Styl życia

Jak składać serwetki na wigilijnym stole? Oto porady stylistki

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Jak składać serwetki na wigilijny stół?

Wigilijna kolacja to wyjątkowy czas. Tego dnia odpowiednio nakrywamy stół. Jest wolny talerz dla nieznajomego, sianko pod obrusem, są świąteczne dekoracje. Nie może zabraknąć także elegancko złożonych serwetek. W Dzień Dobry TVN o tym, jak to zrobić, opowiedziała stylistka wnętrz, Agnieszka Malec.

Serwetki na wigilijnym stole

Zanim zaczniemy składać serwetki, trzeba wiedzieć, gdzie jest ich miejsce na stole. Najlepiej położyć je po lewej stronie obok widelców. Bardzo często spotykamy się także, z tym że fikuśnie złożona serwetka znajduje się na talerzu. Kolejna zasada dotyczy tego, co robimy z nią, kiedy zasiądziemy do stołu. Należy złożyć na pół i położyć na kolanach. Wkładanie jej pod brodę nie jest najlepszym pomysłem.

Ważne jest także to, z jakiego materiału jest serwetka. Te fizelinowe nie złożą się tak, jak materiałowe. Dlatego nie warto zawijać ich w finezyjne kształty, wystarczy złożenie na pół. Taka serwetka nie rozłoży się na kolanach jak materiałowa.

Święta

Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świątDzień Dobry TVN
wideo 2/10

Jak składać serwetki?

Serwetki możemy złożyć na kilka sposobów. Najprostsze będzie złożenie jej na 3 prostokątne części. Wystarczy ułożyć ją prostopadle do stołu na dużym talerzu pod tym głębokim.

Jeśli mamy lnianą serwetkę możemy ją złożyć w tzw. knot. Składamy serwetkę w trójkąt, rolujemy i zakręcamy. Ta wersja sprawdza się przy miękkich delikatnych materiałach.

Kolejny sposób to pierścień, aby go zrobić, potrzebna jest serwetka ze sztywnego materiału. Rozkładamy serwetkę na prostokąt, składamy boki do środka, potem rogi wzdłuż linii i zakładamy pierścień. 

Wachlarz to styl składania serwetek wielu osobom bardzo dobrze znany. Serwetkę składamy w harmonijkę, harmonijkę składamy na pół. Zakładamy ring i rozkładamy na talerzu.

Przyszedł czas na najtrudniejszą opcję, czyli składanie serwetki w choinkę. Składamy materiałową serwetkę na 4, jej rogi układamy kolejno w zakładki trójkątne. Odwracamy, składamy dwa boki. Znów odwracamy i wkładamy kolejno wystające rogi. Na koniec największy. Stawiamy na talerzu lub z boku. 

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN Online

Pozostałe wiadomości