Choinka, jemioła, kaktus. Rośliny, które wprowadzają w domu świąteczny klimat

Aktualizacja:
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świątDzień Dobry TVN
wideo 2/10

W dniu Wigilii w studiu Dzień Dobry TVN gościł ogrodnik Łukasz Skop, który opowiedział o świątecznych roślinach. Jakich kwiatów nie może zabraknąć w grudniu w naszych domach?

Wśród świątecznych roślin prym wiedzie choinka, a wśród kwiatów bryluje poinsecja – czyli gwiazda betlejemska. To nie jedyne rośliny, które wprowadzają do domu świąteczny klimat i atmosferę. Dzisiaj Łukasz Skop pokazał top roślin na święta - od kwiatów domowych po ogrodowe oraz takie, które możesz wykorzystać do przygotowania odświętnych dekoracji: stroików, girland i wianków.

Rośliny, które wprowadzają w domu świąteczny klimat - choinka

Choinka jest niekwestionowanym symbolem świąt. Od wielu lat jest na pierwszym miejscu. Cięte czy w doniczkach - wszystkie choinki natychmiast wprowadzają w domu odświętny klimat. Skąd wzięła się choinka?

Choinka przywędrowała do nas z Anglii, z Niemiec i z Francji na początku XIX wieku, bardzo szybko stała się popularna i teraz chyba nic jej nie zdetronizuje.

– powiedział Łukasz.
Dla tych, którzy jeszcze nie zakupili świątecznego drzewka, Łukasz miał dobrą radę. Kupując cięte drzewko, pamiętajmy, aby po zakupie odciąć dwa centymetry pnia i wstawić do wiadra z wodą, żeby choinka nie gubiła igieł.

Rośliny, które wprowadzają w domu świąteczny klimat - Gwiazdy betlejemskie

Kolorowe liście gwiazdy betlejemskiej robią wrażenie. Pięknie zdobią one wnętrze każdego domu i wprowadzą świąteczny nastrój. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, aby roślina miała dużo pączków kwiatowych. Dzięki temu gwiazda betlejemska będzie stała na naszym parapecie jeszcze długo po świętach.

Rośliny, które wprowadzają w domu świąteczny klimat - Jemioła

Tuż przed Gwiazdką uliczni sprzedawcy ze swoimi przenośnymi stoiskami czyhają za każdym rogiem gotowi sprzedać nam bukiet jemioły. Ta roślina w czasie świąt powinna znaleźć się w każdym domu.

Żeby jemioła nam w domu długo wytrzymała, w momencie zakupu wybieramy całą kulę, która jest na gałęzi.

– dodał Łukasz.

Rośliny, które wprowadzają w domu świąteczny klimat - Kaktus bożonarodzeniowy

Kaktus bożonarodzeniowy zwany jest również grudnikiem. Roślina ta kwitnie w środku zimy i jest jednym z najpopularniejszych kwiatów domowych sprzedawanych tuż przed świętami. Niestety najczęściej radość z niego trwa krótko, bo grudnik nie lubi zmiany otoczenia. Przyniesiony ze sklepu do domu, zaczyna zrzucać pąki kwiatowe i może w ogóle nie zakwitnąć.

Zostawmy grudnika w spokoju, pozwólmy mu wypuścić nowe pąki. On na pewno to zrobi, tylko potrzebuje trochę czasu.

Rośliny, które wprowadzają w domu świąteczny klimat - Cytrusy

W niejednym domu Boże Narodzenie pachnie pomarańczami i mandarynkami. Jak dać o drzewko cyrusowe? Łukasz polecił, aby w zimowym okresie skupić się na umiarkowanym podlewaniu rośliny.

Rośliny, które wprowadzają w domu świąteczny klimat - Ciemiernik

Ciemierniki nazywane są także różami Bożego Narodzenia. Ich wyjątkowość polega na tym, że kwitną często jako jedne z pierwszych kwiatów w ogrodach i wielu gatunkom ciemierników niestraszny mróz i śnieg. Zdarza się, że w wyjątkowo ciepłe i łagodne zimy zakwitają już w grudniu. Możesz z nich ułożyć świąteczne bukiety i będą to właściwe kwiaty na właściwym miejscu - silne, krzepkie i wytrzymałe.

Rośliny, które wprowadzają w domu świąteczny klimat - Ardizja

Ta przepiękna roślina doniczkowa, która może być nowym symbolem świąt. Ardizja rośnie dość powoli, więc nie musimy jej przycinać.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Timofey Zadvornov/Getty Images

Pozostałe wiadomości