Ogród

Co zrobić, aby rośliny doniczkowe lepiej rosły?

Ogród

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Łukasz Skop, Łukasz Kowalski
Grunt to ziemia
Grunt to ziemiaDzień Dobry TVN
wideo 2/5
Dzień Dobry TVNGrunt to ziemia

Kwiaty doniczkowe powinny pięknie rosnąć i cieszyć oko. Niestety, czasem zdarza się, że mimo wysiłków i starań rośliny nie wyglądają tak, jakbyśmy tego chcieli. Dlaczego? Przyczyną problemu może być ziemia.

Co zrobić, aby kwiaty lepiej rosły?

Do własnoręcznego przygotowania podłoża dla naszych roślin doniczkowych możemy wykorzystać ziemię pochodzącą z ogródka. - Nawet teraz, najlepiej z kretowisk, bo krety nie zasypiają na zimę. Kopiąc swoje tunele pod ziemią, wydobywają na powierzchnię ziemię, która w większości pozbawiona jest nasion chwastów - mówił Łukasza Skop. Jednak taką ziemię trzeba dodatkowo zdezynfekować. - Najlepiej rozłożyć ją na blaszce do pieczenia. Włożyć do piekarnika na 30 minut i ustawić piekarnik na 230 stopni. Następnie [...] wyjmujemy blaszkę i pozwalamy ziemi ostygnąć i odparować - dodał.

Taką ziemię z kretowiska można jeszcze dodatkowo wzbogacić, np. dodając do niej trochę włókna kokosowego. - Sprawimy, że będzie lżejsza i bardziej przewiewna. Będzie korzystnie wpływać na korzenie roślin - mówił Łukasz Skop. Jeśli dodamy do ziemi piasku, zwiększymy jej ciężar, a jednocześnie sprawimy, że będzie lepiej odprowadzała wilgoć. - Możemy także dodać trochę kompostu, żeby wzbogacić ją w składniki pokarmowe - dodał.

Jak podlewać kwiaty?

Nawet najlepsza ziemia nie pomoże, jeśli nie będziemy prawidłowo podlewać roślin. Ile wody potrzebują? To zależy m.in. od wielkości doniczki, czy wielkości samej rośliny. Zazwyczaj trudno ustalić tę odpowiednią dawkę wody i rośliny są albo przesuszone, albo przelane. - Objawy przesuszenia i przelania na początku mogą wyglądać bardzo podobnie. Liście zaczynają więdnąć i zmieniają kolor na ciemnoszary. Kwiaty brązowieją i opadają. Jeżeli roślina ma wciąż mokro w doniczce i liście nie wracają do swojej pierwotnej formy, może to oznaczać, że została przelana - mówił.

W takich sytuacjach trzeba jak najszybciej zacząć ją ratować i wyciągnąć nadmiar wody. - Rozkładamy sobie warstwę ręczników papierowych, które bardzo dobrze chłoną wilgoć i taką wyjętą z doniczki roślinę układamy na warstwie ręczników papierowych. Będą one stopniowo wyciągać wilgoć. Możemy zostawić roślinę na całą noc i wrócić następnego dnia, żeby zobaczyć, czy ziemia już odpowiednio przeschła - mówił Łukasz Skop.

Co zrobić później? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nie widziałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Łukasz Skop, Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości