Przygotuj swój balkon na jesień. Jak zrobić poidełko dla ptaków?

''Balkon po wakacjach''

Początek września to doskonały moment, aby sprawdzić, jak się mają rośliny, które rosną w doniczkach postawionych na balkonie. O tym, które z nich wymagają przycięcia powiedział Łukasz Skop. Nasze ekspert pokazał również, jak przygotować poidełko dla ptaków.

Rośliny na balkonie

Warzywami, które możemy posadzić w doniczce są pomidory. Aby móc się nimi cieszyć wczesną jesienią, należy zawczasu odpowiednio zadbać o krzaczki, na których rosną. Warto więc usunąć gałązki, na których nie ma owoców i brązowe liście.

Odcinamy też wszystkie wierzchołki z kwiatami. Może się to wydawać brutalne, ale te kwiaty nie zdążą już zawiązać owoców, jest po prostu na to zbyt późno

- wyjaśnił Łukasz Skop.

Tak przygotowany krzak pomidora będzie jeszcze rodził owoce przez miesiąc, a nawet dwa.

Na początku września warto też się przyjrzeć rozmarynowi rosnącemu na balkonie. Na początku należy go wyjąć z doniczki i sprawdzić, w jakiej kondycji są korzenie. Kolor brązowy oznacza, że są już martwe, a biały - że żywe. Jeżeli zauważymy te drugie, to następnym krokiem jest przesadzenie rośliny do świeżej ziemi, a następnie jej przycięcie co najmniej o połowę.

Na zimę zabieramy ją do domu, bo rozmaryn boi się mrozu

- powiedział ogrodnik.

Inną rośliną, o jaką trzeba zadbać wczesną jesienią jest balkonowa begonia. Po lecie należy usunąć wszystkie opadłe kwiaty oraz brązowe i spleśniałe liście.

Nie pozbywamy się jednak liści, które tylko straciły kolor, bo jednak roślina musi mieć część liści, żeby czymś się odżywiać

- wytłumaczył Łukasz.

Dodał także, że po takich zabiegach begonia powinna się odbudować. Trzeba tylko pamiętać, aby nie stawiać jej w słońcu.

Poidełko dla ptaków - jak zrobić

Do jego przygotowania przyda nam się donica, do której wsypujemy drenaż w postaci keramzytu, a następnie wypełniamy ją niemal po brzegi ziemią. Teraz czas na dopasowanie naczynia, do którego później będziemy wlewać wodę dla ptaków. Na sam koniec sadzimy dookoła miski rośliny.

Na jej dno wkładam kamień, żeby ptaki mogły łatwiej pić

- stwierdził ogrodnik.

>>> Zobacz także:

Kompost - skarb miłośników ogrodnictwa. Jak przygotować go samodzielnie?

W mieszkaniu wyhodował sobie dżunglę: "Ceny roślin kończą się na kilku tysiącach złotych"

Żywe kamienie szczęścia i roślina pająk, czyli dziwolągi w doniczkach, które wprawią was w spore zdumienie

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Reporter: Łukasz Kowalski

podziel się:

Pozostałe wiadomości