Fatsja japońska to wiecznie zielony krzew. Hodowana w warunkach domowych, nie kwitnie. Ze względu na swoje duże gabaryty sprawdzi się jako ozdoba kątów w przestrzennych salonach. Doskonale zaprezentuje się na tle pustej ściany lub postawiona na komodzie. Przez grono osób mylona jest również z okazałą monsterą. Jedną z ciekawszych odmian fatsji japońskiej jest "Variegata", której liście mają białą obwolutę.
Fatsja japońska – charakterystyka rośliny
Fatsja japońska to pochodząca z Japonii roślina doniczkowa należąca do rodziny araliowatych. Rosnąc dziko, może osiągać wysokość nawet 5 m, w warunkach domowych jest to zazwyczaj 1,5 m. Niezwykle ozdobna i efektowna roślina zwraca uwagę swoimi rozłożystymi i okazałymi liśćmi. Znajdują się na końcach sztywnych i grubych łodyg, są błyszczące, a ich średnica sięga nawet 40 cm. Fatsja japońska w warunkach domowych nie kwitnie. Jest wiecznie zieloną rośliną ozdobną, którą często upiększa się kąty, parapety, dekoracyjne stoliki.
Coraz częściej zainteresowanie wzbudzają dwie ciekawe odmiany fatsji japońskiej:
- "Spider’s Web" – której liście pokryte są meszkiem z białych, krótkich włosków przypominających pajęczynę;
- "Variegata" – odmiana, która wyróżnia się zielonymi liśćmi z białą obwolutą.
Zobacz wideo: Domowe sposoby na szkodniki roślin
Fatsja japońska – uprawa
Fatsja japońska jest wytrzymała na zmienne warunki panujące w mieszkaniu. Znosi upał, chłód, skoki temperatur. Przez cały czas zachowuje taką samą formę, jedynie powiększając i jeszcze bardziej rozkładając ramiona swoich pędów. Nie lubi mrozu i zbyt niskich temperatur, dlatego optymalna dla niej temperatura w mieszkaniu to 15℃. Fatsja dobrze znosi przycinanie, które może być zastosowane jako sposób na ujarzmienie rozrastającej się rośliny.
Fatsja japońska preferuje stanowiska słoneczne z małym półcieniem. Nie powinna być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż te mogą poparzyć roślinę. Również niekorzystnie działa na nią ciepło kaloryfera. Swoje przegrzanie pokazuje poprzez zasuszone i zwijające się końcówki liści. Dlatego najlepiej usytuować ją w głębi pokoju. Dodatkowo powinna być regularnie podlewana i zraszana. Nie lubi suszy i chętnie pobiera, a następnie magazynuje podawaną jej wodę.
Fatsja japońska nie ma specjalnych wymagań dotyczących podłoża. Wilgotna ziemia jest tym, co w pełni ją zadowoli. Nie można jednak doprowadzić do przelania gleby, gdyż będzie to najprawdopodobniej skutkować gniciem rośliny. Powinna być podlewana średnio raz, dwa razy tygodniu. Dodatkowo w okresie kwitnienia, przypadającego na czas od kwietnia do sierpnia, fatsja japońska potrzebuje dodatkowego odżywienia w postaci nawozów dla roślin zielonych.
Rozmnażanie fatsji japońskiej
Fatsję japońską rozmnaża się przy pomocy sadzonek, które pobiera się wczesną wiosną. Zdrowa sadzonka powinna mieć przynajmniej dwa liście i wierzchołek wzrostu. Po wprowadzeniu do wykopanego dołka roślinę należy ukorzenić mieszanką torfu i piasku. Następnie młode sadzonki należy okryć szczelnie folią, by stworzyć im swego rodzaju namiot z wysoką temperaturą w środku. Przynajmniej raz dziennie folię należy odwinąć w celu przewietrzenia rośliny. Cały proces należy zakończyć po upływie 3 tygodni. Po tym czasie przyjęte sadzonki fatsji japońskiej można przesadzić do docelowych doniczek.
Fatsja japońska – choroby
Rozwojowi chorób fatsji japońskiej sprzyjają niekorzystne warunki – zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura, wysuszone lub przelane podłoże. Najgroźniejszą chorobą, która może się rozwinąć, jest zgorzel zgnilakowa wywołana przez grzyb. Atakuje system korzeniowy, doprowadzając do jego gnicia, a następnie przenosi się na liście, które żółkną i usychają. Grzyb powodujący zgorzel rozwija się w środowisku ciepłym i wilgotnym. Sprzyja mu więc wysoka temperatura otoczenia oraz przelanie rośliny. Poza grzybem fatsja japońska pada ofiarą licznych szkodników, takich jak mszyce czy wciornastki, które bytują głównie na liściach, pozostawiając po sobie widoczne ślady.
Walka z chorobami i szkodnikami fatsji japońskiej opiera się na stosowaniu środków chemicznych przeznaczonych dla roślin zielonych. Są one dostępne w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym.
Zobacz także:
- Sadzonki kalmii szerokolistnej – jak uprawiać i pielęgnować krzew?
- Dębik ośmiopłatkowy, czyli oryginalna roślina górska. Jak ją uprawiać i pielęgnować?
- Jak uprawiać komarzycę? Tworzy dobre połączenie z pelargonią
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Prostock-Studio/Getty Images