Choinka, jemioła, kaktus. Rośliny, które wprowadzają w domu świąteczny klimat

W Dzień Dobry TVN gościł ogrodnik Łukasz Skop, który opowiedział o świątecznych roślinach. Dzięki nim wprowadzimy świąteczny klimat jeszcze przed samą Wigilią i Bożym Narodzeniem. Jakich kwiatów nie może zabraknąć w grudniu w naszych domach?

Wśród świątecznych roślin prym wiedzie choinka, a wśród kwiatów bryluje poinsecja – czyli gwiazda betlejemska. To nie jedyne rośliny, które wprowadzają do domu świąteczny klimat i atmosferę. Łukasz Skop w studiu Dzień Dobry TVN pokazał top roślin na święta - od kwiatów domowych po ogrodowe oraz takie, które możesz wykorzystać do przygotowania odświętnych dekoracji: stroików, girland i wianków.

Święta

Źródło: Dzień Dobry TVN
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Paulina Krupińska-Karpiel o świętach Bożego Narodzenia
Paulina Krupińska-Karpiel o świętach Bożego Narodzenia
Święta last minute
Święta last minute
Wyjątkowe prezenty dla bliskich na święta
Wyjątkowe prezenty dla bliskich na święta
Boże Narodzenie tuż tuż! Trwa poznański jarmark świąteczny
Boże Narodzenie tuż tuż! Trwa poznański jarmark świąteczny
Aleksandra Adamska o przygotowaniach do świąt
Aleksandra Adamska o przygotowaniach do świąt
Idealny makijaż na święta
Idealny makijaż na święta
Święta w podróży z pupilem
Święta w podróży z pupilem
Małgorzata Rozenek-Majdan o świętach i niani Henia
Małgorzata Rozenek-Majdan o świętach i niani Henia
Kuchnia. Święta tuż tuż
Kuchnia. Święta tuż tuż

Rośliny, które wprowadzają w domu świąteczny klimat - choinka

Choinka jest niekwestionowanym symbolem świąt. Od wielu lat jest na pierwszym miejscu. Cięte czy w doniczkach - wszystkie choinki natychmiast wprowadzają w domu odświętny klimat. Skąd wzięła się choinka?

Choinka przywędrowała do nas z Anglii, z Niemiec i z Francji na początku XIX wieku, bardzo szybko stała się popularna i teraz chyba nic jej nie zdetronizuje.

– powiedział Łukasz.

Dla tych, którzy jeszcze nie zakupili świątecznego drzewka, Łukasz miał dobrą radę. Kupując cięte drzewko, pamiętajmy, aby po zakupie odciąć dwa centymetry pnia i wstawić do wiadra z wodą, żeby choinka nie gubiła igieł.

Rośliny, które wprowadzają w domu świąteczny klimat - Gwiazdy betlejemskie

Kolorowe liście gwiazdy betlejemskiej robią wrażenie. Pięknie zdobią one wnętrze każdego domu i wprowadzą świąteczny nastrój. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, aby roślina miała dużo pączków kwiatowych. Dzięki temu gwiazda betlejemska będzie stała na naszym parapecie jeszcze długo po świętach.

Rośliny, które wprowadzają w domu świąteczny klimat - Jemioła

Tuż przed Gwiazdką uliczni sprzedawcy ze swoimi przenośnymi stoiskami czyhają za każdym rogiem gotowi sprzedać nam bukiet jemioły. Ta roślina w czasie świąt powinna znaleźć się w każdym domu.

Żeby jemioła nam w domu długo wytrzymała, w momencie zakupu wybieramy całą kulę, która jest na gałęzi.

– dodał Łukasz.

Rośliny, które wprowadzają w domu świąteczny klimat - Kaktus bożonarodzeniowy

Kaktus bożonarodzeniowy zwany jest również grudnikiem. Roślina ta kwitnie w środku zimy i jest jednym z najpopularniejszych kwiatów domowych sprzedawanych tuż przed świętami. Niestety najczęściej radość z niego trwa krótko, bo grudnik nie lubi zmiany otoczenia. Przyniesiony ze sklepu do domu, zaczyna zrzucać pąki kwiatowe i może w ogóle nie zakwitnąć.

Zostawmy grudnika w spokoju, pozwólmy mu wypuścić nowe pąki. On na pewno to zrobi, tylko potrzebuje trochę czasu.

Rośliny, które wprowadzają w domu świąteczny klimat - Cytrusy

W niejednym domu Boże Narodzenie pachnie pomarańczami i mandarynkami. Jak dać o drzewko cyrusowe? Łukasz polecił, aby w zimowym okresie skupić się na umiarkowanym podlewaniu rośliny.

Rośliny, które wprowadzają w domu świąteczny klimat - Ciemiernik

Ciemierniki nazywane są także różami Bożego Narodzenia. Ich wyjątkowość polega na tym, że kwitną często jako jedne z pierwszych kwiatów w ogrodach i wielu gatunkom ciemierników niestraszny mróz i śnieg. Zdarza się, że w wyjątkowo ciepłe i łagodne zimy zakwitają już w grudniu. Możesz z nich ułożyć świąteczne bukiety i będą to właściwe kwiaty na właściwym miejscu - silne, krzepkie i wytrzymałe.

Rośliny, które wprowadzają w domu świąteczny klimat - Ardizja

Ta przepiękna roślina doniczkowa, która może być nowym symbolem świąt. Ardizja rośnie dość powoli, więc nie musimy jej przycinać.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Timofey Zadvornov/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości