Rośliny jesienią
Łukasz Skop podkreślił, że jest to doskonały moment, żeby podzielić wszystkie byliny, czyli rośliny wieloletnie, na te, które kwitną na początku i na końcu lata. - Te, które już przekwitły, możemy wykopać, podzielić, rozsadzić w ogrodzie w nowe miejsca - tłumaczył ogrodnik. Rośliny, które kwitną teraz, należy zostawić, i jak podkreślił ekspert, nie przeszkadzać im. - Nie trzeba ich przykrywać, one doskonale znoszą mrozy - wyjaśnił.
Doskonałym zabezpieczeniem są opadające liście drzew. Zgrabiamy je z trawnika, bo będą blokowały dostęp do promieni słonecznych, a to opóźni wzrost trawy.
We wrześniu możemy jeszcze nawozić ogród jesiennymi nawozami o niższej zawartości azotu. - Możemy też posadzić kwiaty, które w przyszłym roku na początku lata będą kwitły i to są rośliny dwuletnie. (...) Koniec lata, początek jesieni to jest okres, kiedy ponownie możemy wysiewać w warzywniku nowalijki, czyli rzodkiewka, sałata, koperek, rukola, musztardowce - wyliczał ekspert.
Jakie rośliny schować do domu po lecie?
Są też rośliny, które musimy schować na zimę. Szczególnie jeśli chodzi o wszystkie sukulenty, czyli aloesy, agawy, grubosze czy szawerie.
- Mogą jeszcze we wrześniu zostać na zewnątrz, ale ograniczamy im podlewanie o połowę mniej więcej. Dwa razy rzadziej, bo przygotowujemy je na przechowanie w domu. Natomiast wszystkie piękne kaktusy, które mieliśmy na zewnątrz, we wrześniu przestajemy podlewać zupełnie - zaznaczył Łukasz Skop. Jak podsumował, najważniejsza zasada to cieszyć się z ogrodu i z niego korzystać.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kontrowersyjne tuje. "Nie mam okna na świat"
- Własny ogród na wyciągnięcie ręki. "Wymyśliłam, że sama będę uprawiać zdrowe warzywa"
- Komary atakują. Jak je odstraszyć? Te rośliny to pogromcy
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News