Poinsecja nazywana gwiazdą betlejemską stanowi symbol świąt Bożego Narodzenia. By długo cieszyła nasze oczy, należy o nią odpowiednio zadbać. Dlatego Łukasz Skop w najnowszym odcinku "Co z tego wyrośnie?" zdradził, jak pielęgnować roślinę.
Gwiazda betlejemska
Gwiazda betlejemska od lat króluje w polskich domach.
- Nieodłącznie kojarzy nam się ze świętami Bożego Narodzenia. Przede wszystkim dzięki tym pięknym, intensywnym czerwono-zielonym kolorom i kształcie gwiazdy, które formują liście. To są tak naprawdę liście, które przejęły rolę płatków. Prawdziwe kwiaty poinsecji znajdują się w samym środku i to właśnie po nich możemy rozpoznać, czy gwiazda betlejemska jest w dobrej kondycji - rozpoczął Łukasz Skop, ogrodnik.
"Odpicowane mieszkanie"
"Odpicowane mieszkanie"
- Jeśli pączki są całkowicie zamknięte albo lekko tylko rozchylone to znaczy, że cała roślina jest jeszcze świeża i przetrwa z nami przez święta w bardzo dobrej formie. Jeśli pąki zaczynają opadać albo zmieniają kolor na lekko brązowy, to oznaka, że gwiazda betlejemska zmarzła - dodał.
Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?
Uprawa gwiazdy betlejemskiej nie jest trudna, ale należy zastosować się do kilku wskazówek. Oto porady Łukasza Skopa.
- Transport: Podstawą jest zadbanie o gwiazdę betlejemską w trakcie jej przewożenia. By uchronić kwiat przed zimnym powietrzem, należy owinąć go w arkusz papieru.
- Podlewanie: Jeśli podłoże w doniczce jest przesuszone, trzeba je odpowiednio nawodnić. - Najlepiej wykorzystać do tego miskę albo wanienkę. Może to być również wystarczająco głęboka podstawka, do której wstawimy całą roślinę i nalejemy do miski odpowiednią ilość wody. W naczyniu z wodą roślina powinna stać ok. 30 minut. Tak, by bryła korzeniowa mogła odpowiednio nasiąknąć wilgocią - radził ogrodnik.
- Przesadzanie: Gwiazdę przesadzamy do świeżej ziemi. - Należy dać roślinie więcej podłoża, bo wtedy utrzyma więcej wilgoci i nie będziemy musieli martwić się o to, że roślina w czasie świąt ulegnie przesuszeniu - mówił Łukasz Skop.
- Od początku nowego roku roślina zacznie przekwitać i będzie stopniowo traciła liście. Najpierw zielone, a później te kolorowe. Do początku lutego zostaną z niej niemal łyse patyki. To naturalny proces dla gwiazdy betlejemskiej i nie trzeba się tym przejmować. Od początku marca nawozimy roślinę płynnym nawozem, który dodajemy do wody, do podlewania - tłumaczył ogrodnik.
Jak należy pielęgnować gwiazdę betlejemską w kolejnych miesiącach? Jak przygotować z poinsecji świąteczne dekoracje? Zobacz w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Kilka pomysłów na życzenia świąteczne
- Jak składać serwetki na wigilijnym stole? Oto porady stylistki
- Święta w górach. Jakie tradycje kultywuje rodzina Karpiel-Bułecka?
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Łukasz Kowalski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN