Pełnia lata przynosi koszyki wypełnione warzywami i ziołami. Ogrodnik Łukasz Skop w Dzień Dobry TVN pokazał, co udało mu się wyhodować w ogródku. Opowiedział też, jak dbać o rośliny, by dawały plony aż do jesieni.
Naparstnica to ozdoba bylina, która poprzez samodzielne rozmnażanie może w niezwykły, nieregularny sposób ozdobić niejeden przydomowy ogród. Chętnie wybierana przez florystów jako główny bohater bukietów. To okazała, wysoka roślina, z intensywnie kolorowymi kwiatami przypominającymi kształt naparstków lub dzwonków, które układają się w puszyste grona. Uprawa naparstnicy nie wymaga szczególnych umiejętności ogrodnicznych. Często dotykają ją choroby, jednak jeśli właściwie ją zabezpieczymy, przez kilka lat będzie ozdobą ogrodów.
Istnieją popularne rośliny ogrodowe, do których nie przywiązujemy większej wagi, nie przyglądamy się im, a czasem mijamy je, nawet ich nie zauważając. Dobrym przykładem są tuje. Dlaczego?
Ligustr zimozielony jest krzewem szczególnie polecanym osobom, które chcą mieć piękny, zwarty i utrzymujący w zimie liście żywopłot. Ligustr zimozielony szybko rośnie, przyrost roczny tej rośliny może wynosić 20 cm, a niekiedy nawet więcej.
Róże pienne mogą być piękną, naturalną dekoracją nawet w niewielkich ogrodach. Oprócz kwitnących kwiatostanów wyróżniają się również delikatnym, przyjemnym zapachem. Ich główną zaletą jest też to, że należą do roślin wieloletnich, nie ma więc potrzeby corocznego sadzenia nowych egzemplarzy. Poznaj odpowiedź na pytanie, jak powinno wyglądać cięcie róż piennych, ich sadzenie oraz jak zabezpieczyć roślinę na zimę.
Zbliżają się upragnione wakacje, przez co wiele osób zastanawia się czy rośliny na działce, bądź w domu poradzą sobie podczas ich nieobecności. W Dzień Dobry TVN Łukasz Skop podpowiedział, co zrobić, by kwiaty przetrwały i nadal zachwycały po powrocie z urlopu.
Coraz więcej osób decyduje się na sukulenty w szkle. Nic dziwnego – taka dekoracja jest nieskomplikowana w przygotowaniu, a oprócz tego łatwa w pielęgnacji. Rośliny gromadzące wodę to świetne rozwiązanie dla zapominalskich. Sprawdź, jakie sukulenty wybrać do uprawy w domu, jak je sadzić oraz jak podlewać.
Rogownica pospolita to znana w krajach o umiarkowanym klimacie bylina z rodziny goździkowatych. Niepozorna i urocza roślina z drobnymi białymi kwiatami jest nielubianym przez rolników chwastem. Rośnie głównie dziko, pokrywając łąki, lasy i tereny przydrożne. W okresie kwitnienia pachnie miodem. Co warto o niej wiedzieć? Jak chronić uprawy przed ekspansją rogownicy pospolitej?
Tawuła to krzew z rodziny różowatych. Występuje w wielu gatunkach różniących się pokrojem i kwiatostanem. Większość z nich nie jest trudna w uprawie i wykazuje dużą tolerancję na zanieczyszczenia.
Rośliny jednoroczne zasługują na swoje specjalne miejsce w ogrodzie. Są dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które często zmieniają ogrodowe aranżacje.
Klon ginnala jest odmianą klonu tatarskiego, pochodzącego z obszarów Azji Mniejszej i południowo-wschodniej Europy. Ma małe wymagania uprawowe i charakteryzuje się szybkim wzrostem.
Wierzba "Hakuro", a właściwie wierzba "Hakuro Nishiki", to roślina wieloletnia należąca do rodziny wierzbowatych. Jak sugerować może nazwa, pochodzi z Japonii.
Oprysk z sody oczyszczonej to domowa, prosta metoda na zwalczanie szkodników i różnych chorób atakujących ogórki. Ma również inne, korzystne dla rozwoju tych warzyw właściwości. Sprawdź prosty przepis na przygotowanie oprysku z sody.
Porzeczki są jednym z najchętniej uprawianych krzewów w Polsce. Świetnie radzą sobie ze zmianami pogody i niedoborem niektórych składników odżywczych w glebie, ale mimo to zdarza się, że padają ofiarą szkodników. Na szczęście choroby porzeczek są dość łatwe w identyfikacji i już po zauważeniu pierwszych objawów można skutecznie pozbyć się problemu. Sprawdź, jak rozpoznać szkodniki żerujące na krzewach i o czym świadczą czerwone plamy na liściach porzeczki.
Berberys "Orange Rocket" jest nową odmianą, która z dnia na dzień zyskuje na popularności. Idealnie nadaje się ona do kompozycji roślinnych, pojedynczych nasadzeń a także niskich żywopłotów. W artykule zgromadziliśmy najważniejsze informacje na temat tej pięknej rośliny i jej uprawy.
Pelargonie kaskadowe mają wiele do zaoferowania każdemu, kto spróbuje o nie należycie zadbać. Zanim zdecydujemy się na ich uprawę, warto jednak dowiedzieć się, jakie wymagania mają te interesujące rośliny.
Santolina to pochodząca z krajów Morza Śródziemnego egzotyczna roślina, którą docenili polscy ogrodnicy. Wybierana jest jako ozdoba i wsparcie dla mniejszych roślin. Służy jako naturalny niski żywopłot i wykorzystywana jest do aranżacji rabat bylinowych oraz ogrodów skalnych. Zielona santolina znalazła zastosowanie w kuchni i ziołolecznictwie. Jakie są jej gatunki, odmiany i jak ją uprawiać?
Brzoskwinia "Inka" to ciepłolubne drzewo rodzące soczyste i smaczne owoce. Pochodzi z Chin, dlatego dogodne warunki do jej wzrostu to chronione od wiatru, słoneczne miejsca. Pielęgnacja inki jest prosta, ale wymaga posadzenia drzewa w konkretnej glebie i regularnego przycinania gałęzi. Roślina nie jest odporna na choroby i mróz.
Trójsklepka to bardzo interesująca bylina. Znana jest także pod nazwą „storczyk ropuszy”, a to dlatego, że osobliwy wygląd jej kwiatów bywa czasami kojarzony właśnie ze storczykami.
Akacja to potoczna nazwa drzewa, wywodzącego się z rodziny bobowatych bądź motylkowych. Poprawna nazwa tej rośliny to robinia akacjowa. Jest to drzewo bardzo powszechnie występujące na całym świecie, ponieważ bardzo dobrze rośnie, nawet na ubogich glebach.
Latem rośliny mogą pięknie się rozwijać, ale do tego potrzebują odpowiedniego nawodnienia, zwłaszcza w upały. O tym, jak prawidłowo je podlewać, opowiedział Łukasz Skop w cyklu „Co z tego wyrośnie?”
Po remontach czy budowaniu drewnianego płotu zwykle pozostają kawałki drewna, z którymi nie wiadomo, co zrobić. Dlatego Izabela Szarmach i Olga Piórkowska w programie HGTV pt. "Wymarzone ogrody" pokazały, jak łatwo wyczarować z nich piękne donice. Zobacz, jak zrobić je krok po kroku.
Jeśli marzy ci się figa z makiem domowej roboty, to na pewno zainteresuje cię hodowla figowca pospolitego. Choć nie jest najpopularniejszym owocem w naszym kraju, może być uprawiany zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Dowiedz się, która opcja odpowiada ci najbardziej.
Klon kulisty znany jest również pod nazwą Globosum. Rośnie dość wolno i po kilkunastu latach osiąga wysokość do 4 metrów. Jego gęsta korona jest atrakcyjna zwłaszcza jesienią, kiedy pojawiają się na niej różnobarwne liście. W ogrodzie można sadzić zarówno czysty gatunek drzewa, jak i klon kulisty szczepiony na pniu. Jakie odmiany klonu występują w Polsce? Poznaj wymagania uprawowe i sprawdź, jak i kiedy przycinać klony kuliste.
Starzec popielny – znany również jako mrozy, starzec srebrzysty czy starzec popielnik – to roślina, która wyróżnia się na tle innych. Jest rośliną jednoroczną, ale warto sadzić ją w ogrodzie co sezon, aby uatrakcyjnić swoje rabaty. Jej rozmnażanie jest stosunkowo proste, dlatego nie trzeba za każdym razem kupować nowych sadzonek rośliny. Chcesz mieć w swoim ogrodzie egzemplarz starca popielnika, ale nie wiesz jak go uprawiać? Poznaj podstawowe wymagania gatunku oraz dowiedz się, jak prawidłowo przycinać mrozy.
Byliny zajmują ważne miejsce w wielu typach ogrodów. Ciekawym przykładem wśród tej grupy roślin jest rogownica kutnerowata, dla której można znaleźć wiele zastosowań. Aby jednak prawidłowo rosła, należy spełnić jej specyficzne wymagania.
Kupidynek to ozdobna roślina, podobna do chabra i stokrotki. Rośnie na łąkach i w ogrodach. Ze względu na ich trwałość, kwiaty wykorzystuje się również jako ozdobę ciętych bukietów. Ma konkretne wymagania w uprawie i pielęgnacji. Cechuje się delikatnością i subtelnością. Ze względu na swoje rozmiary w kompozycjach rabatowych może być kolorowym tłem dla innych, mniejszych roślin.