Można je kupić praktycznie w każdej kwiaciarni czy nawet supermarkecie. Łatwa dostępność sprawia, że kwiat ten jednym z częściej kupowanych. Przed zakupem warto zaznajomić się z zasadami pielęgnacji tego kwiatu.
Odmiany storczyków
Storczyki są ozdobą mieszkania, a ich kolorystykę można dostosować do innych barw wystroju. Być może właśnie z tego powodu stały się one w ostatnich latach tak popularne. Szeroka gama kolorów, a do tego duży wybór kształtów sprawia, że storczyki są jednym z najczęściej kupowanych roślin pokojowych.
Do domów najlepiej nadają się następujące rodzaje: Miltonia (zwana bratkiem storczykowym), Zygopetalum, Cambria, Cymbidium, Katleja, Dendrobium czy Vanda. Są dość łatwe w uprawie, więc poradzą sobie z nimi nawet mniej wprawni hodowcy. Wiele osób często zadaje pytanie, jaka jest różnica między orchideą a storczykiem.
Okazuje się, że żadna i pojęcia te można stosować zamiennie. Najpopularniejszy rodzaj to Phalaenopsis, którą często można zobaczyć na domowych parapetach. Kolejna to storczyk Cattleya zwany królową orchidei. Warto wiedzieć, że storczyki pochodzą z Azji i Ameryki Południowej, jednak w dzisiejszych czasach dzięki rozmnażaniu storczyków metodą „in vitro” możemy się cieszyć ich pięknem we własnym mieszkaniu.
Szczególne zainteresowanie wzbudza storczyk miniaturka. Popularne rodzaje to: Stelis, Dracula, Masdevallia czy Platystele. Podobnie jak duże egzemplarze, również lubią ciepło, nie znoszą jednak nadmiaru wilgoci. Warto je od czasu do czasu zraszać.
Pielęgnacja storczyków
Jak dbać o storczyki? Jest kilka zasad, których powinniśmy się trzymać, aby cieszyć się pięknem tych kwiatów jak najdłużej. Przede wszystkim liczy się odpowiednie umiejscowienie kwiatu. Powinno ono mieć dostęp do światła, ale nadmiar słońca może działać na ich niekorzyść, powodując poparzenia. Storczyki nie lubią ciemnych miejsc i ustawione w cieniu szybko marnieją, objawiając swój dyskomfort matowieniem liści.
To tłumaczy fakt, dlaczego tak często można je zobaczyć na parapetach. Lubią za to odpowiednią wilgotność powietrza, która powinna wynosić ok. 60%. Warto wyposażyć się w nawilżacz powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Storczyk w łazience to dobry pomysł pod warunkiem, że dysponujemy w niej oknem. Brak światła bowiem roślina może wcześniej czy później manifestować ciemnieniem liści. Nie będzie też rosła. W pielęgnacji pamiętać należy też o tym, aby opadające kwiaty koniecznie na bieżąco usuwać, by nie dopuścić do rozwoju bakterii czy pojawienia się szkodników. Optymalna temperatura dla storczyków to 20-25℃, natomiast zimą wystarczy im 18℃.
Jak podlewać storczyki? Na pewno nie za często. Zbytnie nawilżenie powoduje, że ich korzenie szybko gniją, więc proces nawadniania powinien odbywać się co kilka dni. Jeśli chodzi o storczyki, podlewanie należy wykonać rano, nalewając wodę do spodka. Inne rozwiązanie to "kąpiel storczyków", którą wykonamy wstawiając doniczkę z kwiatem do wody na kilka minut. Woda dla storczyków powinna być miękka, pozbawiona wapnia i lekko kwaśna. Sprawdzi się deszczówka lub ustana woda kranowa.
Pielęgnacja storczyków to także właściwe nawożeni. Powinno się do tego stosować wyłącznie produkty dedykowane tym kwiatom. Mieszanki uniwersalne nie są tu wskazane. Nawożenie należy przeprowadzać raz na dwa tygodnie i wyłącznie w okresie ich wzrostu. W uprawie storczyków znaczenie ma także wybór odpowiedniej ziemi. Musi ona zawierać korę i torf, aby zapewniała przepływ powietrza – w tym przypadku ziemia ogrodowa się nie sprawdzi.
Kiedy przesadzać storczyki? Wtedy, kiedy zauważymy, że korzenie nie mieszczą się w doniczce. Zwykle powinno się to wykonywać co 2 lata, bo w tym czasie przyrost rośliny może sprawić, że konieczne będzie zapewnienie jej więcej miejsca. Ściśnięte korzenie bowiem rzutują na kondycję całej rośliny.
Storczyki – pielęgnacja po przekwitnięciu
Kiedy storczyki przekwitają, pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, jest usunięcie zeschniętych liści. To absolutna konieczność. Ważną kwestią jest także to, jak przycinać storczyki. Otóż należy przyciąć pęd, na którym roślina kwitła, pod warunkiem że nie ma już na nim żadnych kwiatów. Zazwyczaj proces następuje to jesienią. Najlepiej przycinać jak najbliżej najwyższego liścia. Zabieg ten jest ważny dla pobudzenia rośliny do wytwarzania silniejszych pędów. Storczyka po przekwitnięciu należy przenieść w chłodniejsze miejsce (16-20℃). W takich warunkach będzie mógł przejść w stan spoczynku. Pielęgnacja storczyków po przekwitnięciu jest prosta. W tym czasie należy ograniczyć podlewanie i zaprzestać nawożenia. Kiedy roślina zacznie wytwarzać pędy, przenosimy ją z powrotem do oryginalnego miejsca i zwiększamy podlewanie.
Zobacz także:
- Jak zadbać o storczyki? Maja Popielarska radzi, jak stworzyć im idealne warunki
- Zakochani w storczykach. "Tradycje ogrodnicze naszej rodziny to już ponad 90 lat"
- Co zrobić, gdy storczyki więdną i mają suche pędy? "Sprawdźmy stan korzeni"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Westend61