Jesienią kwitnie wiele kwiatów, ale to też czas przesadzania okazów, które nie przyjęły się wiosną. Łukasz Skop w cyklu "Co z tego wyrośnie" opowiedział, jak pielęgnować rośliny o tej porze roku.
Co zrobić, aby otrzymać sadzonkę?
Aktinidia to pnącza wydające jadalne owoce (mini kiwi, kiwi berry), które można uprawiać w naszym kraju całkowicie samodzielnie. Z roku na rok staje się ona coraz bardziej popularna, odnajdując swoje miejsce jako ozdoba ścian, pergoli i ogródków. Ze względu na długie pnącza, należy regularnie ją podcinać. Na czym polega uprawa aktinidii i jak wygląda jej cięcie?
Ambrowiec to bardzo dekoracyjne drzewo liściaste, które coraz częściej bywa sadzone w naszych ogrodach. Na rynku mamy wiele gatunków i odmian, dzięki czemu możemy dobrać drzewo idealnie pasujące do naszej działki.
Opryski to prosty zabieg rozpylania wybranej substancji na rośliny. Pełni różne funkcje – chroni przed działaniem szkodników i rozwojem chorób, a opryski przeciw kleszczom pomagają zmniejszyć ryzyko występowania tego groźnego pasożyta na użytkowanym przez nas obszarze.
Pestka mango znalazła swoje zastosowanie w kosmetyce oraz branży dietetycznej. Z nasion produkowane są kosmetyki i środki odchudzające. Mango ma wiele zalet i co najważniejsze, można je hodować w domowych warunkach.
Kiedy należy je zasiać?
W małych ogrodach coraz większą popularnością cieszą się rośliny cebulowe. Rzadko słyszy się jednak o gatunku, jakim jest kamasja, czyli niezwykle dekoracyjny kwiat pochodzący z Ameryki Północnej i Południowej. Kamasja świetnie prezentuje się na niskich bylinach kwiatowych, ładnie wyróżnia się na tle ozdobnych traw. To jednak nie wszystko, co warto wiedzieć o roślinie. Sprawdź, jakie mieszańce gatunkowe można wyróżnić oraz jak o nie dbać.
Mimo że lato powoli się kończy i noce są już dużo chłodniejsze, to są rośliny, które nadal kwitną i cieszą nasze oczy. Są nimi m.in. hortensje. Jakiej pielęgnacji wymagają? Jak prawidłowo je przesadzać? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Figowiec pospolity to przykład egzotycznej rośliny, która rozgościła się w naszych domach. Doniczek z tym gatunkiem można spotkać coraz więcej. Jednak aby figowiec pospolity cieszył oko, jego uprawa musi być przemyślana. Czego potrzebuje ta roślina, by mogła dać słodkie owoce?
Wśród roślinności występującej na obszarze Polski znaleźć można 3 gatunki o właściwościach trujących. Są to barszcz Sosnowskiego, szalej jadowity i szczwół plamisty. Zdarzało się, że ten ostatni mylony był z różnymi roślinami jadalnymi. Jak rozpoznać szczwół i jakie są objawy zatrucia nim?
Siedmiopalecznik błotny to mało znane w Polsce zioło o leczniczych właściwościach. Poznaj jego tradycyjne zastosowanie!
Dzika róża jesienią wydaje swoje owoce. Są pełne witamin i minerałów, z których warto korzystać, kiedy przychodzą chłodniejsze dni. Można ją kupić, uprawiać w ogródku lub zbierać w lesie. Sprawdzi się idealnie na podniesienie naszej odporności i pozytywnie wpłynie na zbolałe stawy. Co więcej, bardzo łatwo przygotować z niej napar. Sprawdź nasz sposób.
Czy wiesz, że niektóre rośliny ozdobne można także jeść? Dowiedz się, jakie ma wymagania i jak pielęgnować nasturcję jadalną. Sprawdź, które jej części można dodawać do posiłków, aby wzbogacić ich smak.
Są rośliny, które należy sadzić w okresie od września do października. Wśród nich wymienić można m.in. hiacynty, tulipany, przebiśniegi czy krokusy. Termin sadzenia wynika z tego, że rośliny muszą zdążyć się zakorzenić, by zakwitnąć na wiosnę.
Marcin Tyszka to ceniony fotograf na całym świecie, którego zdjęcia ukazują się na łamach takich magazynów jak: "Vogue" czy "Harper's Bazaar". Widzowie TVN-u doskonale znają go z programu "Top Model", w którym zasiada w jury. A czy wiedzieliście, że projektuje również ogrody? O swojej pasji opowiedział naszej reporterce Katarzynie Jaroszyńskiej, a Rafał Mgłosiek i Damian Kohyt w studiu Dzień Dobry TVN doradzili, jak dużymi roślinami nadać charakter wnętrzom.
Ostrokrzew w Polsce znany jest głównie jako krzew. Tę popularną roślinę z chęcią wykorzystuje się przy tworzeniu stroików lub wieńców bożonarodzeniowych. Podpowiemy, jak pielęgnować ostrokrzew oraz na co zwrócić uwagę przy jego uprawie.
To ostatni dzwonek na przycinanie drzewek owocowych. Ma ono na celu usuwanie młodych przyrostów, przez które owoce słabiej się rozwijają.
Popularnymi odmianami grzybów, które z powodzeniem są hodowane w przydomowych ogródkach, są pieczarki i boczniaki. Rzadziej twardnik japoński, znany pod nazwą shiitake. Jednak nie tylko je możemy wyhodować w ogródku. Dowiedz się, jakie grzyby możesz uprawiać na działce.
Ze względu na duże różnice we wzroście pojedynczych egzemplarzy, świdośliwa olcholistna bywa uznawana zarówno za krzew, jak i za drzewo. Roślina jest niezwykle atrakcyjna w uprawie, a dzięki smacznym owocom stanowi nie tylko oryginalną dekorację ogrodu. Jej sadzonki nie cieszą się w Polsce dużą popularnością, ale warto zwrócić na nią uwagę i rozważyć posadzenie świdośliwy na swojej działce. Jakie odmiany są najlepsze do nieprzemysłowej uprawy?
Właściwa pielęgnacja wrzosów pozwoli cieszyć się ich pięknymi kwiatami od końca września aż do pierwszych przymrozków. Ich uprawa nie jest trudna, wymaga jednak przestrzegania kilku prostych zasad. Jak właściwie dbać o te piękne rośliny?
Jesień nie musi oznaczać pustych rabat i ponurej, szarej aury, jeśli tylko w ogrodzie znajdzie się miejsce dla jesiennych kwiatów. Część z roślin kwitnących jesienią można posadzić również na balkonie. Niektóre z nich, przy odpowiedniej pielęgnacji, mogą być nawet uprawiane jako gatunki wieloletnie. Przedstawiamy sposoby na ozdobienie balkonów.
Krwawnik pospolity to zioło o właściwościach leczniczych, wykorzystywane od dawna w medycynie ludowej. Działa bakteriobójczo, bakteriostatycznie i przeciwzapalnie. Krwawnik pospolity znalazł zastosowanie również w kosmetyce – pomaga uporać się z nieestetycznymi zmianami skórnymi.
Mimo że kalendarzowe lato zbliża się ku końcowi, to na działkach i balkonach wciąż jest kolorowo. Kwitną teraz rdzawe dzielżany, na żółto - rudbekie i słoneczniki, a elektryzujące jeżówki przyciągają pszczoły. Do tej pięknej kompozycji brakuje jeszcze wrzosów. O tym, jak sadzić te rośliny powiedział Łukasz Skop.
Kwiatowe łąki są nie tylko przyjemne dla oka, ale również niezwykle praktyczne dla środowiska. Dlaczego mogą być ratunkiem dla klimatu? O tym w Dzień Dobry Wakacje opowiedzieli ekolog i prezes fundacji Łąka, Maciej Podyma oraz prof. dr hab. Piotr Tryjanowski.
Keramzyt jest coraz częściej stosowany w ogrodnictwie, ponieważ może wspomagać wzrost roślin. Stanowi dopełnienie podłoża i pomaga uzyskać bardziej optymalne warunki uprawy. Keramzyt ogrodniczy jest też alternatywą dla popularnej kory, ponieważ w przeciwieństwie do niej jest bardziej odporny na rozwój szkodników.
Dzwonek Poszarskiego to niska bylina uprawna, która świetnie sprawdza się jako ozdoba murków i ogródków skalnych. Dzięki swojej niewymagającej uprawie może być sadzona nawet na gorszych jakościowo ziemiach. Jak wyglądają sadzonki rośliny i gdzie umieszczać je w ogrodzie?
Lilia afrykańska to bardzo ciekawa roślina o wielu różnych zastosowaniach. Jest atrakcyjna nie tylko w porze kwitnienia i zapada w pamięci każdego, kto choć raz na nią spojrzy. Sprawdźmy, w jakich warunkach będzie rosła najlepiej.
Kozieradka to roślina jednoroczna, co nie przeszkadza jej wpływać na funkcjonowanie całego organizmu lepiej, niż niejedno lekarstwo apteczne. Wyciągi z kozieradki stymulują pracę przewodu pokarmowego, polecane są też kulturystom, matkom karmiącym, diabetykom oraz osobom starającym się zrzucić zbędne kilogramy.
Nasiona niektórych roślin, jeszcze przed wysadzeniem do gruntu lub doniczek, wymagają stratyfikacji, czyli przygotowania do kiełkowania, ponieważ nie są gotowe do tego bezpośrednio po zbiorze. Tylko dzięki temu będą mogły zostać w odpowiednim czasie wysiane. Na czym polega ten proces i jak przeprowadzić go w domowych warunkach? Poznaj metody stratyfikacji nasion w lodówce.