Część właścicieli działek i przydomowych ogródków nie interesuje się tym, co robić z trawą, żeby dobrze rosła i cieszyła oko głębokim, zielonym kolorem przez cały rok. Wydaje Ci się, że koszenie trawy wiosną i latem to wszystko, co musisz robić? To błędne myślenie, bo jeśli chcemy, by trawa prezentowała się ładnie, pielęgnacja trawnika jest konieczna niezależnie od pory roku. Odpowiednie czynności, które wykonuje się w okresie wiosenno-letnim i jesienno-zimowym, sprawiają, że trawnik wygląda atrakcyjnie przez cały rok.
Pielęgnacja trawnika po zimie nie musi być czasochłonna i trudna, jeśli wcześniej zadba się o jego zabezpieczenie i przygotowanie go na niskie temperatury i przymrozki. Z kolei pielęgnacja trawnika na wiosnę nie powinna ograniczać się tylko do koszenia trawy.
Zobacz także:
- Wapnowanie trawnika – czynność niezbędna dla murawy
- Jak zwalczyć mech na trawniku?
- Sianie trawy – kiedy siać i jak się przygotować?
Jak pielęgnować trawnik? Sprzęty, których potrzebujesz
Prawidłowa pielęgnacja trawy nie jest możliwa bez odpowiedniego przygotowania, czyli zakupu sprzętów i urządzeń, które często ułatwiają pracę i skracają jej czas. W jakie narzędzia warto zainwestować?
- Zraszacz i wąż, bez których pielęgnacja trawnika wiosną i latem może być naprawdę uciążliwa. Obrotowe końcówki zraszacza pozwalają na zmianę rodzaju strumienia, a tym samym na dopasowanie ilości wody do wymaganego poziomu wilgotności trawy. Można zdecydować się również na droższą opcję, jaką jest automatyczne nawadnianie.
- Kosiarka dopasowana do wielkości i potrzeb trawnika – bębnowa, elektryczna lub spalinowa.
- Podkaszarka, dzięki której możliwe będzie skoszenie trawy w miejscach trudno dostępnych.
- Nożyce ogrodnicze, dzięki którym pielęgnacja trawnika jesienią będzie łatwiejsza. W okresie, w którym koszenie nie musi być przeprowadzane z dużą częstotliwością, dbanie o trawę opiera się głównie na przycinaniu i skracaniu pojedynczych gałęzi.
- Wertykulator, który ułatwi czyszczenie trawnika.
- Rozsiewacz nawozu , który można wykorzystać również jako rozsiewacz trawy.
Pielęgnacja trawnika – wertykulacja. Na czym polega?
Wertykulacja trawnika to zabieg, który przeprowadza się przede wszystkim w celu usunięcia niechcianych zanieczyszczeń. Kiedy trawa przestaje już być zielona i gęsta, a na jej powierzchni zaczynają być widoczne jej wysuszone i obumarłe fragmenty, kamienie, suche gałęzie lub inna materia organiczna, ogród przestaje wyglądać estetycznie. Trawnik, który źle wchłania opady deszczu i nie regeneruje się tak szybko jak na początku, również wymaga pielęgnującej wertykulacji. Koszenie i nawóz nie są w tym przypadku wystarczające.
Zabieg przeprowadza się przy użyciu wertykulatora (ręcznego lub mechanicznego), czyli sprzętu, który oddziałuje na ziemię poprzez pionowo wmontowane ostrza. Dzięki zastosowaniu urządzenia można usunąć wszelkie niepożądane obiekty znajdujące się na trawniku. Ostrza wykonują niewielkie cięcia, a tym samym usuwają nadmiar filcu, mchu i resztek obumarłych roślin. Wertykulacja to również dobry sposób na pozbycie się chwastów i walkę z mchem.
Wertykulacja trawy – kiedy przeprowadzić zabieg?
Wertykulację warto przeprowadzać przynajmniej raz do roku. Zazwyczaj wykonuje się ją na wiosnę. W przypadku niektórych trawników może być konieczne dwukrotne powtórzenie zabiegu, wszystko zależy od rodzaju nawierzchni, przeciętnej temperatury powietrza oraz ilości opadów.
Zabieg wertykulacji można potraktować także jako formę pielęgnacji trawnika przed zimą. Dzięki temu w okresie wiosennym nie trzeba będzie poświęcać aż tyle czasu na dbanie o trawę i usuwanie z niej zanieczyszczeń, które zalegały przez kilka miesięcy. Warto mieć jednak na uwadze, że zabieg ten nie powinien być przeprowadzany w okresie suszy oraz podczas niskich, ujemnych temperatur.
Dzięki wertykulacji można wyczyścić z zabrudzeń i obumarłych części roślin trawniki parkowe, łąkowe, rekreacyjne czy sportowe. Na tym zabiegu powinna opierać się również pielęgnacja trawnika z rolki, czyli m.in. trawników dywanowych.
Jak pielęgnować trawnik po zimie?
Oprócz ważnego zabiegu wertykulacji istnieje również kilka istotnych czynności, które należy wykonać w celu zadbania o stan i wygląd trawnika. Są to przede wszystkim:
- wygrabianie trawnika w celu pozbycia się dużych zanieczyszczeń,
- wałowanie trawnika, czyli dociskanie trawy do podłoża oraz wyrównywanie jej powierzchni,
- aeracja, czyli napowietrzanie korzeni trawy.
Jak pielęgnować trawnik na wiosnę i na lato – wskazówki
Dokładne oczyszczenie trawy z zanieczyszczeń pozwoli na lepszą pielęgnację wiosną i latem. W tym okresie warto zadbać przede wszystkim o regularne podlewanie trawnika, koszenie oraz nawożenie. Przyjmuje się, że optymalnym czasem między jednym a drugim koszeniem jest ok. 3–7 tygodni, w zależności od intensywności opadów. Po skróceniu trawy warto zadbać o odpowiedni nawóz, który ją wzmocni i dostarczy jej potrzebnych składników pokarmowych. Podlewanie jest konieczne zwłaszcza w upały. Większość trawników źle znosi susze, w efekcie czego bardzo szybko przypala się i żółknie.
Pielęgnacja trawnika w marcu i kwietniu powinna opierać się głównie na dosiewaniu trawy. Należy jednak pamiętać, że dosiewanie powinno być przeprowadzone tylko w okresie, kiedy nie występują już przymrozki. W innym przypadku nasiona mogą po prostu zamarznąć, a nowa trawa nie wyrośnie.
Trawa nie chce rosnąć - porady
Twój wymarzony trawnik nie jest w najlepszej kondycji? Poznaj porady ekspertek z programu "Wymarzone ogrody". Zobacz, jakie rozwiązanie zastosowały w ogródku, w którym trawa nie chce rosnąć. Więcej porad znajdziesz na kanale HGTV.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN