Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez choinki. Niestety po kilku tygodniach starannie udekorowane drzewko traci swój urok i zaczyna gubić coraz więcej igieł. Jak się go pozbyć, by nie zaszkodzić środowisku? Czy można dać mu drugie życie? W Dzień Dobry TVN na te pytania odpowiedział ogrodnik Łukasz Skop.
Co zrobić z choinką po świętach?
W ramach celebrowania bożonarodzeniowej tradycji wiele osób decyduje się na zakup żywej choinki. Pachnące lasem drzewko jest piękną ozdobą wnętrza, jednak w nowym roku trzeba się go pozbyć. Okazuje się, że można zrobić to z korzyścią dla przydomowego ogrodu.
- Zacznijmy od samych igieł, które często się osypują (...). To jest bardzo dobra ściółka. Wszystkie igły drzew iglastych lekko zakwaszają podłoże i możemy użyć ich w ogrodzie, na przykład do wyściółkowania miejsc, gdzie rosną rośliny kwasolubne, na przykład wrzosy, magnolie, różaneczniki, azalie - zauważył Łukasz Skop, jednocześnie zwracając uwagę na szerokie zastosowanie gałązek choinkowych.
- Możemy je wykorzystać na kompostownik (...). Możemy je wykorzystać do okrycia wszystkich wrażliwych roślin, które mamy w ogrodzie - zapewnił ekspert.
Choinka w doniczce - czy można ją posadzić w ogrodzie?
Choinkę w doniczce można z powodzeniem posadzić we własnym ogrodzie. Warto jednak pamiętać o tym, że przeznaczone do uprawy drzewko musi być w dobrej kondycji.
- Te choinki zostały wykopane z plantacji tuż przed samymi świętami, więc cały ich system korzeniowy został bardzo ograniczony i uszkodzony (...). One będą później miały trudności w przyjęciu się w gruncie - wyjaśnił Łukasz Skop.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zamierzasz kupić gwiazdę betlejemską? Zastosuj się do jednej rady, żeby nie odpadły jej liście
- Rośliny lubią, kiedy się z nimi komunikujesz. Co mówić, żeby się rozwijały?
- Rośliny inwazyjne - piękne, ale niebezpieczne. Co truje nasze ogrody?
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News