomidory, warto zabezpieczyć je w nieco wyższe paliki.

- Na sam koniec, tuż przed samym urlopem, zostawiamy w szklarni uchylone wszystkie okna i drzwi, szczególnie kiedy pogoda przewiduje dużo słonecznych dni. W szklarni będzie wówczas chłodniej, a rośliny wolniej się zestarzeją - tłumaczył ekspert.

Jak zadbać o rośliny przed wakacjami?

Przed urlopem należy zadbać też o kwiaty poza szklarnią. W jaki sposób? Trzeba odciąć wszystkie przekwitłe kwiaty, które zaczęły zamieniać się w torebki nasienne. Łukasz Skop tłumaczył: "Dzięki temu roślina nie będzie trwonić swojej energii w produkcję niepotrzebnych nasion, tylko skieruje ją w rozwój nowych pąków". Potem warto wyciąć wszystkie rozkwitnięte kwiaty, dzięki czemu, jak wrócimy, roślina będzie znów w pełni rozwinięta. Można zrobić tak ze wszystkimi kwiatami, które kwitną przez całe lato, w tym kwiatami balkonowymi. Przed urlopem trzeba też skosić trawnik.

- Oprzyjmy się jednak pokusie koszenia trawy jak najniżej. Ustawmy ostrze kosiarki na najwyższy stopień i skośmy cały trawnik. Jeśli skosilibyśmy trawę bardzo nisko, a przyjdzie kilka słonecznych dni, to słońce szybko wypali trawnik i po przyjeździe zobaczymy tylko zbrązowiałą trawę - tłumaczył Łukasz Skop.

Dodał także, że przed urlopem należy podlać kwiaty doniczkowe do tego momentu, aż woda zacznie wyciekać na podstawkę. Następnie warto przez godzinę trzymać kwiaty w tym nadmiarze wody, aż bryła korzeniowa się napije. Potem resztę płynu trzeba wylać.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Sladic/Getty Images

Pozostałe wiadomości