Trytoma groniasta (Kniphofia uvaria) w naturalnym środowisku występuje w południowych obszarach Afryki i na Madagaskarze. Od około XIX wieku jest również hodowana w Europie. Kiedy wysiewać roślinę i jak ją pielęgnować, by cieszyć się pięknym widokiem egzotycznych kwiatów?
Ekspertki z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku pokazały przykładowe domki dla małych stworzeń.
Wyjątkowa i niezwykle ozdobna szachownica kostkowata należy do roślin chronionych w Polsce. Jest trująca, jednak przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności nie wpływa negatywnie na stan zdrowia. Warto wiedzieć, jak prawidłowo pielęgnować roślinę, aby w kontrolowany, bezpieczny sposób uprawiać ją przez długie lata i cieszyć się jej właściwościami dekoracyjnymi. Poznaj charakterystykę szachownicy kostkowatej oraz najciekawsze odmiany tej rośliny.
Języczka Przewalskiego to bylina, która może być uprawiana w każdym miejscu w ogrodzie.
"Bez nawozu nie będzie kwitnienia".
Wiele osób decyduje się na wypalanie traw bez świadomości, ile szkód takie działanie może wyrządzić na różnych płaszczyznach. Ustawa z 2004 roku o ochronie przyrody obejmuje zakaz wypalania pastwisk, łąk, nieużytków, a także trzcinowisk i szuwarów, rowów, szlaków kolejowych oraz pasów przydrożnych. W tym roku skala pożarów jest wyjątkowo duża. Dlaczego ten zabieg jest szkodliwy i niebezpieczny oraz jakie kary grożą za takie postępowanie?
W sezonie wiosenno-letnim ogród może stać się strefą relaksu i niezastąpionym miejscem spotkań z przyjaciółmi, a wszystko to za sprawą odpowiednio dobranych mebli. Wybór krzeseł, stolików i innych dodatków może okazać się nie lada wyzwaniem, dlatego w trakcie zakupów warto kierować się kilkoma zasadami.
"Są przystrojone sklepy, restauracje". Czym wydarzenie zaskakuje w tym roku? W materiale Dzień Dobry TVN opowiedział o tym miłośnik roślin Łukasz Skop.
Pomidory to zdrowe warzywa, których smak ceni prawie każdy. Kiedy idzie wiosna, działkowicze i posiadacze ogródków chętnie zaczynają je uprawiać. Jednak, aby cieszyć się smakiem domowych warzyw, wystarczy zasiać w doniczce. Jak skutecznie je uprawiać? Czy uprawa pomidorów to trudna sztuka? Sprawdź praktyczne porady.
Irgi to krzewy, które chętnie uprawiamy w swoich ogrodach. I nic dziwnego – to rośliny atrakcyjne, czasami także w okresie zimowym. Poza tym są proste w uprawie i mają wiele ciekawych zastosowań. Poznaj je bliżej.
Końcówka maja to ostatnia chwila, żeby w pełni nacieszyć się kwiatami lilaków. Za chwilę zaczną też kwitnąć czarne bzy. Jak przygotować z nich herbatę?
Bromelie to egzotyczne rośliny o efektownym wyglądzie, spokrewnione z popularnymi ananasami. W naturalnych warunkach porastają głównie konary drzew tropikalnych. W Polsce uprawia się je głównie w doniczkach, ich pielęgnacja wymaga jednak odpowiedniej wiedzy. Ze względu na odmianę mogą różnić się od siebie kształtem liści, barwą i budową kwiatostanów. Jak pielęgnować, podlewać i rozmnażać bromelię, aby urzekała swoją urodą przez długi czas?
Uprawa ogórków we własnym zakresie to coraz popularniejszy sposób na zapewnienie sobie i najbliższym warzyw najwyższej jakości. Wbrew pozorom uprawa ogórków wcale nie jest skomplikowana i czasochłonna.
Bratki na balkonie, bratki w ogrodzie czy bratki w domu – bez względu na to, gdzie rosną, kwiaty te wyglądają pięknie i stanowią doskonałą ozdobę. Występują w wielu odmianach i kolorach, co sprawia, że cieszą się niezwykłą popularnością. W dodatku mają niewielkie wymagania, dzięki czemu są odpowiednie nawet dla początkujących ogrodników. Jak uprawiać bratki, by móc jak najdłużej cieszyć się ich wspaniałym wyglądem?
Oprysk z drożdży to ekologiczny sposób na uchronienie własnych warzyw przed różnymi chorobami roślin. Chroni je i nie wpływa na ich wartość odżywczą. Wykonanie własnego oprysku z drożdży nie jest trudne i wymaga jedynie kilku minut, za to efekty stosowania są wspaniałe. Sprawdź, jak powinno się go wykonywać.
Mech na rabatach, a nawet na kostce brukowej to nie lada problem. Może powodować wypadanie trawy, osłabiać kwiaty i niszczyć różne powierzchnie. Sprawdź nasze trzy sposoby na to, jak usunąć tę roślinę z ogródka i dlaczego warto to robić.
Osoby, które szukają prostego sposobu na udekorowanie swojego oczka wodnego, powinny zainteresować się strzałką wodną. To gatunek, który najlepiej rośnie na głębokości do 1 metra, dzięki czemu nadaje się do większości sztucznych zbiorników wodnych. Czym charakteryzuje się strzałka wodna i jakie rodzaje liści wytwarza?
Stokrotka afrykańska to wyjątkowo ozdobny, modny kwiat o płatkach w różnych kolorach - pomarańczowym, czerwonym, liliowym i wielu innych. Najczęściej spotykana jest stokrotka afrykańska w doniczce, jednak można ją hodować także bezpośrednio w gruncie. Jest to wymagająca roślina, która wyjątkowo lubi słońce.
Mimikra w świecie zwierząt i roślin pełni kilka funkcji. Przede wszystkim zwiąże się z innymi formami obrony przed naturalnymi wrogami. Co to jest mimikra, zależy jednak w dużej mierze od tego, o jakim jej typie mowa. Mimikra zwierząt najczęściej ma charakter obronny, w przypadku roślin pojawia się mimikra seksualna. Pojęciem z zupełnie innego porządku jest mimikra molekularna, która dotyczy podobieństwa genów bakterii i wirusów z genami gospodarza. Zjawisko mimikry u ludzi to z kolei termin wiążący się z pewnego typu zachowaniami psychicznymi jednostki.
Wyjątkowo rzadko spotykana roślina Nepenthes bokorensis, która wyglądem nieco przypomina ludzkiego członka, występuje na terenie Kambodży. Ostatnio zrobiło się o niej głośno ze względu na zachowanie turystów, którzy dla zabawy, a przede wszystkim dla zdjęć niszczą tę rzadką roślinę. Czym to grozi?
Gnojówka z pokrzyw jest naturalnym nawozem dla roślin. Nawozi się nią z powodzeniem m.in. pomidory, maliny, truskawki czy róże i inne rośliny ozdobne. Jak zrobić gnojówkę z pokrzyw? Jak często podlewać nią rośliny?
Jeże są stałym elementem miejskiej fauny. Każdy z nas choć raz widział to urocze zwierzę, przemykające między infrastrukturą stworzoną dla ludzi. Niestety, często stanowi ona dla niego realne zagrożenie.
Rośliny, które nie wytwarzają kwiatów, także mogą być atrakcyjne i przydatne w ogrodzie. Wówczas ich ozdobą bywają zazwyczaj liście, które mogą mieć wiele różnych kształtów, kolorów i rozmiarów, dając przy tym szeroką możliwość ich wykorzystania.
Mlecz to nie to samo, co mniszek lekarski (pospolity). Choć obie rośliny należą do rodziny astrowatych, to mlecz jest trujący. To odróżnia go od posiadającego właściwości prozdrowotne mniszka lekarskiego, z którego przygotowuje się syrop, wino, miód czy nalewkę.
Eschynantus to roślina, która pochodzi z dalekiej Azji, ale jest popularna także w Polsce jako roślina ozdobna, najczęściej o kwiatach w kolorze pomarańczowym lub czerwonym.
- Często to podpalacze są ofiarami - uświadamia w Dzień Dobry TVN bryg. mgr inż. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.
Sadziec purpurowy, zwany wiatrową różą, to popularna i lubiana bylina ozdobna, osiągająca wysokość nawet 2 m. Nie jest wymagająca i łatwo przystosowuje się do warunków, w których została posadzona.
Opublikowane w sieci zdjęcie może przestraszyć.
Wiśnia osobliwa świetnie odnajduje się w warunkach miejskich. Wykazuje wysoką tolerancję na zanieczyszczenia środowiska, a także mrozy i upały. Nie ma wysokich wymagań glebowych. Jest doskonałą ozdobą zarówno małych, jak i dużych ogrodów.
Oczeret jeziorny to bardzo ciekawa roślina o nietypowych upodobaniach. Potrzebuje specjalnych warunków, by dobrze się rozwijać, ale kiedy już spełnimy jej wymagania, odwdzięczy się nam pięknym wyglądem. Sprawdźmy, jak uprawiać oczeret jeziorny.