Antraknoza to choroba, która sieje prawdziwe spustoszenie wśród roślin uprawnych. Jej rozwojowi sprzyja stale utrzymująca się wysoka wilgotność oraz wysoka temperatura powietrza. Zwalczanie antraknozy nie należy do łatwych i często nie udaje się uratować zainfekowanych roślin, szczególnie jeśli objawy pojawienia się grzyba wywołującego chorobę zostaną zauważone zbyt późno. Jak rozpoznać antraknozę? Jakie gatunki roślin atakuje choroba?
Jarzmianka większa to roślina o ozdobnych, barwnych kwiatach. Rośnie w ogrodach, ale wykorzystywana jest również do bukietów jako kwiat cięty. Występuje w wielu odmianach, które różnią się od siebie kolorem. Jarzmianka większa nie jest byliną wymagającą, chociaż powinna mieć dostęp do wilgotnego podłoża.
Trawy są coraz popularniejsze w ogrodach. Dzięki nim można w bardzo krótkim czasie uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny. Sprawdź, jak uprawiać rajgras angielski.
Nasturcje pnące coraz częściej goszczą w naszych ogrodach. I nic dziwnego. Ich piękne kwiaty i liście dodadzą uroku niejednej altanie czy podporze. Sprawdźmy, jak uprawiać nasturcje pnące.
Sumak octowiec, to piękna i niepozorna roślina ozdobna. Na tle innych drzew i krzewów wyróżnia się nietypową barwą soczystej czerwieni, pomarańczy i żółci. Roślina ta nie wymaga szczególnej pielęgnacji, gdyż jest odporna na temperatury i może rosnąć w glebie słabej jakości. Zapomniany sumak octowy bardzo szybko się rozrasta i może zdominować ogród. Pod tym względem sumak octowiec jest prawdziwym wyzwaniem. Jak zatem zapobiec jego rozrostowi?
Scewolę (Scaevola aemula) w środowisku naturalnym można spotkać na australijskich wydmach. W Polsce roślina ta jest uprawiana głównie w doniczkach i skrzynkach i służy jako piękna ozdoba tarasów i balkonów. Jak pielęgnować scewolę?
Byliny, zwłaszcza te, które kwitną, są grupą roślin często uprawianą w ogrodach. Wiele z nich pełni nie tylko rolę ozdobną, ale i praktyczną. Taka właśnie jest pragnia syberyjska – czas poznać ją bliżej.
Drzewa liściaste w ogrodzie stanowią jego szkielet, na którym opiera się cała kompozycja. Warto wybierać gatunki zarówno odporne, jak i atrakcyjne.
Jak go uprawiać i pielęgnować?
Poznaj najpopularniejsze choroby pomidorów i jak sobie z nimi radzić.
Dereń "Elegantissima" to wytrzymała roślina ozdobna, która wykorzystywana jest m.in. do formowania żywopłotów.
Jednym z mniej znanych gatunków bylin jest trojeść bulwiasta. To roślina wieloletnia, która może stać się najbardziej oryginalną, wyjątkową sadzonką w ogrodzie.
Kwiaty wieloletnie, jak sama nazwa wskazuje, będą zdobić ogród przez wiele lat. To najlepszy wybór dla osób, które lubią cieszyć się pięknem roślin, ale nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na coroczne nasadzenia. Wybrane gatunki niekiedy nie wymagają wykopywania i są łatwe w uprawie. Sprawdź, jakie kwiaty wieloletnie najlepiej posadzić na działce.
Ślimaki w ogrodzie to częsta zmora ogrodników. Przychodzą nieproszone i zadomawiają się na dłużej, przynosząc duże szkody. Nie mają groźnych dla siebie przeciwników, dlatego szybko opanowują ogród, zjadając rośliny, owoce, warzywa, a nawet padlinę. Ślinik luzytański to jeden z najgorszych ślimaków, powodujący ogromne straty.
Miodunka plamista to niepozorny kwiat, który swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu umaszczeniu liści. Sadzonki miodunki plamistej, które mają optymalne warunki naturalne, mogą pochwalić się kolorowym kwiatostanem, złożonym z wielu drobnych kwiatów.
Żarnowiec to krzew pochodzący z rejonów Morza Śródziemnego. Dzięki niemu możemy poczuć się we własnym ogrodzie jak na wymarzonych wakacjach. Świetnie wygląda w kompozycjach naturalistycznych, ogrodach i na tarasach z nowoczesnym designem. Dobrze sprawdza się do obsadzania skarp. Jak jednak dbać o niego, by móc cieszyć się piękną, zdrową rośliną?
Czasami warto zaszaleć i wprowadzić do ogrodu trochę egzotyki. Rośliny z dalekich zakątków świata mogą być często uprawiane w naszym kraju, jednak najpierw należy poznać ich specyficzne wymagania.
Choroby cebuli zwykle mają swoje źródło w skażonej glebie. Powodują je grzyby, które doprowadzają do gnicia i pleśnienia cebuli.
Śniedek to roślina mało wymagająca, która świetnie nadaje się do uprawy nawet przez niedoświadczonych ogrodników. Można spotkać go w naturalnym środowisku jako dziko rosnący egzemplarz, jednak ze względu na swój wygląd coraz częściej pojawia się także jako element dekoracyjny rabat. Jakie gatunki i odmiany śniedków warto zasadzić na swojej działce? Poznaj zasady ich uprawy i pielęgnacji.
Skimia jest rośliną typowo dekoracyjną, która idealnie wkomponuje się w ogród w każdym stylu. Należy do gatunków zimozielonych, będzie więc cieszyć oko przez cały rok. Może być uzupełnieniem rabat, nadaje się także do samodzielnego zasadzenia. Jak wygląda skimia i jakiej wymaga uprawy?
Krzewy ozdobne stanowią ważną grupę roślin, zwłaszcza w niewielkich ogrodach. Niektóre z nich, tak jak prusznik niebieski, mogą być także uprawiane w pojemnikach. Każdą roślinę warto poznać bliżej przed jej posadzeniem, dzięki temu uprawa na pewno się powiedzie.
Ogromna różnorodność roślin wrzosowatych sprawia, że często uprawia się je w ogrodzie. Różne pory kwitnienia, wzrost oraz kolor kwiatów i igieł pozwalają tworzyć różnorodne i oryginalne zestawienia. Przykładem ciekawej rośliny wrzosowatej jest modrzewnica.
Anna Wojtala, florystka, wyjaśnia, jakie kwiaty wybrać na balkon, by wytrzymały kwietniowe wahania temperatur. Zdradza również, jak przygotować donice oraz radzi, jak zabezpieczyć sadzonki na noc. Dzięki jej poradom uda się przekształcić domową przestrzeń w prawdziwy wiosenny ogród.
Ekspert wskazuje najczęstszy błąd.
Rododendrony, znane także jako azalie i różaneczniki, nie są najprostsze w uprawie. Ich piękne, duże kwiaty warte są jednak zachodu. Jak wygląda pielęgnacja rododendronów? Czy się je przycina? Jak je rozmnażać? Kiedy sadzić i jak wybrać im odpowiednie stanowisko? Jak zabezpieczyć rododendrony na zimę i jak rozpoznać ich choroby?
Jak założyć własny ogródek warzywny od podstaw? Co warto wiedzieć i zrobić przed jego przygotowaniem. Sprawdź, jak rozplanować grządki i wybrać proste w uprawie warzywa.
"Kobietom polecana jest czereśnia".
Firletka chalcedońska należy do roślin wyjątkowo łatwych w uprawie. Nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a przy tym jest naprawdę ozdobna. Wyrazisty odcień kwiatów firletki sprawia, że już od wielu lat należy ona do gatunków chętnie sadzonych w ogrodach na całym świecie. Co jeszcze warto wiedzieć o firletce chalcedońskiej i jak o nią dbać?
Żurawka ogrodowa to mała, niepozorna bylina. Charakteryzują ją krótkie, lecz silnie ulistnione pędy. I to właśnie one w wielu zróżnicowanych kolorach (popularne są odmiany: żurawka zielona i żurawka bordowa) przez cały rok zachwycają swoim eleganckim, prostym wyglądem. Nie jest to trudna w uprawie bylina - żurawka sprawdzi się nie tylko w ogrodach profesjonalistów, ale i amatorów.
Każdy, kto choć raz widział go w pełnej okazałości, na pewno na długo zapamięta ten czosnek. Kwiatostan przykuwa uwagę niemalże natychmiast i sprawia, że od razu chcemy mieć tę roślinę w swoim ogrodzie. Jak sprawić, by czosnek rósł nam silny i zdrowy?