Choroby winogron często związane są z nieprawidłową pielęgnacją, która osłabia rośliny i w rezultacie czyni z nich łatwy cel dla grzybów i szkodników. Zdarza się jednak, że na winoroślach pojawia się dziwny biały nalot albo atakuje je mączniak rzekomy, choć nie ma to związku z nieznajomością wymagań uprawnych danego gatunku. Co robić w takiej sytuacji? Kiedy należy wykonać oprysk na winogrona? Jak rozpoznać poszczególne choroby?
Kostrzewa trzcinowa należy do gatunku wieloletniej trawy, której okres wegetacji jest dość długi w porównaniu z innymi roślinami. Kostrzewa trzcinowa tworzy gęste, zielone poszycie trawnika, które w zależności potrzeb można przycinać czy przeznaczać do użytkowania przez zwierzęta.
Spleśniały pomidor, podobnie jak zdecydowana większość produktów spożywczych, w tym stanie nie nadaje się już do zjedzenia. Nie oznacza to jednak, że powinien trafić na śmietnik.
Lewizja, roślina o wyjątkowym ubarwionych, zaokrąglonych płatkach, stanowi doskonałą propozycję do ogrodów skalnych. Trudny, dość surowy teren to warunki, które kwiat lewizja lubi i toleruje. Rzadziej spotykana jest lewizja w doniczce, jednak przy zachowaniu właściwej pielęgnacji roślina będzie rosła równie dobrze jak na skalniaku.
Sansewieria to roślina idealna dla zapracowanych. Jest mało wymagająca i bardzo wytrzymała. Podstawowe gatunki, takie jak sansewieria gwinejska lub cylindryczna, wyróżniają się ciekawą barwą liści. Poszczególne odmiany sansewierii różnią się między sobą nie tylko pokrojem czy kolorem, ale i osiąganą wysokością.
Kwietniowa pogoda nie rozpieszcza. Większość z nas ma już dość zimowej aury, dlatego w Dzień Dobry TVN postanowiliśmy ją przegonić. Florystka Anna Wojtala pokazała, jak wprowadzić wiosenną atmosferę i skomponować piękne bukiety z żółtych kwiatów. Przy okazji zdradziła też kilka patentów na to, by dłużej cieszyć się roślinami.
Na przełomie kwietnia i maja zakwitają rośliny, które są silne i delikatne jednocześnie – magnolie. O uroku tych niezwykłych kwiatów opowiedział nam Łukasz Skop.
Czermień błotna to wodna roślina porastająca brzegi stawów, bagien i jezior. Ze względu na swoje walory estetyczne wybierana jest często jako roślina ozdobna do oczek wodnych. Jest ekspansywna i potrafi rozrosnąć się nawet na 1 m szerokości. Czermień błotna jest bardzo odporna na choroby i niekorzystne warunki atmosferyczne. Jej pączki potrafią przezimować zupełnie nietknięte.
Liliowce to chętnie uprawiane byliny ogrodowe. Wielu z nas ceni sobie ich piękne i dorodne kwiaty, długowieczność oraz atrakcyjne ulistnienie. Sprawdźmy, czym się wyróżnia liliowiec ogrodowy "Stella de Oro" i jak o niego dbać.
Antraknoza to choroba, która sieje prawdziwe spustoszenie wśród roślin uprawnych. Jej rozwojowi sprzyja stale utrzymująca się wysoka wilgotność oraz wysoka temperatura powietrza. Zwalczanie antraknozy nie należy do łatwych i często nie udaje się uratować zainfekowanych roślin, szczególnie jeśli objawy pojawienia się grzyba wywołującego chorobę zostaną zauważone zbyt późno. Jak rozpoznać antraknozę? Jakie gatunki roślin atakuje choroba?
Jarzmianka większa to roślina o ozdobnych, barwnych kwiatach. Rośnie w ogrodach, ale wykorzystywana jest również do bukietów jako kwiat cięty. Występuje w wielu odmianach, które różnią się od siebie kolorem. Jarzmianka większa nie jest byliną wymagającą, chociaż powinna mieć dostęp do wilgotnego podłoża.
Trawy są coraz popularniejsze w ogrodach. Dzięki nim można w bardzo krótkim czasie uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny. Sprawdź, jak uprawiać rajgras angielski.
Nasturcje pnące coraz częściej goszczą w naszych ogrodach. I nic dziwnego. Ich piękne kwiaty i liście dodadzą uroku niejednej altanie czy podporze. Sprawdźmy, jak uprawiać nasturcje pnące.
Sumak octowiec, to piękna i niepozorna roślina ozdobna. Na tle innych drzew i krzewów wyróżnia się nietypową barwą soczystej czerwieni, pomarańczy i żółci. Roślina ta nie wymaga szczególnej pielęgnacji, gdyż jest odporna na temperatury i może rosnąć w glebie słabej jakości. Zapomniany sumak octowy bardzo szybko się rozrasta i może zdominować ogród. Pod tym względem sumak octowiec jest prawdziwym wyzwaniem. Jak zatem zapobiec jego rozrostowi?
Wiosna to zmiany – w przyrodzie, otoczeniu i nastroju wielu z nas. To także czas tzw. wiosennych porządków w domu i wokół niego. Sprzątanie w ogrodzie to nie tylko przycinanie roślin, sadzenie nowych czy grabienie zbędnych liści i gałęzi. Równie ważne jest zadbanie o czystość elewacji, podjazdu, ścieżki czy innych przestrzeni ogrodowych wyłożonych kostką, zalanych betonem, etc. Do tego przydaje się takie urządzenie jak myjka ciśnieniowa. Jak działa i które wiosenne porządki może ułatwić?
Scewolę (Scaevola aemula) w środowisku naturalnym można spotkać na australijskich wydmach. W Polsce roślina ta jest uprawiana głównie w doniczkach i skrzynkach i służy jako piękna ozdoba tarasów i balkonów. Jak pielęgnować scewolę?
Byliny, zwłaszcza te, które kwitną, są grupą roślin często uprawianą w ogrodach. Wiele z nich pełni nie tylko rolę ozdobną, ale i praktyczną. Taka właśnie jest pragnia syberyjska – czas poznać ją bliżej.
Choroby pomidorów zdarzają się bardzo często – warzywo to jest narażone na działanie wielu szkodliwych bakterii i grzybów. Brak odpowiedniej profilaktyki oraz nieumiejętność przeciwdziałania może doprowadzić do zniszczenia sporej części plonów. Oto lista najczęstszych chorób pomidorów szklarniowych, gruntowych oraz uprawianych w tunelach foliowych.
Jednym z mniej znanych gatunków bylin jest trojeść bulwiasta. To roślina wieloletnia, która może stać się najbardziej oryginalną, wyjątkową sadzonką w ogrodzie.
Kwiaty wieloletnie, jak sama nazwa wskazuje, będą zdobić ogród przez wiele lat. To najlepszy wybór dla osób, które lubią cieszyć się pięknem roślin, ale nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na coroczne nasadzenia. Wybrane gatunki niekiedy nie wymagają wykopywania i są łatwe w uprawie. Sprawdź, jakie kwiaty wieloletnie najlepiej posadzić na działce.
Ślimaki w ogrodzie to częsta zmora ogrodników. Przychodzą nieproszone i zadomawiają się na dłużej, przynosząc duże szkody. Nie mają groźnych dla siebie przeciwników, dlatego szybko opanowują ogród, zjadając rośliny, owoce, warzywa, a nawet padlinę. Ślinik luzytański to jeden z najgorszych ślimaków, powodujący ogromne straty.
Miodunka plamista to niepozorny kwiat, który swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu umaszczeniu liści. Sadzonki miodunki plamistej, które mają optymalne warunki naturalne, mogą pochwalić się kolorowym kwiatostanem, złożonym z wielu drobnych kwiatów.
Żarnowiec to krzew pochodzący z rejonów Morza Śródziemnego. Dzięki niemu możemy poczuć się we własnym ogrodzie jak na wymarzonych wakacjach. Świetnie wygląda w kompozycjach naturalistycznych, ogrodach i na tarasach z nowoczesnym designem. Dobrze sprawdza się do obsadzania skarp. Jak jednak dbać o niego, by móc cieszyć się piękną, zdrową rośliną?
Czasami warto zaszaleć i wprowadzić do ogrodu trochę egzotyki. Rośliny z dalekich zakątków świata mogą być często uprawiane w naszym kraju, jednak najpierw należy poznać ich specyficzne wymagania.