Ogród

Zamierzasz kupić gwiazdę betlejemską? Zastosuj się do jednej rady, żeby nie odpadły jej liście

Ogród

Autor:
Oskar
Netkowski
Gwiazda betlejemska

Gwiazda betlejemska to dosyć wymagająca roślina. Choć cieszy się dużą popularnością, nie każdy potrafi o nią odpowiednio zadbać. Pierwszy krok w kierunku dobrej pielęgnacji możesz, a właściwie musisz zrobić tuż po przyjściu do domu.

Gwiazda betlejemska - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Pochodzący z Meksyku ogromny krzew - poinsecja lub gwiazda betlejemska, a dla botaników - wilczomlecz nadobny, jest najbardziej znaną roślina bożonarodzeniową. Najpopularniejsze są egzemplarze z czerwonymi kwiatostanami. Hodowcy stworzyli także odmiany różowe, pomarańczowe, złociste, białe i dwubarwne. Podczas zakupu każdego z nich, warto zastosować się do rady eksperta.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

- Kupując gwiazdą betlejemską, zwróćmy uwagę na to, żeby te znajdujące się w środku drobne kwiatuszki były albo w pąkach, albo dopiero zaczęły się rozwijać. Wtedy będziemy mieć pewność, że gwiazda betlejemska będzie zdobić nasze mieszkanie nawet do 4 albo i 5 tygodni - mówił w Dzień Dobry TVN Łukasz Skop.

Gwiazda betlejemska - odpadające liście

Poinsecja nazywana gwiazdą betlejemską stanowi symbol świąt Bożego Narodzenia. Aby długo cieszyła nasze oczy, należy o nią odpowiednio zadbać. Po przyniesieniu do domu, nie odpakowuj jej od razu. Roślina najlepiej czuje się w temperaturach 12-22 st. C, dlatego musi przyzwyczaić się do nowych warunków. W innych warunkach liście zżółkną i opadną.

Uprawa gwiazdy betlejemskiej nie jest trudna, ale należy zastosować się do kilku wskazówek. Oto porady Łukasza Skopa:

  • Transport: Podstawą jest zadbanie o gwiazdę betlejemską w trakcie jej przewożenia. By uchronić kwiat przed zimnym powietrzem, należy owinąć go w arkusz papieru.
  • Podlewanie: Jeśli podłoże w doniczce jest przesuszone, trzeba je odpowiednio nawodnić. - Najlepiej wykorzystać do tego miskę albo wanienkę. Może to być również wystarczająco głęboka podstawka, do której wstawimy całą roślinę i nalejemy do miski odpowiednią ilość wody. W naczyniu z wodą roślina powinna stać ok. 30 minut. Tak, by bryła korzeniowa mogła odpowiednio nasiąknąć wilgocią - radził ogrodnik.
  • Przesadzanie: Gwiazdę przesadzamy do świeżej ziemi. - Należy dać roślinie więcej podłoża, bo wtedy utrzyma więcej wilgoci i nie będziemy musieli martwić się o to, że roślina w czasie świąt ulegnie przesuszeniu - mówił Łukasz Skop.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Yiming Chen/Getty Images

Pozostałe wiadomości