Pielęgnacja roślin w szklarni przed urlopem
Kwiaty, warzywa i zioła na działce powinny bez problemy przetrwać nawet 2, bądź 3-tygodniowy urlop. W najgorszej sytuacji będą jednak wszystkie warzywa rosnące w szklarni, bo tam nie dociera deszcz.
- Poprośmy o pomoc sąsiada lub kogoś zaprzyjaźnionego, żeby przynajmniej raz w tygodniu przyszedł i podlał nasze plony. Możemy mu zaoferować w zamian część naszych zbiorów, bo kiedy nas nie będzie i tak z nich nie skorzystamy, a kiedy przerosną, staną się gorzkie i niesmaczne - tłumaczył Łukasz Skop w Dzień Dobry TVN.
Rośliny i kwiaty
W szklarni szybko starzeją się wszystkie nowalijki, w tym warzywa liściaste, takie jak sałata, rukola czy szpinak oraz warzywa korzeniowe, np. rzodkiewka, od której należy teraz zrobić przerwę i ponownie ją zasiać jesienią. Poza tym specjalnego potraktowania wymagają pomidory, warto zabezpieczyć je w nieco wyższe paliki.
- Na sam koniec, tuż przed samym urlopem, zostawiamy w szklarni uchylone wszystkie okna i drzwi, szczególnie kiedy pogoda przewiduje dużo słonecznych dni. W szklarni będzie wówczas chłodniej, a rośliny wolniej się zestarzeją - tłumaczył ekspert.
Jak zadbać o rośliny przed wakacjami?
Przed urlopem należy zadbać też o kwiaty poza szklarnią. W jaki sposób? Trzeba odciąć wszystkie przekwitłe kwiaty, które zaczęły zamieniać się w torebki nasienne. Łukasz Skop tłumaczył: "Dzięki temu roślina nie będzie trwonić swojej energii w produkcję niepotrzebnych nasion, tylko skieruje ją w rozwój nowych pąków". Potem warto wyciąć wszystkie rozkwitnięte kwiaty, dzięki czemu, jak wrócimy, roślina będzie znów w pełni rozwinięta. Można zrobić tak ze wszystkimi kwiatami, które kwitną przez całe lato, w tym kwiatami balkonowymi. Przed urlopem trzeba też skosić trawnik.
- Oprzyjmy się jednak pokusie koszenia trawy jak najniżej. Ustawmy ostrze kosiarki na najwyższy stopień i skośmy cały trawnik. Jeśli skosilibyśmy trawę bardzo nisko, a przyjdzie kilka słonecznych dni, to słońce szybko wypali trawnik i po przyjeździe zobaczymy tylko zbrązowiałą trawę - tłumaczył Łukasz Skop.
Dodał także, że przed urlopem należy podlać kwiaty doniczkowe do tego momentu, aż woda zacznie wyciekać na podstawkę. Następnie warto przez godzinę trzymać kwiaty w tym nadmiarze wody, aż bryła korzeniowa się napije. Potem resztę płynu trzeba wylać.
Zobacz także:
- Zostawiasz sąsiadom klucz, by podlali kwiaty? Ten trik sprawi, że rośliny same się nawodnią
- Jak zadbać o rośliny domowe podczas naszej nieobecności?
- Co zrobić, aby rośliny doniczkowe lepiej rosły?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba
Reporter: Łukasz Kowalski
Źródło zdjęcia głównego: Sladic/Getty Images