Gnojówka z pokrzyw - przepis na naturalny nawóz. Do jakich roślin go stosować i w jakich proporcjach?

GettyImages-1401996316
Źródło: Dzień Dobry TVN
Sezon na pokrzywę
Sezon na pokrzywę
Domowy ogródek z resztek
Domowy ogródek z resztek
Bananlove ogrody
Bananlove ogrody
Szkodniki w naszych ogrodach
Szkodniki w naszych ogrodach
Ile kosztują ogródki działkowe i jak je kupić?
Ile kosztują ogródki działkowe i jak je kupić?
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Oczko wodne w ogrodzie
HGTV: Oczko wodne w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
Gnojówka z pokrzyw jest naturalnym nawozem dla roślin. Nawozi się nią z powodzeniem m.in. pomidory, maliny, truskawki czy róże i inne rośliny ozdobne. Są też takie, których lepiej nie próbować wzmacniać tym nawozem. Jak zrobić gnojówkę z pokrzyw? Jak często podlewać nią rośliny i jak ją przechowywać? Jaki ma skład chemiczny? Czym można ją zastąpić w razie potrzeby?

Gnojówka z pokrzyw, taka samodzielnie zrobiona, we własnym ogródku, jest naturalnym, bardzo dobrym nawozem dla wielu roślin. Może służyć też jako ochrona przed szkodnikami czy chorobami. Sprawdź, jak ją zrobić, a także co i jak często podlewać gnojówką z pokrzyw.

Gnojówka z pokrzyw - przepis krok po kroku

Składniki:

  • 1 kg świeżych, młodych pokrzyw
  • 10 l wody
  • ewentualnie łyżka mączki bazaltowej

Dodatkowo potrzebne będą:

  • plastikowy lub drewniany pojemnik o odpowiedniej pojemności
  • gaza lub siatka do przykrycia pojemnika

Jak zrobić gnojówkę z pokrzywy?

Najpierw zbieramy pokrzywy uważając, by jeszcze nie miały nasion, potem tniemy pokrzywy na mniejsze kawałki i wkładamy do pojemnika. Zalewamy wodą i przykrywamy gazą lub siatką. To ważne, by nie przykrywać gnojówki z pokrzywy szczelnie, aby mogła zajść fermentacja. Raz dziennie mieszamy nawóz przez 2-3 tygodnie, aż przestanie się pienić i przybierze brązowawy kolor. Do podlewania i pryskania wykorzystujemy samą odcedzoną ciecz. Resztki z dna mogą zasilić kompost. Fermentującą gnojówkę z pokrzywy ustawiamy daleko od miejsc, gdzie przebywają ludzie, ponieważ zapach będzie bardzo nieprzyjemny.

Proporcje i zastosowanie gnojówki

  • gnojówka z pokrzyw jako nawóz do podlewania: 1 część gnojówki na 10 części wody
  • gnojówka z pokrzywy na mszyce do pryskania: 1 część gnojówki na 20 części wody

Gnojówka z pokrzywy, którą spryskamy roślin, pomoże zwalczyć przędziorki, miseczniki, tarczniki i inne szkodniki oraz chlorozę liści. Na mączniaka prawdziwego i rzekomego oraz szarą pleśń lepiej wypróbować proporcji takich jak w nawozie, czyli 1:10. Wtedy stosujemy gnojówkę raz na dwa tygodnie.

Jeśli "lecznicza" gnojówka z pokrzyw ma być skuteczna, trzeba ją zastosować jak najwcześniej, kiedy choroba nie jest rozwinięta, a szkodników mało. Można też korzystać z niej profilaktycznie wczesną wiosną. Gnojówka z pokrzyw bez rozcieńczania może służyć także do zlewania kompostów.

Co i kiedy podlewać gnojówką pokrzywową?

  • warzywa, np.: pomidory, ogórki, kapustę, kalafiory, selery, dynie
  • ogrodowe rośliny ozdobne, np. róże
  • krzewy i drzewa owocowe
  • iglaki

Jeśli chodzi o najlepszy czas na użycie tego nawozu z pokrzywy, to jest to okres od początku wegetacji (wiosna) do końca sierpnia. 

Czego nie podlewać?

  • cebule
  • czosnek
  • fasola
  • groch
  • rododendron
  • azalia
  • wrzos.

Jak często podlewać rośliny gnojówką pokrzywową?

Najczęściej stosuje się taki naturalny nawóz raz w tygodniu. Ale różne rośliny mają różne preferencje dotyczące nawożenia:

  • gnojówka z pokrzyw na pomidory - podlewamy co 2 tygodnie,
  • gnojówka z pokrzywy na maliny - ściółkujemy, nawozimy wczesną wiosną rozcieńczoną gnojówką, w połowie czerwca i na przełomie lipca i sierpnia,
  • gnojówka z pokrzywy na truskawki - ściółkujemy, nawozimy gnojówką na początku maja,
  • gnojówka z pokrzyw na róże - stosujemy raz na 2 tygodnie.

Co zamiast gnojówki? Wyciąg i wywar z pokrzyw na mszyce

Do pryskania i zwalczania szkodników można zastosować wyciąg z pokrzywy. Przygotowuje się go podobnie jak gnojówkę, jednak do jego wykonania wystarczy doba. Proporcje są te same: 1 kg pokrzywy zalewamy 10 litrami wody. Do pryskania stosujemy roztwór z 1 części wyciągu i 5 części wody.

Jeśli okaże się, że gnojówka z pokrzywy i wyciąg nie pomogły na szkodniki lub choroby, można wypróbować jeszcze wywar z pokrzywy. Aby zrobić wywar z pokrzywy, należy 0,5 kg pokrzywy gotować w 5 litrach wody przez pół godziny. Rozcieńczamy gotowy, wystudzony wywar z wodą w stosunku 1:5 i pryskamy nim rośliny.

Jak przechowywać i jak długo może stać?

Kiedy już gnojówka przefermentuje, można ją odcedzić i zamknąć w szczelnym pojemniku, aby zapach się nie rozchodził. Można ją przechowywać w ten sposób tak długo, jak jest potrzebna. Czasami maksymalnie miesiąc, ale lepiej postawić ją w ustronnym miejscu, ponieważ najczęściej zapach jest wyczuwalny nawet ze sporej odległości

Gnojówka z pokrzyw - skład chemiczny

Gnojówka z pokrzyw jest dobrym nawozem, ponieważ zawiera duże ilości azotu i potasu, a także magnezu, żelaza, wapnia, krzemu, manganu, cynku, kwasów organicznych i soli mineralnych. W pokrzywie są również witaminy A, B, C i K oraz flawonoidy, które mają właściwości przeciwutleniające.

Gotową gnojówkę z pokrzywy można także kupić w sklepie. Zaletą jest na pewno brak nieprzyjemnego zapachu gnojówki. Przed zakupem warto jednak sprawdzić jej skład - powinien zawierać dodatkowo tylko wyciągi z innych roślin.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości