Ogród

Zakochani w storczykach. "Tradycje ogrodnicze naszej rodziny to już ponad 90 lat"

Ogród

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Bartek Dajnowski
Zakochani w sobie i storczykach
Zakochani w sobie i storczykachDzień Dobry TVN
wideo 2/12
Dzień Dobry TVNZakochani w sobie i storczykach

Laurencja i Marcin Kaczmarscy są trzecim pokoleniem z tradycjami ogrodniczymi. Na co dzień zajmują się hodowlą i kolekcjonowaniem storczyków. - Bardzo fajna ta nasza praca. Niejeden mógłby nam pozazdrościć - przyznaje miłośniczka roślin w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Z miłości do storczyków

Jak to zwykle bywa, zaczęło się od jednego niewinnego storczyka. Z upływem czasu kwiatów w domu Laurencji Kaczmarskiej przybywało. W dwóch pomieszczeniach miała około 400 roślin. - Mąż prowadził firmę komercyjną. Tak się poznaliśmy. Zaczęłam od niego kupować storczyki. Ta moja pasja doprowadziła do sytuacji, że po krótkim czasie rozmów, zakochaliśmy się w sobie - wspominała kolekcjonerka.

Obecnie Marcin Kaczmarski wraz z żoną prowadzi hodowlę storczyków. - Tradycje ogrodnicze naszej rodziny to już ponad 90 lat. W 1928 roku mój dziadek Jan Rojek otworzył gospodarstwo ogrodnicze. Później w latach 70. moi rodzice. (...) Jesteśmy trzecim pokoleniem z tradycjami ogrodniczymi - wyjaśnił pasjonat roślin.

- Bardzo fajna ta nasza praca. Niejeden mógłby nam pozazdrościć. (...) W naszej szklarni oprócz storczyków są też rośliny owadożerne, hoje, filodendrony w niewielkim procencie. Naszą pasją też są zwierzęta, ptaki, których mamy bardzo dużo. Papugi praktycznie mieszkają cały czas w naszych szklarniach. Mamy też agamę brodatą, która też tutaj zamieszkuje - wyliczała Laurencja Kaczmarska.

Pasjonaci storczyków

Małżeństwo fotografuje storczyki i stara się archiwizować okazy. - Storczyki stanowią bardzo różnorodną grupę roślin. Jest ich około 30 tys. gatunków. Różnorodność powala na to, że one się nie znudzą. (...) Człowiekowi nie wystarczy życia, żeby chociaż 10 proc. ich poznać - przyznał hodowca.

Kaczmarscy swoją pasją do roślin zarazili Patrycję Barylską, córkę Laurencji. - Od 10 lat interesuję się storczykami. Mam nadzieję, że w przyszłości będę mogła kontynuować rodzinny biznes i szerzyć naszą miłość do roślin - podkreśliła rozmówczyni Dzień Dobry TVN.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Bartek Dajnowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości