Wapnowanie trawnika – czynność niezbędna dla murawy

Zielony trawnik i stokrotki
fhm / Getty Images
Źródło: Moment RF

Kiedy sypać wapno na trawnik? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Wapnowanie trawnika to bardzo ważna czynność, która zapewni nam piękny trawnik przed domem. Dzięki wapnowaniu, pH podłoża ulegnie podwyższeniu, przez co murawa stanie się silniejsza, bardziej zielona, bez mchu, chwastów lub skrzypu polnego.

Czytaj dalej i dowiedz się, kiedy wapnuje się trawnik i które wapno najlepiej wybrać do tego zabiegu. Dobór niewłaściwego nawozu wapnowego lub wykonanie czynności wapnowania w nieodpowiednim terminie może przyczynić się do pogorszenia stanu trawnika.

Wapnowanie trawnika – dlaczego należy to robić?

Każdy marzy o pięknym zielonym i zadbanym trawniku. Niestety, niełatwo jest utrzymać doskonale prezentujący się przez cały czas trawnik. Jednym z ważniejszych zabiegów dla naszej murawy jest nawożenie trawnika wapnem . Wapnowanie trawy wykonuje się, aby podwyższyć pH gleby. Kiedy ziemia jest zbyt kwaśna, czyli ma niski odczyn pH, trawa rośnie powoli, jest słaba i rzadka. Często też w glebie kwaśnej pojawiają się duże ilości mchu, chwastów lub skrzypu polnego. Wbrew pozorom mech nie jest ładną ozdobą naszego ogrodu. Zbyt duża jego ilość uniemożliwia wzrost i rozwój trawy. Należy wspomnieć, że wystarczy, że odczyn spadnie poniżej 6,0, aby trawa zaczęła źle się prezentować i słabnąć. Odczyn gleby możemy sprawdzić za pomocą specjalnego kwasomierza albo papierka lakmusowego. Gdy kwasomierz wskaże niski odczyn, konieczne jest wapnowanie. Dodać należy, że wapnowanie trawnika wykonuje się tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne. Niepotrzebne odkwaszanie może doprowadzić do osłabienia trawy, a także do porostu chwastów czy rozwoju chorób. Pogorszyć stan naszego trawnika możemy też wówczas, gdy wykonamy zabieg wapnowania niepoprawnie albo w nieodpowiednim terminie. Wapnowanie polega na pokryciu trawnika dedykowanym temu nawozem wapniowym. Wnika on w glebę i poprawia jej odczyn. Ważne jest, abyśmy dokonali właściwego wyboru, jeśli chodzi o rodzaj nawozu.

Kiedy należy wapnować trawnik?

Wapnowanie trawnika powinno mieć miejsce, kiedy nie pada deszcz ani nie wieje zbyt duży wiatr, dzięki temu nawóz zostanie lepiej rozprowadzony. Wapnowanie należy wdrożyć poza okresem wegetacji, czyli wówczas gdy trawa przestaje rosnąć przed zimą (okres jesieni, najlepiej koniec września czy październik). Wapnować trawnik można również przed rozpoczęciem wzrostu trawy (okres przedwiośnia, najlepiej przełom lutego i marca). Mamy wtedy gwarancję, że nie uszkodzimy murawy i że gleba najlepiej wchłonie nawóz. Kiedy powinno nastąpić ponowne wapnowanie trawnika? Ponieważ nawozy węglanowe działają powoli i stopniowo, kolejne wapnowanie należy zastosować dopiero po upływie trzech, czterech lat. Zanim to zrobimy, trzeba sprawdzić odczyn gleby. Być może ponowne wapnowanie nie będzie konieczne. Odczyn kontroluje się co roku. Jeśli nie czujemy się biegli w ocenie kwasowości gleby, możemy odesłać próbki do sprawdzenia do okręgowej stacji chemiczno-rolniczej.

Jakie wapno warto wybrać na trawnik?

Zanim zabierzemy się za wapnowanie trawnika, najpierw trzeba odpowiednio przygotować murawę. Zaczynamy od usunięcia za pomocą grabi zalegającej starej trawy. Następnie wykonujemy aerację lub wertykulację. Tego typu zabieg umożliwi wniknięcie nawozu do najgłębszych warstw ziemi.

Gdy przygotujemy podłoże do wapnowania, możemy przejść do wyboru nawozu. Dość często wybieranym nawozem wapnowym jest nawóz węglanowy, czyli np. dolomit lub kreda nawozowa. Nawozy węglanowe działają wolniej i charakteryzują się mniejszą agresywnością aniżeli nawozy tlenkowe. Znacznie wolniej się także rozkładają, przez co odczyn pH ziemi ulega powolnej zmianie, a rośliny są w stanie dostosować swój wzrost do zmienionych warunków. Bardzo polecana jest kreda nawozowa. Działa ona bardzo szybko i nie trzeba jej mieszać z glebą. Nie należy na pewno łączyć nawozów wapniowych z potasowymi czy fosforowymi. Doprowadzić to może do zaistnienia niepotrzebnych reakcji chemicznych. Warto jest także wspomnieć, że pod żadnym pozorem nie powinno mieć miejsca wapnowanie trawnika wapnem budowlanym . Nie jest on przeznaczony do trawnika – stosując go, możemy pogorszyć stan naszej murawy lub całkowicie ją zniszczyć.

Zobacz film: Jaka powinna być idealna trawa?

Jaka powinna być idealna trawa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości