Świerk kaukaski jako choinka na święta. Uprawa i popularne odmiany drzewa

Świerk kaukaski
Fot. Aliseenko / Getty Images

Aureospicata oraz Aurea to jedne z dwóch najczęściej sadzonych w Polsce odmian świerka kaukaskiego, które znajdują zastosowanie nie tylko jako drzewa dekoracyjne, ale także jako choinki świąteczne. Sprawdź, jak wygląda pielęgnacja różnych rodzajów świerka kaukaskiego w doniczkach i poznaj jego podstawowe warunki uprawy.

Świerk kaukaski pochodzi z terenów Kaukazu i Turcji. Bywa nazywany również świerkiem wschodnim. Dość dobrze radzi sobie w polskim klimacie, uznawany jest za roślinę udomowioną. Jako jedno z nielicznych drzew z gatunku świerków może rosnąć nawet na stanowiskach zacienionych. Naturalnie występuje głównie w górach oraz w lasach, gdzie tworzy drzewostany lite. W Polsce najczęściej sadzony jest w parkach, czasami w ogrodach. Istnieje możliwość kupienia specjalnych sadzonek, które można wykorzystać jako drzewka choinkowe, a po świętach umieścić je na stałym miejscu w ogrodzie. Co warto wiedzieć o świerku kaukaskim?

Więcej:

Świerk kaukaski – odmiany

Jakie odmiany świerka kaukaskiego są najłatwiej dostępne w Polsce? Na jaki rodzaj drzewa warto się zdecydować i jakie są jego cechy charakterystyczne? Poniższe propozycje można wykorzystać również w okresie świątecznym jako żywe choinki.

  • Aureospicata to odmiana o stożkowym kształcie i nieregularnym pokroju, dekoracyjnych, krótkich igłach i żółtych przyrostach. Świerk osiąga maksymalnie 10 metrów wysokości, choć rośnie bardzo wolno. Innym określeniem dla rośliny jest nazwa Aurea.
  • Gracilis charakteryzuje się zwartym i regularnym pokrojem w kształcie stożka. To jedna z odmian karłowatych, której igły mają klasyczny, ciemnozielony kolor.
  • Golden Star wyróżnia się zwartym pokrojem, gęstą koroną oraz niewielką wysokością, która nie przekracza 2 metrów w ciągu pierwszych 10 lat od zasadzenia. Ma grube, krótkie i zaokrąglone igły.
  • Barnes to karłowa odmiana świerka kaukaskiego. Rośnie powoli, przybierając początkowo kształt gęstej kuli, a następnie nieregularnego stożka, zaokrąglonego w górnych częściach drzewa. Ma krótkie i sztywne pędy oraz igły. Nadaje się do sadzenia w ogrodach skalnych.
  • Typowe dla odmiany Early Gold są intensywnie żółte igły, wąskostożkowy pokrój oraz gęsta i nieregularna korona. Jest ona mutacją odmiany Aureospicata.
  • Golden Start charakteryzuje się wyjątkowo intensywnym, jaskrawozielonym zabarwieniem wiosennych przyrostów. Pięknie komponuje się jako tło dla roślin w ciemniejszym kolorze.

Uprawa świerka kaukaskiego

Świerk kaukaski rośnie dobrze zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i w miejscach zacienionych. Lubi miejsca osłonięte od silnego wiatru. Preferuje gleby żyzne i przepuszczalne, ale świetnie radzi sobie również na podłożach gorszej jakości. Iglak należy do roślin średnio mrozoodpornych. Najlepiej rośnie w cieplejszych regionach Polski.

W czasie długotrwałej suszy świerk kaukaski powinien być systematycznie podlewany. Zimą młode okazy warto zabezpieczać ściółką. Nawożenie nie jest konieczne, choć roślina dobrze reaguje na nawozy organiczne. Z kolei coroczne cięcie drzewa jest wprost niewskazane, ze względu na związane z tym ryzyko deformacji gałęzi.

Świerk kaukaski może być atakowany przez szkodniki (przędziorki), żerujące głównie na drzewach iglastych. Inne objawy chorobowe mogą wystąpić w związku z opieńką miodową oraz zgnilizną pnia.

Prezent z klasą, czyli rękodzieło pod choinkę

Zastosowanie świerka kaukaskiego

Świerk kaukaski nadaje się do sadzenia w średnich i dużych ogrodach. Jego karłowe odmiany mogą być stosowane jako element dekoracyjny wrzosowisk oraz skalniaków. Najczęściej świerk kaukaski sadzony jest w parkach zieleni miejskiej. Może rosnąć jako soliter lub w większych grupach, po kilka egzemplarzy drzewa. Kolejne zastosowanie świerka wiąże się z okresem świątecznym – drzewko polecane jest wszystkim osobom, którym znudziła się choinka sztuczna.

Choinka na święta ze świerka kaukaskiego – jak pielęgnować roślinę?

Wybierając świerk kaukaski na święta, jako alternatywę dla sztucznej choinki, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach pielęgnacji, które pozwolą zachować zdrowie rośliny i zasadzić je po świętach w odpowiednim miejscu w ogrodzie.

Sadzonki świerka kaukaskiego kupowane w doniczkach powinny zostać wyniesione na zewnątrz tuż po zakupie. Drzewo przebywające na dworze, nawet w niskich temperaturach, będzie czuło się o wiele lepiej niż w ciepłym, ogrzewanym pomieszczeniu. Jeśli temperatura powietrza nie spada poniżej 0, nie ma konieczności zabezpieczania rośliny i pojemnika, w którym się znajduje. Związane gałęzie należy wyprostować. Świerk kaukaski w doniczce najlepiej jest postawić w miejscu niezadaszonym, w którym jej dostęp do opadów nie będzie ograniczony. Choinkę należy wnieść do domu dopiero przed samymi świętami. W tym czasie należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu.

Po świętach świerk wraz z donicą powinien zostać ponownie wyniesiony na zewnątrz, a kiedy temperatura zacznie rosnąć i ziemia nie będzie już zamarznięta, sadzonkę można będzie umieścić na stałym podłożu w ogrodzie.

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie