Ogród

Jak zagospodarować ogródek działkowy, żeby był piękny i funkcjonalny?

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Planując ogródek działkowy, najpierw musimy określić jego główną funkcję. Radzimy, jak urządzić ogródek krok po kroku.

Ogródek działkowy w środku miasta to nasza prywatna oaza zieleni i okazja do kontaktu z przyrodą. Niektórzy traktują go wyłącznie jako strefę relaksu, dla innych będzie również źródłem świeżych warzyw i kwiatów. Dlatego tak ważny jest pomysł na ogródek działkowy i plan stref funkcjonalnych, które mają się w nim znaleźć.

Jak zaplanować idealny ogródek działkowy? Projekty w dużej mierze zależą od funkcji, jaką ogródek ma spełniać. Jeśli działka ma mieć głównie charakter rekreacyjny, warto zaplanować ogródek działkowy z domkiem, jeśli natomiast chcemy uprawiać warzywa, możemy zdecydować się na szklarnię lub inspekt. Ważny dla procesu planowania będzie również stan wyjściowy działki – rzadko bowiem zdarza się, że jesteśmy pierwszymi właścicielami ogródka. Najczęściej musimy poradzić sobie z dziedzictwem poprzednich najemców. Podpowiadamy, jak zagospodarować ogródek działkowy krok po kroku i jak najlepiej dopasować go do naszych potrzeb.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Jak urządzić ogródek działkowy? Inspiracje i pomysły

W zależności od tego, jaką przestrzeń mamy do dyspozycji, a także ile czasu będziemy mogli poświęcić na jej pielęgnację, możemy zdecydować się na różne modele zagospodarowania działki. Jeśli ogródek ma służyć głównie rekreacji, warto zdecydować się na duży domek, otoczony trawnikiem i mało wymagającymi iglakami. Jeżeli natomiast mamy dużo wolnego czasu i marzy nam się dostęp do świeżych, samodzielnie wyhodowanych warzyw, możemy zaplanować całoroczny ogródek wielowarzywny.

Jak zatem najlepiej zaplanować ogródek działkowy? Aranżacje w głównej mierze będą zależały od tego, ile czasu chcemy spędzać na działce. W zależności od tego możemy zdecydować się na:

  • Ogródek działkowy weekendowy – ładny ogródek działkowy, wymagający regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale bez zbytniego nakładu pracy. Na działce, którą planujemy odwiedzać tylko w weekendy, warto zainwestować w domek. Ogródek działkowy stanie się w ten sposób również miejscem, gdzie możemy spędzić noc w otoczeniu przyrody. Na działce weekendowej możemy posadzić łatwe w prowadzeniu iglaki i kwitnące byliny. Niewielką część ogródka możemy przeznaczyć na grządkę warzywną, wybierając rośliny, które nie potrzebują codziennej troski (marchew, pietruszka, sałata, rzodkiewka, rabarbar czy cukinia).
  • Ogródek działkowy naturalny – dla osób ceniących kontakt z przyrodą i naturalne aranżacje (możemy zaplanować ogródek w stylu rustykalnym bądź angielskim). Ogródek naturalny nie wymaga wiele troski, warto posadzić w nim rośliny odporne na suszę, przymrozki i niewymagające dodatkowego nawadniania. W ogrodzie naturalnym możemy zrezygnować z grządek warzywnych na rzecz ozdobnych krzewów i bylin kwiatowych. Warto za to posadzić tam drzewa owocowe lub winogrona.
  • Ogródek działkowy całoroczny – jeśli mamy dużo czasu i zależy nam na świeżych warzywach oraz kwiatach z własnego ogrodu, całość lub większą część działki możemy podzielić na grządki warzywne i rabaty kwiatowe. Jeśli jest to nasza pierwsza działka, na początek warto zdecydować się na warzywa i kwiaty mniej wymagające (marchew, sałata, rzodkiewka, pnące róże, milin amerykański), a w miarę zdobywanego doświadczenia powiększać uprawy o bardziej wymagające odmiany.

Jak zagospodarować ogródek działkowy? Porady planowania przestrzeni krok po kroku

Idealny ogródek działkowy powinien jak najlepiej odpowiadać naszym potrzebom. Jak urządzić działkę krok po kroku?

Krok pierwszy – przygotowanie terenu

Zanim zabierzemy się do wyznaczania warzywnych grządek i planowania domku, najpierw musimy dokładnie przeanalizować, w jakim stanie znajduje się nabyta przez nas działka. Rzadko bowiem zdarza się kupić zupełnie niezagospodarowany ogródek działkowy. Aranżacje zacznijmy więc od analizy terenu – zastanówmy się, które rośliny chcemy zostawić, a z których zrezygnować, czy odpowiada nam charakter działki, czy chcielibyśmy zmienić jej funkcje. Często warto wykorzystać potencjał pozostawiony przez poprzednich właścicieli, zamiast przearanżowywać całość ogródka.

Krok drugi – wybór dominującego stylu

Warto się zastanowić, w jakim stylu chcemy urządzić nasz ogródek działkowy. Projekty powinny wynikać z jednej, spójnej koncepcji zagospodarowania przestrzeni. Jeżeli działka ma pełnić głównie funkcje rekreacyjne, można postawić na minimalizm i rośliny łatwe w utrzymaniu. Również styl rustykalny i angielski będą dobrym wyborem dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na pielęgnację ogrodu. Jeśli natomiast ogródek działkowy ma być dla nas przede wszystkim źródłem świeżych warzyw i owoców, musimy na pielęgnację działki przeznaczyć zdecydowanie więcej czasu. W takim wypadku dobrze jest też zainwestować w szklarnię lub inspekt.

Krok trzeci – podział funkcjonalny

Jakie funkcje ma spełniać nasza działka? Wydzielenie stref funkcjonalnych to kluczowy moment zagospodarowania ogródka, bez niego działka będzie po prostu chaotyczna. Swój pomysł na ogródek działkowy warto przelać na papier, uwzględniając proporcje i wymiary działki. W ten sposób łatwiej będzie nam wyobrazić sobie plan przyszłych grządek i inspektów. Jeśli nasz ogródek działkowy nie ma jeszcze porządnego ogrodzenia, warto również zainwestować w płot lub zasadzić żywopłot. 

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Loop Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości