Ogród zimowy zimny to miejsce stworzone z myślą o odpoczynku w otoczeniu natury o każdej porze roku. To idealne miejsce na spotkanie z rodziną i przyjaciółmi, ale sprawdzi się także w roli wymarzonej samotni, w której można napić się kawy, poczytać książkę albo posłuchać muzyki, wpatrując się jednocześnie w zieleń za szybami. W ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie takimi szklanymi zabudowami tarasu. W związku z tym narosło również wiele mitów, które mogą wzbudzać wątpliwości wśród właścicieli domów, którzy dopiero zastanawiają się nad ich budową.
"Zachowuje kolor przez całą zimę".
Pola pełne lawendy kojarzą się głównie z Prowansją. Okazuje się jednak, że piękne rośliny o fioletowych kwiatkach można z powodzeniem uprawiać także w naszym kraju. Za co pokochali ją Polacy? Co z niej wyrabiają? Sprawdzili to reporterzy Dzień Dobry TVN.
Niektóre działają lepiej niż pochłaniacz wilgoci.
Poznaj porady ogrodnika.
Różanecznik jest wspaniałą ozdobą domu lub ogrodu. Krzew mieni się wieloma barwami w zależności od gatunku. Różanecznik katawbijski zachwyca fioletowym kwiatostanem, a różanecznik japoński wypełnia ogród kwiatami w odcieniu pomarańczowoczerwonym.
Niektóre rośliny warto posadzić już teraz.
Zanim podjęta zostanie decyzja o posadzeniu danej rośliny w ogrodzie, warto zdobyć o niej więcej informacji. Powojnik pnący to wyjątkowy gatunek o specyficznych wymaganiach dotyczących warunków uprawy i sposobu pielęgnacji. Pora przekonać się, jak trzeba o niego dbać.
Wielu z nas ceni sobie rośliny, które są nie tylko ozdobne, ale mają także praktyczne zastosowanie. Dobrym przykładem jest oliwnik baldaszkowaty, który nie jest jeszcze zbyt popularny w polskich ogrodach. Warto jednak poznać go bliżej.
Nie wiesz, jak wybrać rośliny płożące na skalniak i na skarpę? Poznaj najłatwiejsze w uprawie gatunki, dowiedz się, gdzie je sadzić oraz jak je pielęgnować.
Wśród berberysów można wyróżnić ponad 400 różnorodnych gatunków i jeszcze więcej odmian. Jednym z najatrakcyjniejszych i często sadzonych w polskich ogrodach jest berberys "Erecta", charakteryzujący się liśćmi, pięknie przebarwiającymi się w okresie jesiennym. Jak powinno wyglądać przycinanie berberysów i czy roślina nadaje się na żywopłot? Poznaj jej najciekawsze sposoby zastosowania, wymagania oraz zasady pielęgnacji.
Drzewo chusteczkowe to potoczne określenie gatunku, jakim jest dawidia chińska. Roślina wyróżnia się nie tylko intrygującą nazwą, ale również walorami estetycznymi.
Sasanka zwyczajna uprawiana jest w polskich ogrodach jako roślina ozdobna. Niewiele osób wie, że oprócz walorów estetycznych gatunek ma również właściwości lecznicze, które można wykorzystać.
Sierpień to czas kiedy hortensje prezentują w pełnym rozkwicie swój legendarny urok. Do największej hodowli tych kwiatów w Wojsławicach wybrał się Piotr Wojtasik. Skąd wzięła się nazwa tych niezwykłych roślin, i w jakich warunkach czują się najlepiej, opowiedziała Małgorzata Gębala.
Każda bylina ma specyficzne wymagania, które należy spełnić, aby mogła prawidłowo się rozwijać. Pełnik europejski jest na to dobrym przykładem. Zaproś go do swojego ogrodu, a na pewno nie pożałujesz!
Nawozy magnezowe uzupełniają niedobory magnezu, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu roślin i stworzenia im optymalnych warunków glebowych.
Pełnia lata przynosi koszyki wypełnione warzywami i ziołami. Ogrodnik Łukasz Skop w Dzień Dobry TVN pokazał, co udało mu się wyhodować w ogródku. Opowiedział też, jak dbać o rośliny, by dawały plony aż do jesieni.
Naparstnica to ozdoba bylina, która poprzez samodzielne rozmnażanie może w niezwykły, nieregularny sposób ozdobić niejeden przydomowy ogród. Chętnie wybierana przez florystów jako główny bohater bukietów. To okazała, wysoka roślina, z intensywnie kolorowymi kwiatami przypominającymi kształt naparstków lub dzwonków, które układają się w puszyste grona. Uprawa naparstnicy nie wymaga szczególnych umiejętności ogrodnicznych. Często dotykają ją choroby, jednak jeśli właściwie ją zabezpieczymy, przez kilka lat będzie ozdobą ogrodów.
Istnieją popularne rośliny ogrodowe, do których nie przywiązujemy większej wagi, nie przyglądamy się im, a czasem mijamy je, nawet ich nie zauważając. Dobrym przykładem są tuje. Dlaczego?
Przycinanie i formowanie iglaków to ważne zabiegi, które należy wykonywać w większości ogrodów z iglastymi drzewami i krzewami.
Ligustr zimozielony jest krzewem szczególnie polecanym osobom, które chcą mieć piękny, zwarty i utrzymujący w zimie liście żywopłot. Ligustr zimozielony szybko rośnie, przyrost roczny tej rośliny może wynosić 20 cm, a niekiedy nawet więcej.
Róże pienne mogą być piękną, naturalną dekoracją nawet w niewielkich ogrodach. Oprócz kwitnących kwiatostanów wyróżniają się również delikatnym, przyjemnym zapachem. Ich główną zaletą jest też to, że należą do roślin wieloletnich, nie ma więc potrzeby corocznego sadzenia nowych egzemplarzy. Poznaj odpowiedź na pytanie, jak powinno wyglądać cięcie róż piennych, ich sadzenie oraz jak zabezpieczyć roślinę na zimę.
Zbliżają się upragnione wakacje, przez co wiele osób zastanawia się czy rośliny na działce, bądź w domu poradzą sobie podczas ich nieobecności. W Dzień Dobry TVN Łukasz Skop podpowiedział, co zrobić, by kwiaty przetrwały i nadal zachwycały po powrocie z urlopu.
Coraz więcej osób decyduje się na sukulenty w szkle. Nic dziwnego – taka dekoracja jest nieskomplikowana w przygotowaniu, a oprócz tego łatwa w pielęgnacji. Rośliny gromadzące wodę to świetne rozwiązanie dla zapominalskich. Sprawdź, jakie sukulenty wybrać do uprawy w domu, jak je sadzić oraz jak podlewać.
Rogownica pospolita to znana w krajach o umiarkowanym klimacie bylina z rodziny goździkowatych. Niepozorna i urocza roślina z drobnymi białymi kwiatami jest nielubianym przez rolników chwastem. Rośnie głównie dziko, pokrywając łąki, lasy i tereny przydrożne. W okresie kwitnienia pachnie miodem. Co warto o niej wiedzieć? Jak chronić uprawy przed ekspansją rogownicy pospolitej?
Tawuła to krzew z rodziny różowatych. Występuje w wielu gatunkach różniących się pokrojem i kwiatostanem. Większość z nich nie jest trudna w uprawie i wykazuje dużą tolerancję na zanieczyszczenia.
Rośliny jednoroczne zasługują na swoje specjalne miejsce w ogrodzie. Są dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które często zmieniają ogrodowe aranżacje.
Klon ginnala jest odmianą klonu tatarskiego, pochodzącego z obszarów Azji Mniejszej i południowo-wschodniej Europy. Ma małe wymagania uprawowe i charakteryzuje się szybkim wzrostem.
Wierzba "Hakuro", a właściwie wierzba "Hakuro Nishiki", to roślina wieloletnia należąca do rodziny wierzbowatych. Jak sugerować może nazwa, pochodzi z Japonii.
Porzeczki są jednym z najchętniej uprawianych krzewów w Polsce. Świetnie radzą sobie ze zmianami pogody i niedoborem niektórych składników odżywczych w glebie, ale mimo to zdarza się, że padają ofiarą szkodników. Na szczęście choroby porzeczek są dość łatwe w identyfikacji i już po zauważeniu pierwszych objawów można skutecznie pozbyć się problemu. Sprawdź, jak rozpoznać szkodniki żerujące na krzewach i o czym świadczą czerwone plamy na liściach porzeczki.